Япония отива в посока, различна на тази, където вървим ние – Европа. При нас се отива в посока ултралиберализма създаване на все по голям хаос - разделяне на обществата на малцинства.
Това сподели математикът проф. Николай Витанов в интервю пред БНР.
"При японците винаги има една база, която не се променя, а се променя само върхът на айсберга. И сега пак отиват в посока на традиционните ценности. Възприемат западни неща, но базата остава и не отиват към ултралиберализма. И смятам, че техният път е правилен", сподели проф. Витанов в предаването "12+3", който като член на Националния оперативен щаб по време на пандемията от Covid-19 стана известен като човека, който с математически модели предвиждаше разпространението на заразата и броя на жертвите.
Утре (10 април, сряда) проф. Витанов ще представи новата си книга "Япония за напреднали", а премиерата е от 18.00 часа в зала "Проф. Марин Дринов" в централната сграда на БАН.
А защо Япония? Професорът обясни:
"Аз съм учил теорията в Германия, а на практика съм прилагал знанията си в Япония. Имах възможност да бъда там на специализация по линия на японското общество за развитие на науката и се занимавах с анализ на данни от дейността на японското правителство на регулацията на селскостопанската продукция след петролната криза от 1974 г. Специално се занимавах с цените на малките прасенца".
Проф. Витанов е изследвал Страната на изгряващото слънце от древността, демографски, икономически, географски. А за тайната на успеха на японците той споделя:
"Това е софтуерът, записан в главите на японците. Те имат много програми, ако определим един човек като компютър и групата хора като свързани компютри, в главите им са записани специфични, ефективни програми и мрежата им е много добра. И това е много устойчиво. Стотици години дори външните влияния в последните 160 години успяват да променят само малка част, записани в съзнанието и подсъзнанието на японците. И те имат устойчив алгоритъм, който ги води от успех на успех".
"Японското чудо е тайната на японската организация, някои казват, че почва след Втората световна война. Това не е вярно, то започва от третия Шогунат през 1800 г. с появата на големите корпорации – Мицубиши и другите. Хонда и Нисан се появяват по-късно, когато завладяват Манджурия и започват да усвояват ресурсите", разказа любопитни факти математикът.
Според него японското чудо се развива след 1860 година, когато Япония се отваря към света и японските фирми се оказват конкурентоспособни. Поради жестоката конкуренция на вътрешния им пазар те произвеждат качествени стоки и относително на ниски цени, които бързо намират прием в други страни.
"Тайната е, че при нас казваме "евтино да произвеждаме и да го изнесем, и ще направим печалби". А другите държави могат да ни ударят с мита и евтиното да стане скъпо. А какво казват японците: Ние няма да произвеждаме евтиничко, ще произвеждаме такова, каквото другите не могат. Ето я тайната. Те произвеждат това, което другите не могат да произведат толкова качествено", коментира проф. Витанов.
За него "днес Япония е едно място, което скоро ще стане арена на основния конфликт на XXI век в Азиатско-Тихоокеанския район".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Генералният директор на Българското национално радио Милен Митев представи пред депутатите от парламентарната комисия по културата и медиите план за оптимизация на разходите на БНР с общ финансов ефект от малко над два милиона лева. Преди две седмици народните представители от комисията поискаха предложения за мерки за икономии от генералните..
Депутатите от Комисията по здравеопазване в Народното събрание отхвърлиха на първо четене предложението на "Демократична България", според което от 1 юни лекарите да изпращат болничните листове до работодателите по електронен път. Законопроектът предвиждаше тримесечен период, в който тези листове да продължат да се издават по досегашния начин, на..
Тази вечер е традиционният абитуриентски бал, част от благотворителната инициатива на държавния глава "Подкрепи една мечта", насочена към младежи, настанени в социални институции и приемни семейства. Вицепрезидентът Илияна Йотова посреща зрелостниците в резиденция "Бояна". Вицепрезидентът посреща близо 80 зрелостници в резиденция "Бояна"..
Руският президент Владимир Путин не планира за момента да разговаря с президента на САЩ Доналд Тръмп, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, предаде Ройтерс. Напоследък Тръмп показва все по-голямо разочарование от Путин. Във вторник той предупреди руския лидер, че "си играе с огъня", отказвайки да участва в преговори за прекратяване на..
Независима Европа - това беше основното послание на Урсула фон дер Лайен, която днес в Аахен получи авторитетната награда на името на Карл Велики за принос към европейското единство, предаде АП. "Тази награда и градът Аахен са символ на европейското единство. Тук най-добре виждаме разрушителната мощ на войните, но и великата сила на..
В Софийския градски съд се проведе поредно заседание по делото за катастрофата на улица "Гурко" в столицата на 2 септември 2023 г., при която загина 14-годишният Филип Арсов. Подсъдим за случая е Петър Тодоров. Съдът прие да се изготви допълнителна видеотехническа експертиза. СГС прие видеотехническата експертиза по делото за смъртта на..
Милиардерът Илон Мъск заяви, че приключва с дейността си в правителството на САЩ и благодари на президента Доналд Тръмп за "възможността да намали разточителните разходи". Мъск координираше дейността на новосъздаденото Министерство на правителствената ефективност, което беше натоварено със задачата да свие размера на администрацията и да спре..
"Това е доста ярко послание към българското общество. Това послание ни казва, че който е зависим, той отива при Пеевски ". Това коментира пред БНР..
Убеден съм, че животът на Пеевески в политиката няма хоризонт повече от 1 – 2 мандата. Бяхме 45 години в комунизъм и ни трябват още 45 за новите..