След изборите трудно можем да очакваме сериозни промени, не се очертава и нов политически играч. Очакват се сходни резултати. Това прогнозира политологът и докторант в СУ "Св. Климент Охридски" Калоян Велчев.
"Най-неизвестното е резултатът на ПП-ДБ и се очертава да са в тежка кампания, сами срещу всички, но това може да мобилизира техния електорат, краят е отворен", коментира Велчев.
Той призна, че му се ще "да видя позитивна кампания – за приличието в политиката и политическия изказ".
И добави: "Защото в последните месеци чухме и видяхме грозни неща и обиди, наблюдаваме личностна политика и омраза. Да се постави граница на приличието. Очаквам повишена изборна активност, предвид че изборите ще са 2 в 1.
Велчев е убеден, че "в следващия парламент едва ли ще има мнозинство, което ще е по-стабилно и да може да предложи някакви политически алтернативи", предвид приоритетите – Шенген и Еврозона.
Анализаторът коментира, че ще е изненадан, ако след 3 дни има промени в състава на кабинета "Главчев":
"Мисля, че този служебен кабинет ще прерасне в обща платформа на обединилия се лагер срещу ПП-ДБ. Чрез кабинета "Главчев" ще използват предизборната кампания, за да нападат доскорошните свои партньори."
"Не съм убеден, че конституционните промени са негативни, оказаха се непопулярни. По-сериозният проблем с чл. 99 е нежеланието на политическите играчи да приложат тези нови норми и да ги изпълнят със смисъл. Президентът можеше да е доста по-кооперативен в този процес. В крайна сметка това е състав, който трябва да бъде одобрен и от него, а той прехвърля отговорността към политическите партии и Главчев. Това има политическа логика, но няма държавническа. Този състав на Главчев е бил консултиран с президента и той можеше да предложи кадрова подкрепа. Това е политиката, не можеш да останеш чист, изпаднал си в процедура, в която ти по презумция трябва да поемеш отговорност. Точно в това, според мен, е и логиката в промените на Конституцията – да се подели отговорността между президент и министър-председател", коментира политологът.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Ако ще се прави ремонт на кабинета да се прави час по-скоро и да продължаваме напред. Това призова пред журналисти в Перник президентът на КНСБ Пламен Димитров. "Устойчивостта на управлението е повече от наложителна, особено в момент, когато сме изправени пред най-трудния бюджет през последните десетилетия" - коментира синдикалният лидер: "Как това ще..
Олимпийският, световен и европейски шампион по вдигане на тежести Карлос Насар коментира нашумялата в последните дни своя снимка с лидера на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски. "На срещата с г-н Пеевски както знаете, Стефан Ботев отиде и каза няколко изречения, че аз съм благодарение на Федерацията, че той е единственият спонсор на Федерацията,..
В Съединените щати за утре (събота) са планирани около 2000 протеста под надслов "БЕЗ КРАЛЕ". Организаторите заявяват, че се противопоставят на авторитарни действия, защото "властта принадлежи на народа". Бившият държавен секретар Хилари Клинтън също призова своите привърженици да се включат в демонстрациите. В социалната платформа "Екс"..
Датското председателството на Съвета на ЕС и Европейският парламент постигнаха временно споразумение по Европейската програма за отбранителната промишленост, с което се потвърждава предложения от Европейската комисия бюджет от 1,5 млрд. евро под формата на безвъзмездни средства. EDIP, както е известна тя, е специална програма за финансиране в..
" Дали с Борисов, или без Борисов, Пеевски се връща, Пеевски идва ". Това заяви пред БНР Румен Овчаров от БСП. "Вървят два паралелни процеса. Единият продължава вече няколко години. Той е поцесът по изпирането на ГЕРБ и Бойко Борисов и на ДПС и главно на Делян Пеевски . Този процес има още известно време, за да завърши и Делян Пеевски да ни..
Симфоничният оркестър на БНР ни кани на втория си концерт от настоящия сезон - тази вечер, в Централния военен клуб от 19.00 ч. Той е озаглавен "Класика и съвремие" и събира в една програма произведения от Лудвиг ван Бетовен /увертюрата „КориолАн“ и Симфония №6, „Пасторална“/ с творба от българската композиторка Добринка Табакова,..
На излизане от централата на ГЕРБ, министърът на вътрешните работи Даниел Митов, който е и зам.-председател на партията, отказа да отговори на въпроса дали ще има смени на министри в кабинета. "Тепърва предстоят преговори. Kакто каза и г-н Борисов, и както каза и премиерът, трябва да се работи за създаване на стабилно мнозинство. Как ще бъде..
"Това правителство се задържа твърде много. То ще си отиде, защото в този си вид е безполезно. Борисов няма да даде повече власт на Пеевски"...
След изборите в Пазарджик политическите страсти отново се нажежиха. Докато лидерите на партиите търсят формули за стабилност, хората по места казват –..
" Тази институционална война между част от законодателната власт и президента - война най-общо казано между Пеевски и президента Радев, ще покорява все..