Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марина Грънчарова: Днес психологът вече не е лукс, а необходимост

Психолозите са все по-търсени заради екранна зависимост, деца с аутизъм и двойки в криза

| Интервю
Снимка: Pixabay

Днес, в сложните и многопластови времена, които изискват от нас свръхадаптационни механизми, психологът вече не е лукс, а изключителна необходимост. Той ни помага там, където малко не ни достига.

Това обясни в интервю за БНР Марина Грънчарова, председател на УС на Сдружението на младите психолози.

Грънчарова апелира да се разграничава професията на психолога от тази на психиатъра. Тя посочи, че много често хората с блокажи казват – "аз не съм "луд", защо да посещавам психолог".

Професията на психолога е помагаща и подкрепяща в преминаване през преходи, житейски етапи, които са ключови за нашето развитие. Психологът не е психотерапевт, не е и психиатър, подчерта специалистът.

Снимка: PixabayПсихотерапевтът е по-специализирана сфера на помощ при ситуации, в които човек няма изградени умения и капацитет да се справя с конкретни трудности. Психиатрията вече се намесва там, където психичното здраве е застрашено и нарушено, коментира Грънчарова в предаването "Преди всички".

Все по-често психолозите биват търсени от родители, сблъскващи се с последствията от предоставяне на децата на достъп до екран, което води до загуба на способността да се общува, посочи психологът.

"Едно дете приковано зад един екран – щетите са на много нива и на много пластове. Често сме търсени заради екранна зависимост и последствията от нея."

Нарастващ интерес психолозите отчитат и във връзка с деца от аутистичния спектър или двойки с усложнени отношения и в процес на раздяла.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пандемията отключи много негативи в живота ни, постави много философски въпроси – изместването на масовата комуникация онлайн много наруши удовлетвореността от живия контакт, разговора лице в лице и срещата с близък и приятел, изтъкна Марина Грънчарова.  

Във връзка с днешната годишнина от трагедията в река Лим тя напомни колко са важни отделните етапи на скръбта.

"Човек следва да премине през процесите на отричане – това не би могло да се случи на мен; отказът на приемане на ситуацията, последван от депресивен епизод - човекът отказва да се погрижи за себе си, отказва да продължи с ежедневните си отговорности и задължения. Следва да влезем в режим на лична грижа. Намесата на психолога е изключително необходима, защото ако човек не премине адекватно през етапите си на скръб, той не може да продължи живота си качествено."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52