Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Стойков: Кредитиране с такива темпове може да доведе до прегряване на ипотечния и кредитния пазар

| Интервю
Снимка: Илия Вълков

Задава се поредно увеличение на таксите на банките. В някои от тях то вече започна. Скачат таксите за различни услуги – теглене и внасяне на пари през банкомат, откриване и поддържане на сметки, плащане на услуги по банков път, sms известие за движение по сметката ни, теглене на пари от каса в банка. Най-екзотична изглежда "уикенд таксата" на банка, която ще бъде въведена от 10 май – 2 лева ще плаща всеки, който иска да посети офис на банката в почивен или празничен ден. Това идва на фона на солидните растящи печалби в банковия сектор, като част от тях са именно от такси и комисионни. За изминалата 2023 г. те възлизат на повече от 1 млрд. лв.

Пред БНР финансовият анализатор от платформата MoitePari.bg Иван Стойков уточни, че основният приход на банките идва от кредитирането, което в момента е на рекордни нива. Приход има и от таксите, но те не са решаващото перо, подчерта той.

За него такса "уикенд" е екзотично звучаща. Той подчерта, че не е ясна и причината за въвеждането ѝ:

"Ако това е стратегия на банката за придобиване на конкурентно предимство, тогава този разход би трябвало да е за сметка на банката".  

Стойков подчерта, че в около 70-80% от банките размерът на таксите за обслужване на разплащателна сметка е сходен. Той обаче смята, че няма системно съгласуване на политики по отношение на таксите.


Ако твърдо се беше взел курс за по-стриктно отпускане и одобрение на кредити, нямаше да видим 20-30-40 или 50% ръст на кредитирането, изказа мнението си той. Според него е наложително да се вземе такъв по-твърд курс.

"Такива темпове на кредитиране, каквито виждаме в момента, вече започват да се усещат на темповете през 2008-2009 г. и знаем как приключиха нещата тогава. Макар ситуацията в момента да не е точно 1 към 1, такова кредитиране с такива темпове може да доведе до прегряване и на ипотечния, и на кредитния пазар".

Цялото интервю на Лора Търколева с Иван Стойков в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Олег Петров: Изкуственият интелект е инструмент за разработчиците, а не заплаха за работата им

Изкуственият интелект е инструмент за разработчиците, а не заплаха за работата им, но трябва адаптиране. На бъдещите програмисти или "джуниъри" са им нужни повече от т.нар. меки умения.   Този съвет даде пред БНР Олег Петров, софтуерен разработчик. Последното проучване на Българската конфедерация по заетостта отчете, че след вълната от..

публикувано на 29.10.25 в 11:22

Защо сдружения в земеделието се смятат за дискриминирани в достъпа до финансов ресурс?

Българската аграрна камара възрази остро срещу проект на земеделското министерство, който поставя в неравностойно положение фирмите и организациите в сектора и достъпа им до финансиране по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони. На практика с предстоящия прием по инвестиционните мерки групите на производителите..

публикувано на 29.10.25 в 10:55
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Общественото напрежение е във фазата "трудно контролирани рискове"

В България има политически дейци и актьори, които предлагат само промяна, част от тях са радикално настроени. Има и такива, които само предлагат стабилност. Търсенето, по моему, е по-скоро за някой, който може да съчетава промяна и стабилност – промяна, но да не излиза от системния път. Това каза в интервю пред БНР Първан Симеонов от Агенция..

публикувано на 28.10.25 в 14:06
Протест на младите лекари, 15 октомври 2025 г. Орлов мост, София

Василена Киара Димитрова: Много ни озадачава поведението на коалицията

"Ще присъстваме на заседанието като гости и очакваме да се случи нещо най-накрая. Миналата комисия беше шокираща за нас , тъй като дефинитивно отхвърли законопроектите, за които 6 месеца говорим." Това заяви пред БНР Василена Киара Димитрова, студент в четвърти курс в Медицинския университет в София, преди извънредното заседание на..

публикувано на 28.10.25 в 07:39

Съдебна сага за територии в НП "Централен Балкан": Частни собственици настояват за корекции

"Вече 25 години от Национален парк "Централен Балкан" не могат да определят кои са площите, които влизат в територията на парка и на община Карлово" .  Това разказа пред БНР Тодор Диклев, животновъд от Калофер.  "От шест години водим дела за частни имоти, за които имаме документ. Но те казват: "Наши са, ние ги управляваме". Шест години..

публикувано на 28.10.25 в 07:30

Какъв е смисълът от обществените медии в свят на кризи и фалшиви новини?

На кого вярваме в извънредна ситуация? Къде търсим информация в случай на природни бедствия, конфликти и епидемии? Обществените медии продължават да са сред най-доверените източници на информация именно в такива случаи. Ще оцелеят ли обаче обществените радиа и телевизии в света на  социалните мрежи, изкуствения интелект и нарастващ..

публикувано на 27.10.25 в 14:30

Парно няма, няма и формула за изчисляване на сметките

" Най-вероятно 3 поредни дни със средно денонощна температура под 12 градуса вече е имало. Може би им липсва дългосрочната прогноза за застудяване ".  Това каза пред БНР председателят на Асоциацията на топлофикациите Кремен Георгиев относно все още липсващото парно в София. "Нямам информация защо и кога "Топлофикация София" ще пусне парното...

публикувано на 27.10.25 в 08:35