Япония отива в посока, различна на тази, където вървим ние – Европа. При нас се отива в посока ултралиберализма създаване на все по голям хаос - разделяне на обществата на малцинства.
Това сподели математикът проф. Николай Витанов в интервю пред БНР.
"При японците винаги има една база, която не се променя, а се променя само върхът на айсберга. И сега пак отиват в посока на традиционните ценности. Възприемат западни неща, но базата остава и не отиват към ултралиберализма. И смятам, че техният път е правилен", сподели проф. Витанов в предаването "12+3", който като член на Националния оперативен щаб по време на пандемията от Covid-19 стана известен като човека, който с математически модели предвиждаше разпространението на заразата и броя на жертвите.
Утре (10 април, сряда) проф. Витанов ще представи новата си книга "Япония за напреднали", а премиерата е от 18.00 часа в зала "Проф. Марин Дринов" в централната сграда на БАН.
А защо Япония? Професорът обясни:
"Аз съм учил теорията в Германия, а на практика съм прилагал знанията си в Япония. Имах възможност да бъда там на специализация по линия на японското общество за развитие на науката и се занимавах с анализ на данни от дейността на японското правителство на регулацията на селскостопанската продукция след петролната криза от 1974 г. Специално се занимавах с цените на малките прасенца".
Проф. Витанов е изследвал Страната на изгряващото слънце от древността, демографски, икономически, географски. А за тайната на успеха на японците той споделя:
"Това е софтуерът, записан в главите на японците. Те имат много програми, ако определим един човек като компютър и групата хора като свързани компютри, в главите им са записани специфични, ефективни програми и мрежата им е много добра. И това е много устойчиво. Стотици години дори външните влияния в последните 160 години успяват да променят само малка част, записани в съзнанието и подсъзнанието на японците. И те имат устойчив алгоритъм, който ги води от успех на успех".
"Японското чудо е тайната на японската организация, някои казват, че почва след Втората световна война. Това не е вярно, то започва от третия Шогунат през 1800 г. с появата на големите корпорации – Мицубиши и другите. Хонда и Нисан се появяват по-късно, когато завладяват Манджурия и започват да усвояват ресурсите", разказа любопитни факти математикът.
Според него японското чудо се развива след 1860 година, когато Япония се отваря към света и японските фирми се оказват конкурентоспособни. Поради жестоката конкуренция на вътрешния им пазар те произвеждат качествени стоки и относително на ниски цени, които бързо намират прием в други страни.
"Тайната е, че при нас казваме "евтино да произвеждаме и да го изнесем, и ще направим печалби". А другите държави могат да ни ударят с мита и евтиното да стане скъпо. А какво казват японците: Ние няма да произвеждаме евтиничко, ще произвеждаме такова, каквото другите не могат. Ето я тайната. Те произвеждат това, което другите не могат да произведат толкова качествено", коментира проф. Витанов.
За него "днес Япония е едно място, което скоро ще стане арена на основния конфликт на XXI век в Азиатско-Тихоокеанския район".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Фискалните правила на Европейския съюз и Германия трябва да бъдат реформирани, в случай че европейците се договорят да увеличат съществено разходите за отбрана, каза германският финансов министър Йорг Кукис. Той е в Брюксел, където обсъжда с колегите си от еврозоната начините за финансиране на оръжейната индустрия на континента. Това съобщи..
До края на февруари, България ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвянето на извънредни конвергентни доклади, стана ясно след участието на министъра на финансите Теменужка Петкова в заседанието на Еврогрупата в Брюксел. Страните от нея потвърдиха постоянната си подкрепа за амбицията на..
От фронта в Източна Украйна руското министерство на отбраната съобщава за завладяването на още едно украинско село в Харковска област. Фиголивка се намира на двайсетина километра северно от град Купянск и на запад от река Оскол. Ако бъде потвърдено, съобщението означава, че руските войски разширяват плацдарма си в този участък и че..
БСП се нуждае от очертаване на своите идейни параметри и те вече не могат да бъдат консервативни, трябва да бъдат леви. Това мнение изказа пред БНР историкът проф. Искра Баева, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", в коментар на проведения от партията 51-ви Конгрес. "Напоследък под ляво се разбира глобалистко, либерално, неолиберално, а това..
Републиканските пътища са обработени и проходими при зимни условия, съобщиха от пресцентъра на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Почистват се и аварийните ленти на магистралите, след като в тях се събере сняг от активните и изпреварващите ленти. Към 17:00 часа днес е въведено ограничение за движението на камиони над..
Нашата работа е да направим анализ, за да се пресметнат нужните средства и да се продължи тази програма с ремонтите на студентски общежития , заяви в интервю пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). "С МОН коментирахме, че за новата настанителната кампания е необходима и координация..
Европейската комисия ще представи бяла книга за отбраната на ЕС на 19 март, съобщи говорител на Комисията. Днес в Париж ще се проведе неформална среща с лидерите на Германия, Обединеното кралство, Италия, Полша, Испания, Нидерландия и Дания, посветена изключително на отбраната и на помощта на ЕС за Украйна. Европейски лидери се събират на..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..