От няколко години в Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите. Една от тях е дигитализацията на библиотечния фонд. Бисер Янков е ръководител на „Дигиталния център“ в библиотеката.
Читателите и потребителите разполагат с електронен каталог, който съдържа 650 хиляди тома книги, български и чужди цифрови ресурси, образователни и информационни услуги, библиотечни цифрови платформи.
Столичната библиотека пази документално-информационен архив за историята на София. В нея се съхраняват книжовната памет на София чрез личните библиотеки на Константин Стоилов, Кирил Христов, Симеон Радев, които благодарение на „Дигиталния център“ осигуряват бърз и лесен достъп на читателите.
Дигиталният портал „Личните библиотеки на великите българи“ е само една от платформите, с които библиотеката разполага. Освен нея читателите могат да използват още Дигиталните платформи „Сердика“, „Думи без карантина. Поезия“, „Българска класика – класика за всички“. Изграждането на Дигитална библиотека е дългосрочен стратегически приоритет на Столична библиотека.
През 2021 година в Столична библиотека отваря врати лаборатория за тийнейджъри. Това е иновативно пространство, в което учениците от 10 до 18 годишна възраст напълно безплатно могат да получат и развият цифровите си умения. Борислав Захов е един от обучителите в Тийн лаб:
Библиотеката работи с различни училища, но всеки желаещ ученик, независимо от кое училище е, може да се запише за обучение, ако има читателска карта. Картата дава възможност да се използват всички ресурси на библиотеката, а цената ѝ е 5 лева за една година.
Библиотеките вече не са само място за съхранение и четене на книги, но те са и социални центрове. Те се превръщат в места за срещи и разговори, за обучения и създаване на нови умения.
Репортаж на Виктория Тодорова чуйте в звуковия файл.
Снимки: Столична библиотека
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..
Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..
4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък. 48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..
"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..
Остават два дни до премиерата на музикалния спектакъл "Небесна хармония" . Концерт на Българската хорова капела и Струнния оркестър "Класика" от ИМ "София", които ще гостуват отново на сцената на Националния дворец на културата, в кино "Люмиер" с новия си проект. Това ще стане на 27 април от 19 часа . "Репертоарът е подбран заради една..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..