Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Външните министри на страните от НАТО обсъждат фонд от 100 млрд. евро в помощ на Украйна

Снимка: mil.in.ua

Министрите на външните работи от страните членки на НАТО обсъждат в Брюксел създаването на фонд от 100 милиарда евро за подпомагане на Украйна в следващите пет години.

Според министъра на външните работи на Латвия Кришанис Каринш фондът за Украйна може да бъде финансиран от страните членки на НАТО. По думите му средствата може да представляват определен процент от брутния вътрешен продукт на всяка страна. По-рано, преди срещата на външните министри, генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг отказа подробности около идеята, която той оповести вчера.

"Трябва да останем твърди в нашата подкрепа за Украйна. Приветствам, че съюзниците продължават да извършват големи доставки на оръжия, боеприпаси и оборудване, но Украйна има спешни нужди. Всяко забавяне в предоставянето на подкрепа има последствия на бойното поле", каза Столтенберг, който не очаква да бъде постигнато споразумение по въпроса днес и утре, но изрази надежда това да стане преди срещата на върха на НАТО във Вашингтон през юли.

На влизане на заседанието на министрите на външните работи Столтенберг се ограничи единствено с думите, че трябва да се премине към дългосрочен и твърд ангажимент спрямо Украйна. 

"Това, което е очевидно е, че има нужда от още и повече пари за Украйна и то в продължение на много години. И сега в рамките на тази идея ще обсъдим ангажиментите, както и институционалните рамки за тази подкрепа, така че да гарантираме повече предсказуемост и сигурност, че парите ще ги има всеки месец и всяка година в продължение на доста време".

Столтенберг каза още, че не очаква да бъде постигнато споразумение по въпроса днес и утре, но изрази надежда да има консенсус до срещата на върха на НАТО във Вашингтон през юли. Въпросът не е дали Украйна ще се присъедини към НАТО, а кога, подчерта той. Министърът на външните работи на Естония Маргус Цакхна пък предложи съюзниците да заделят всяка година определен процент от своя БВП за Украйна:

"Ако всички съюзници отделят 0.25 от своя БВП за военна подкрепа всяка година, то това прави общо 120 млрд. евро. И това е достатъчна военна подкрепа за Украйна, за да отблъсква Русия".

Заседанието на министрите продължава и утре. България е представена от министъра на външните работи Мария Габриел. 

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че само през март Русия е използвала над 3000 управляеми въздушни бомби, 600 безпилотни самолета и 400 ракети срещу страната му, като мишени са били основно обекти от енергийната инфраструктура. 

"Русия се готви да мобилизира допълнителни 300 000 войници до юни", предупреди още Зеленски.



По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Жителите на Коняво не искат фотоволтаична централа в бивша овощна градина

На общо събрание жителите на кюстендилско село Коняво са изразили несъгласието си с проекта за фотоволтаична централа в бивша овощна градина край селото, каза за БНР кметът на Общината инж. Огнян Атанасов. Местните недоволстваха преди месеци и срещу фотоволтаичен парк на около 1100 декара, отново върху бивши черешови градини между Коняво и..

публикувано на 10.05.25 в 10:47
Явор Сидеров

Явор Сидеров: В България имаме консуматорска демокрация

В България Денят на Европа няма стойността и смисъла, каквито има на други места. При нас 9 май е ехо на 9 септември . 9 май идва като отглас от един предизвестен край, в България има двояко решение. Това е денят на легитимацията на съветското господство над Източна Европа. В руската политическа практика това е ден за повторната..

публикувано на 10.05.25 в 10:29
Новото правителство на Германия с президента Щайнмайер в двореца Белвю, Берлин -  6 май 2025 г.; БТА

Какви са изпитанията, пред които се изправя новото правителство в Берлин?

Кампанията за предсрочните парламентарни избори в Германия през февруари беше изцяло по вкуса на Фридрих Мерц: разпад на тройната коалиция, която така и не заговори в един глас, икономиката в криза, обществото разделено, светът разклатен. Консерваторът Мерц изглеждаше като най-добрият възможен кандидат за канцлер. А неговите християндемократи..

публикувано на 10.05.25 в 10:20

Как Германия ще възроди външнополитическата си тежест?

"Искаме да направим Германия по-добра от това, което беше досега" - с тази заявка Фридрих Мерц обяви влизането в коалиция със социалдемократите. По-добра и на международната политическа сцена. Отсега е ясно, че Фридрих Мерц ще бъде "външнополитически" канцлер. Основните му съмишленици са външният министър Йохан Вадефул  - първият от 60-те години..

публикувано на 10.05.25 в 10:10

Макрон, Мерц, Стармър и Туск са в Киев, за да покажат "непоколебима" подкрепа за Украйна

Френският президент Еманюел Макрон, германският канцлер Фридрих Мерц и премиерите на Великобритания и Полша - Киър Стармър и Доналд Туск вече са в Киев, за да покажат "непоколебимата" си подкрепа за Украйна. Макрон, Стармър и Мерц пристигнаха с влак от Полша. Очаква се те да повторят призива на САЩ за "пълно и безусловно 30-дневно прекратяване..

публикувано на 10.05.25 в 10:02
Снимката е илюстративна.

Петима българи в болница след катастрофа в Солун

Петима българи са в болница след катастрофа в Солун. Колата им се е ударила в електрически стълб заради движение с несъобразена скорост, съобщиха от полицията.  Взети са кръвни проби от пострадалите, които са били под въздействието на алкохол. Единият от българите е в тежко състояние и е настанен в интензивното отделение на болницата..

публикувано на 10.05.25 в 09:43
Васко Михайлов

Васко Михайлов: Как е освободена Прага през Втората световна война?

Разказ за Пражкото въстание разказваме в "Закуска на тревата".  За Деня на Европа Васко Михайлов, любим глас на "Хоризонт" и дългогодишен кореспондент на БНР в Москва разказва къде би засадил мак - цветето, което още от Първата световна война се превръща в символ на загиналите във военни конфликти. Ден на Европа - защо оръжията не замлъкват?..

публикувано на 10.05.25 в 09:30