Не знам дали си спомняте, в началото на миналия месец една госпожа експерт с вътрешна информация от магнитските работи каза, че до края на март щяло да има ново попълнение в списъка санкционирани българи по закона “Магнитски”.
Госпожата експерт все пак направи уговорка, че решението за Магнитски и кой да влиза в списъка - това е работа на президента Байдън, а той можело да отложи магнитските работи за следващия си мандат, защото не е спешно.
Ако пък Байдън не спечели следващите избори, може да се пробва на тези след тях. Млад чо век - животът и кариерата са пред него! Ех, че му завиждам, защото пък аз съм вече стар манекен, макар че все още минавам за един млад поет, както е казал недотам младият поет.
Нови магнитчета на хладилника на българската политика за момента няма, но затова пък Сглобката се разглоби.
И то така се разглоби, че си спомних една сцена, която съм наблюдавал в нелекия си живот. Веднъж пътувахме в отдалечена местност и видяхме човек с БМВ, претърпял авария. Нещо беше закъсал и се опитваше да си свали джантата с брадва, защото нямал друг инструмент. Аз и моите спътници искахме да помогнем, но видяхме, че сме безсилни пред майката природа. Изоставихме завинаги интелектуалеца с БМВ-то и неговата брадва в тая отдалечена местност на спомените ми.
Нещо такова беше и разглобяването на джентълменското правителство - разглобка с брадва и непредвидими последствия.
Обаче - тука има Магнитски, тука няма Магнитски, тука има, тука няма Сглобка и Ротация - дали има връзка между тези явления?
В старите театрални текстове казват на отделните сцени - явления.
Явление първо: на стената виси Магнитски.
Явление второ: Магнитски продължава да виси на стената и не гърми.
Явление трето: Сглобката гърми вместо пушката на стената.
В едно от явленията на трагедията “Хамлет” датският принц се тръшка и вайка съвсем като за сегашната ситуация:
Разглобно време, жребий мой проклет,
на мен се падна да го сложа в ред.
Векът е разглобен, ха да видим сега как ще го сглобяваме.
Така възклицава Хамлет, критикувайки епохата, която се деконструира пред очите му.
За процеса на разглобяване трябва обаче да благодарим и на самата Сглобка, която с върховни джентълменски усилия се сглоби преди 9 месеца. За тези 9 месеца Сглобката роди всичко на всичко една нова Конституция, с която в момента си блъска главата цялата политическа класа.
Новата Конституция е като кон в институция или, да речем, хипопотам в часовникарско ателие.
Изглежда конституционните поправки са били много добре обмислени, ала не е имало време за финално осмисляне.
Новата Конституция имаше за цел да върже ръцете на Радев, за да не управлява той със служебните си правителства като в почти-президентска република. Хубаво, ама освен че вързаха ръцете на Радев, така са разписали процедурите и хипотезите, че сега едвам се намери кандидат-премиер. За кандидат-премиера Главчев спешно се прекрояваха закони, за да може изобщо да се задвижат някакви процедури. Всичко е толкова добре предвидено, че ако Главчев успее да състави правителство, след изборите ще се върне в Сметната палата, където ще проверява сам себе си колко отговорен е бил към държавните сметки като премиер.
Ако пък не състави правителство Главчев, даже не е съвсем ясно какво следва - толкова добре е помислено за всичко при така необходимия спешен освежителен ремонт на Конституцията.
Така че, скъпи съучастници, на следващите избори трябва да изберем по-кадърни разбойници, които поне знаят какво да правят с плячката.
Изпекоха си нова Конституция,
без консултация със дядо си Конфуция.
Разглобно време: с брадва и магнит
изреждат се бандит подир бандит.
*Коментарът е авторски и не отразява позицията на общественото радио
"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..
"Примерът с Хърватия е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото, имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..
Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..
Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..
" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..