Това мнение изрази в интервю за БНР Теодора Маркова, журналист и съсценарист на латвийския комедиен сериал "Съветски дънки", който бе отличен с две награди на най-големия фестивал за сериали в Европа - "Series Mania".
"По времето на социализма в една латвийска клиника са произвеждани незаконно копия на най-известните американски дънки. Видях в това огромен абсурд – че в разгара на Студената война пропагандата става толкова целенасочена срещу западната култура, че един чифт панталони стават по-опасни от ядрени оръжия. Целта ни беше този парадокс и този абсурд - цялото КГБ е впрегнато да търси къде се намира фабриката за дънките, дънките като признак на свободата, на свободомислието – това беше нещо, което ни запали", разказа Маркова в предаването "Преди всички".
"Обикновено сме свикнали тази епоха да бъде описвана в много черни краски. Ние избрахме друг жанр", обясни тя.
"Да излезеш от хватката на пълния драматизъм и да погледнеш нещата отстрани, помага да си простим, да си подадем ръка. "Обуването" на тези дънки беше начин да проверя всичките герои – от едната и от другата страна, какво ги движи, как всички имат своята истина и стават жертва на една бездушна система."
Жанрът на филма би улеснил днешното младо поколение да разбере повече за онова време, смята Теодора Маркова, според която младите сега са чували думите "комунизъм" и "диктатура", но "не знаят почти нищо".
Световното разпространение на сериала, който се състои от 8 епизода, започва от есента, съобщи съсценаристът.
Теодора Маркова изрази надежда вторият сезон, който се обмисля, да бъде копродукция между България и Латвия.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци - кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..
Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен. Подобни срещи има всяка година и са организирани от..
Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..
Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..
През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения . Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта. Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..
Дядо Момчил от село Ярловица, област Видин, е на 91 години. Той си спомня за времето, когато животът се е въртял около земите, а работата на полето е била с цел прехрана и оцеляване. Разказва как младежите, включително и той, са били карани да обикалят улиците и да агитират хората да се присъединяват към ТКЗС-тата. Баща му отказвал да влезе в..
На 13 април 2025 г. баба Калинче от от пазарджишкото село Варвара навърши 100... И влезе във второто си столетие. Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година. В "Нощен Хоризонт“ вече ви разказвахме за един газен фенер, за една стара икона, за любов, за живота през три епохи – демокрация, социализъм, Царство България, за..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..