Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От кметството в Радомир подаряват 10 хиляди плодни, медоносни и паркови дървета

Снимка: БГНЕС

Екипът на община Радомир ще подари 10 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета на хората, като ги раздава директно на всеки желаещ.
Така заедно ще се доближат до целта от 1 милион засадени дървета с доброволци, за този сезон и общо 3,5 милиона досега.

„Ще подаряваме плодни - дюли, облачински вишни, облагородени череши, ябълки (подложка), череша (махалебка, дива) и паркови и медоносни: липи, ясени, акации, явори, люляци, вечнозелени ели и други“, казва кметът Кирил Стоев.

От 10:30 дръвчета ще се раздават на централния площад "Свобода" (до общината) в Радомир.

„Ще направим Радомир и региона по-красиви, по-зелени и по-чиста за всички нас, ще оставим нещо за децата ни. Ще помогнем на пчелите с медоносни дървета, на хората и животните с плодни. На Земята с всяко дърво!“

Повечето фиданки (млади дръвчета) са 40-180 см., оптимални за прихващане, подходящи и лесни за засаждане в различна среда. Размерите варират - част от махалебките (дивите череши), яворите, акациите - са по-дребни (до 40 см.), а ясените са и над 2 метра.

Дюлите, облачинските вишни, облагородените череши са директно плододаващи, а ябълките и черешите махалебка НЕ са облагородени (подложни са) и следва да се облагородят/ашладисат.

Ясените, вечнозелените ели, люляците, липите - са вид и размер подходящ за озеленяване и засаждане в градска среда. Яворите също са подходящи, но са дребноразмерни. Плодните НЕ са подходящи за градска среда. За да засадите в града законно Ви е нужно разрешение от общината.

Ще получите инструкции за съхранение, засаждане и грижа. Ще бъдат качени и тук в събитието. ПРОЧЕТЕТЕ ГИ, ВАЖНИ СА!

Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Местни избори в Грузия

Грузинците гласуват днес на местни избори, които опозицията ще се опита да използва за нови протести, с риск да се изправи пред нова вълна от насилие и арести, предаде БТА като се позова на Франс прес. Премиерът Иракли Кобахидзе е обещал суров отговор в случай на безредици.  За управляващата партия "Грузинска мечта", контролирана от милиардера Бидзина..

публикувано на 04.10.25 в 08:40

ЧСИ-та от България и Сърбия обсъждат в Белград актуални въпроси на съдебното изпълнение

Актуални въпроси на съдебното изпълнение в България и Сърбия ще обсъдят на двудневна среща в Белград частни съдебни изпълнители от двете страни. Акцент е и опитът на сръбските съдебни изпълнители в извънсъдебното доброволно събиране на малки вземания. Става дума за задължения за ток, парно, вода и телефони, събирани в България принудително,..

публикувано на 04.10.25 в 08:38

Русия и Украйна размениха удари по енергийната си инфраструктура

Ръководителят на Международната агенция за атомна енергия Рафаел Гроси заяви, че се работи за възстановяването на външното електрозахранване на Запорожката АЕЦ. Гроси заяви снощи, че обсъжда с Русия и Украйна предложения за възстановяване на външното електрозахранване на контролираната от Москва Запорожка атомна електроцентрала и намаляване на..

публикувано на 04.10.25 в 08:12
Министърът на транспорта Гроздан Караджов, Калин Сърменов и Тодор Ангелиев

Вече има марка и с лика на Георги Калоянчев

Вече има марка с лика на Георги Парцалев, сега дойде ред и да се почете Георги Калоянчев. Поводът е 100 годишната от рождението му, а в Сатиричния театър се проведе церемония по издаването на марката.  Присъстващи на събитието споделиха, че колекционирането на марки е поотминала традиция, но въпреки това биха си купили такъв тип  марка за спомен...

публикувано на 04.10.25 в 08:10
Васил Терзиев

Терзиев за сметоизвозването в "Люлин" и "Красно село": Ще се справим, защото сме мислили предварително

Столичната община въвежда от утре кризисна организация за сметопочистването в районите "Люлин" и "Красно село" заради изтеклите договори с фирми, извозващи боклука.  Пред БНР кметът Васил Терзиев увери, че тези райони няма да останат без почистване, а боклукът ще се извозва с камиони на Завода за преработка на отпадъците, познат като СПТО -..

публикувано на 04.10.25 в 07:57
Снимката е илюстративна

В с. Коняво протестират срещу проект за изграждане на фотоволтаична централа

Жителите на кюстендилското с. Коняво, а и от съседните села, ще протестират срещу проект за изграждане на нов фотоволтаик върху земеделска земя - бивша овощна градина.  Върви и подписка да не се допуска покриване на нов терен с панели, след като между Коняво и с. Дворище вече е изграден фотоволтаичен парк върху 1300 декара земя, бивши овощни..

публикувано на 04.10.25 в 07:49

Жители на село Белица блокират републикански път с искане за спешнен ремонт

Блокада за един час на републиканския път III-801 организират днес  жители на село Белица при 23-ия километър до табелата за селото. Те настояват за спешно запълване на опасни дупки и рушащи се участъци в отсечката между селата Бърдо и Белица. "Пътят през зимния период в това състояние, е опасен! Може скоро да стане и неизползваем",..

публикувано на 04.10.25 в 07:43