Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории от Афганистан

| Репортаж
Снимка: БГНЕС

Днес се навършват 20 години от депозирането на документите на България за членството ни в НАТО във Вашингтон. Там е мястото, където всички държави-членки, които вече са 32 с Швеция, депозират договорите си. А Афганистан е мястото, където България почти 20 години имаше контингент. 
Мисията в Афганистан започва със събитието от 11-ти септември, когато самолети се врязаха в двете кули близнаци на Световния търговски център в Ню Йорк. През 2001 година мисията започва под егидата на ООН. А след 2003-та - до края й през 2021-ва година, мисията ще се води под различни наименования частично или изцяло от НАТО. България се включва в Афганистан още през 2002-ра, докато тя е още под егидата на ООН. Първият досег с държавата правят развърнатия на 10 км. от столицата Кабул банно-перален комплекс.

А първото й голямо предизвикателство е само две години след приемането ни в НАТО. През 2006-та година български контингент управлява трафика на входната врата на Афганистан - летището в столицата Кабул. Задачата по охраната е много отговорна. По това време от близо 23 летища, които са на територията на Афганистан, работят едно или две, разказва Марин Начев. Той е командирът на българския контингент за управление на летище Кабул. Летището е разделено на военна и гражданска територия. ВИП и обикновени гости, агенции на НАТО, коалиционни сили – всички са там, разказва още пресни спомени през 2007-ма година Марин Начев. 

Според него дипломацията е една от основните за разбирането на местното население. Затова едно от първите неща, които направили, е да влязат в контакт с местните вождове. Заради това, че търговията била като приход за тях, Марин Начев организирал и пазар в района на летището в събота и неделя. Покрай ротациите няколко пъти нямало достатъчно хора за охрана и нямало пазар.
За 18 години българските ВВС не са повтаряли подобна мисия. Как НАТО се е доверил на България за тази мисия, разказва Пламен Йорданов. През 2010 година той е бил националният ни военен представител в Афганистан. Дори и с проблеми, Пламен Йорданов свидетелства, че никой афганистанец не е гледал на българския войник като на НАТО-вски:

"Българин не се посрещаше с някакво негативно отношение. /.../ Това караше командирите на дадените операции да хвърлят българите понякога в по-трудни задачи и те се справяха".

Обяснение за уважението на обикновения афганистанец има Георги Панайотов. В момента той е посланик на България в САЩ. Но между 2002-ра и 2007-ма година Георги Панайотов е заместник-ръководител на посолството в Афганистан.

"Хиляди афганистански граждани в продължение на десетилетия се обучаваха в български висши и средни учебни заведения. Всички бяха с отлични впечатления и спомени от България. Контактите между хората понякога са определящи за развитието на отношенията между две държави. Те и до ден днешен хранят чувство на благодарност към България", разказа той.

Георги Панайотов казва, че за петте години, прекарани там, е имало промяната в отношението:

"Ние бяхме добре дошли навсякъде, с отворени врати ни посрещаха. С течение на времето започнаха да се забелязват и други тенденции. В края на краищата се стигна до това международната общност да се изтегли от Афганистан". 

Въпреки изтеглянето на мисията, след идването на власт на талибаните през 2021-ва година, изводите от участието ни там остават валидни, обяснява още Георги Панайотов.

"Националната сигурност на България се влияе не само от събития, които са в непосредствена близост до нашите граници, а които се развиват на хиляди километри от нашите граници".

Още истории за българския контингент в Афганистан, както и за една чисто човешка история - за румънската църква и българските й стопани насред Кандахар, чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори.  Тенденцията беше..

публикувано на 21.11.24 в 18:50
Милен Керемедчиев

Милен Керемедчиев: Обединяването на Израел и "Хамас" в една заповед на МНС е измиване на ръце

Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им.  Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..

публикувано на 21.11.24 в 18:29
Бенямин Нетаняху (вляво) и Йоав Галант (вдясно) на пресконференция в Тел Авив, архив.

След заповедта за арест от МНС Нетаняху се сравни с Драйфус, обвинявайки съда в антисемитизъм

Международният наказателен съд (МНС) издаде заповеди за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху, на бившия министър на отбраната Йоав Галант и на оглавяващия въоръженото крило на "Хамас" Мохамад Деиф.  Тримата са обвинени във военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Нетаняху реагира гневно и се сравни с Алфред Драйфус,..

публикувано на 21.11.24 в 18:19
Ангела Меркел (вдясно) и настоящият канцлер Олаф Шолц присъстват на държавен банкет в чест на френския президент в двореца Schloss Bellevue в Берлин, Германия, 26 май 2024 г.

Меркел не смята за грешка, че се е противопоставила на членството на Украйна в НАТО през 2008-а

Бившият германски канцлер Ангела Меркел не смята за грешка, че през 2008 година се е противопоставила на членството на Украйна в НАТО. В мемоарите си, откъси от които бяха публикувани снощи в германския седмичник "Ди Цайт", Меркел предупреждава, че Русия е ядрена сила, с която няма как да не се съобразяваш.  "Разбирам източноевропейците, които след..

публикувано на 21.11.24 в 17:47
Лидерът на ПАСОК Никос Анрдулакис.

ПАСОК оглави опозицията в гръцкия парламент

Социалистическата партия ПАСОК оглави опозицията в гръцкия парламент. Това стана след като депутати от лявата гръцка партия СИРИЗА напуснаха парламентарната си група.  Така за първи път от 2012 година ПАСОК е опозиционен лидер в Гърция и социалистите, които бяха трета политическа сила на изборите миналата година, се оказаха с повече депутати от..

публикувано на 21.11.24 в 17:34

В столичния квартал "Красна поляна" са готови на протест заради мръсния въздух

Жителите на столичния квартал "Красна поляна" са готови на протест заради трайни проблеми с чистотата на въздуха . Това съобщи пред БНР г ражданският активист Красимир Петров, ангажиран с каузата за чистотата на въздуха в този квартал, администратор на фейсбук група, обединяваща жителите на един от най-старите софийски квартали.  "Проблемът със..

публикувано на 21.11.24 в 17:24
Росица Димитрова

Стотици са чакащите за настаняване в социални институции във В. Търново

Над 400 са хората с умствена изостаналост, които чакат да бъдат настанени в социални институции в община Велико Търново. Места няма, защото няма отворени мерки по програмите за финансиране за изграждане на социална инфраструктура за тези хора. Това коментира за БНР Росица Димитрова, директор на общинската социална и здравна дирекция и бивш..

публикувано на 21.11.24 в 17:20