Е, скъпи съучастници, пак ще ходим на поправителни избори - на последната електорална сесия изглежда пак са ни пробутали бързо разваляща се стока.
Както се казва - да сме гледали.
А си мислехме, че предводителите на Сглобката ще се задържат по-дълго в рамките на джентълменското споразумение за консумация на властта.
Не като Наполеон в Москва, който изкарал в Кремъл дори по-малко време, отколкото Сглобката - в Министерския съвет.
Много хора от най-различни идейни кръгове прогнозирахме напълно погрешно, че правителството ще оцелее в името на националната ориентация и националната далавера. Когато една и съща теза защитават идейни опоненти, такава прогноза изглежда надеждна. Но тоя път сгрешихме - Ротацията изгуби въртящ момент, Сглобката се разпарчетоса.
Христо Иванов и Делян Пеевски нещо не се разбрали за правото на първа брачна нощ в съдебната система и регулаторите. Такава политическа алегория употреби г-н Иванов.
Правото на първа брачна нощ или правото на консумация е съществувало полузаконно в тъмните векове - феодали и земевладелци вземали данък при женитба на притежавани от тях селяни. А когато булката и младоженецът нямали пари за този откуп, господарят имал право на консумация. Какво да се прави, тогавашни нрави, както е казал поетът. За правото на първа брачна нощ е писал и самият Фридрих Енгелс, и толкова се възмущавал от тази социална свинщина, че брадата му щръквала във всички посоки и Карл Маркс гледал да го поразсее, като му изкрънка някакви пари.
Според Христо Иванов, г-н Пеевски има подобни феодални амбиции по отношение на съдебната система и други чувствителни точки на държавна мощ. Контрол върху всичко важно в страната до най-интимните подробности. Това и станало причина за провала на преговорите в Сглобката и недоротацията - непреодолимите противоречия с г-н Пеевски, който искал да проконтролира дори самата Ротация.
Макар че г-н Пеевски не беше част от джентълменското споразумение, той всячески показваше през месеците управление на Сглобката, че именно той е човекът, който решава проблемите, внася важните закони, разпределя задачи и топли в скута си новата Конституция, по която сега президентът си блъска главата как да направи правителство. По новите правила президентът трябва да си избере служебен премиер от един много ограничен брой божи кравички.
Тоест те може и да не са божи кравички, а порядъчно компетентни калинки.
Отварям една скоба за любопитен факт - на руски божья коровка значи калинка. В тази голяма страна и още по-големия Руски свят са объркали имената на буболечките и викат на калинките - божи кравички. Сигурно са го чули това от французите, които също наричат калинките - божикравички, но с франкофонски маниер - bête à bon Dieu. Навремето руската аристокрация много дръндорила на развален френски, не като Лев Толстой, който си написал половината “Война и мир” на чист французский.
И понеже наскоро Еманюел Макрон допусна, че войски на НАТО биха могли да влязат в Украйна, руснаците си спомниха въодушевено как през Отечествената война от 1812 прадядовците им гонили Наполеон до Париж и му нагорещили наполеонките, образно казано. За тия събития е писал и Лев Толстой, та поне половината “Война и мир” французите могат да си я четат в оригинал.
Обаче вчера лично прочетох “Война и мир” до последната буква и мога да гарантирам, че в тая книга не пише нищо за божи кравички и калинки, нито на руски, нито на френски. Тая дебела книга някакси е подминала темата за калинките в нашия живот.
Но за Делян Пеевски и Христо Иванов темата е централна - кой да има право на първа брачна нощ и последна дума в хореографията на калинките.
Това ли е причината за развода на сглобката, калинките на раздора ли обърнаха каруцата - туй са тайни неизповедими, но в крайна сметка правителство пак нямаме, пак ще се ходи на избори и кой знае какви ще ги забъркаме тоя път.
Много калпаво си упражняваме избирателните права ние, българите - една ориентация и една стабилност не можем да си изработим вече няколко години.
Та и сега - не се разбраха…
..коя калинка да добие мощ
и кой да цунка меча на Темида,
и кой да консумира първа нощ,
и кой да води битката с хибрида -
настана политическа корида,
Ротацията пукна като гнида.
Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..
Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..
В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..
Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..
Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8 клас към основното..
"Управлението на страната е резултат от гадни олигархични договаряния ." Това заяви пред БНР адвокат Емил Георгиев от инициативата "Правосъдие за..