Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историци, археолози, реставратори и биолози в защита на древното светилище на Асклепий

Снимка: Радио Пловдив

Историци, археолози, реставратори и специалисти в сферата на биоразнообразието се присъединиха към решението на жителите на пазарджишките села Паталеница и Ветрен дол да не допускат изграждането на кариери за добив на пясък и чакъл в района. Към момента такова намерение са заявили три фирми и ако стартиралите вече процедури не бъдат спрени, двете села ще бъдат обградени от три кариери. 

Добивът на инертни материали ще застраши не само поминъка на хоратазастрашено от унищожение е и най-древното светилище на Асклепий, както и изключително редки костенурки и растения в района.  . Затова от сдружение "Къркария" внесоха предложение землищата на Ветрен дол и Паталеница да бъдат обявени за защитени територии. 

Предложението районът да бъде обявен за защитена територия е внесено в Министерството на околната среда и водите. Това е единственият шанс да бъде спряно нашествието на концесионерите, които не се вълнуват, че там, където искат да копаят пясък и чакъл, е най-древното светилище на Асклепий, а това може да превърне мястото в туристическа атракция, която да носи приходи не само за селищата около него, а и за страната.

Министерството на културата е безсилно да защити това историческо бижу, както го наричат специалистите. 

При това законово безсилие на институциите се оказва, че хората, които искат да трупат печалби, разрушавайки едно място с уникален по своята своеобразност биотичен комплекс, могат да бъдат спрени eдинствено от защитените костенурки, лалугери и царският орел. Последните проучвания на терен на фауната и флората показват специфичен микроклимат, който не случайно е бил избран от тракийската аристокрация за лечение и релакс. 

Кметовете на Ветрен дол и на Паталеница - Георги Янев и Стоил Фърцов - са категорични, че няма да допуснат концесионерите в района. 

Репортаж на Невена Петрова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Местни избори на много места в Англия и Уелс

Днес на много места в Англия и Уелс се провеждат местни избори. Милиони избиратели в Англия и Уелс избират 107 местни власти в Англия и 11 кметове, сред които и на Лондон. На частични избори ще бъде избран нов депутат от Блекпул Юг след оставката на бившия консерватор Скот Бентън. Гласоподавателите в Англия и Уелс освен това ще изберат 37..

публикувано на 02.05.24 в 10:08

Д-р Антоанета Тончева: Ще обжалваме указанията за отпускане на специалните медицински храни

На 30 април на сайта на НЗОК се появиха указания за отпускане на специалните медицински храни. Те обаче не удовлетворяват хората, които са влезли в тази битка .  Пред БНР д-р Антоанета Тончева - генетик, член на Сдружение "Общност Мостове", коментира как се е стигнало до сегашната ситуация: "Една от горещите теми, по които работи сдружението..

публикувано на 02.05.24 в 09:46

Засилено движение от граничните пунктове в Гърция, фериботите работят по график

Силно е движението по гръцките пристанища. Пътува се само с предварителна резервация. Някои компании отказват да превозват електроавтомобили с кораби. Стачката приключи тази сутрин и фериботите отново се движат по разписание, съобщават транспортните агенции. Поради силния трафик на туристи към островите по основните направления от..

публикувано на 02.05.24 в 09:44
Посетители наблюдаваj детектора ATLAS по време на Дните на отворените врати на ЦЕРН, Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (CERN), близо до Женева, Швейцария, архив, септември 2019 г.

Още по-мощен ускорител на частици се очаква в ЦЕРН преди края на този век

Вече четвърт век и български учени участват в разкриването на тайните на Вселената. За това в ЦЕРН помагат български детектори , които регистрират причинените от учените сблъсъци в големия ускорител на частици. Бъдещето обаче е на новите изследвания, за които ЦЕРН вече има планове с новия ускорител. Неговото строителство трябва да започне до..

публикувано на 02.05.24 в 09:25
Димитър Главчев

Премиерът отива в Париж за срещата на Съвета на ОИСР

Министър-председателят и министър на външните работи Димитър Главчев заминава днес за Париж, където ще участва в Срещата на Съвета на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие на ниво министри, която тази година се председателства от Япония. Това съобщиха от правителствения пресцентър. Премиерът ще направи изказване в първото..

публикувано на 02.05.24 в 09:17

Децата могат да боядисват великденски яйца с кауза на пл. "Св. Неделя" в София

За шеста поредна година на Велики четвъртък Софийската митрополия организира от 11:00 часа днес традиционното боядисване на великденски яйца на пл."Св. Неделя" в София. В ритуала ще се включат деца от столичните училища и детски градини. Празникът ще продължи с литийно шествие от площада до храма "Света София". Велина Тонева, директор на..

публикувано на 02.05.24 в 09:13

Благослав Михайлов: Проблемът е, че политическата класа говори едно и също от 20 години

Днес в парковото пространство на НДК ще бъде открита международната изложба "Излез и гласувай" . Илюстратори от всяка държава-членка на ЕС са създали плакати по темата за мобилизиране на гласоподавателите на предстоящите европейски избори на 9 юни. Идеята е да помним, че демокрацията не е даденост . ЕС е грандиозно упражнение за това как нациите и..

публикувано на 02.05.24 в 08:59