Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пикът на активността на кърлежите за нашата страна е през месец май

Проф. Ива Христова: Вече има ухапани от кърлежи

2
Ива Христова
Снимка: БГНЕС

Активността на кърлежите се повишава през топлите месеци на годината. Въпреки, че заразяване на човек с някои инфекции след ухапване може да се случи само, ако кърлежът е заразен, то при всички случаи това не е приятно усещане.  

"Активността на кърлежите зависи от климатичните особености. Те предпочитат да не много горещо, но да не и студено време, и да има достатъчна влажност

Пикът на тяхната активност за нашата страна е през месец май, каза за БНР проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

"Вторият пик е през септември, макар и по-малък. Вече се затопили и имаме първите ухапани от кърлежи

Най-честото предавано с кърлежи заболяване е лаймската болест, а най-тежкото заболяване е марсилската треска

Те се предават от различни видове кърлежи и протичат по различен начин


Лаймската болест протича с характерно зачервяване, което се разширява, но седмици и месеци може да няма симптоми. Чак след месеци може да се появят оплаквания като артрит, полиневрит.

Докато при марсилската треска заболяването започва остро, с висока температура, с характерен обрив по цялото тяло, има усложнения, но всичко това се развива в рамките на първите две-три седмици и създава постоянен имунитет. Веднъж преболедували, повече няма да боледуват

Докато при лаймската болест не само, че няма имунитет, но има като че ли и някаква преекспозиция, тоест имате по-висок шанс отново да бъде заразен, поясни още за БНР проф. Ива Христова.

Тя описа какво се прави, когато забележим, че сме ухапани от кърлеж, защо е важно бързо да се извади, да се свали цял, да не се скъса и да остане в тялото на човека хуботчето, къде най-често са ухапванията, къде се развиват и размножават кърлежите, защото кърлежите падат от дърветата и това е много опасно за децата, които обичат да играят сред природата. 

Проф. Христова разказа и защо ларвите на кърлежа са незаразни и кои са най-честите заразни гостоприемници - това са например мишки, таралежи и други горски животни. 

"Веднъж обаче заразен, кърлежът остава такъв и може да зарази много хора, поясни проф. Христова. 

Тя препоръча да се ползват репеленти да се косят тревните площи, за да се избягва развитието на кърлежи. 


Още по темата в звуковия файл. 
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кралят на Йордания пристига на посещение в България по покана на Румен Радев

Кралят на Йордания Абдула II ще бъде на официално посещение в България утре по покана на президента Румен Радев. Двамата ще обсъдят перспективите за развитие на двустранните отношения между София и Аман в икономиката, отбраната, науката и образованието, земеделието и туризма, както и теми от международния дневен ред в сферата на сигурността...

публикувано на 02.04.25 в 19:55

Италия иска да се избегне търговска война заради митата на хранителните продукти в САЩ

Премиерът на Италия Джорджа Мелони се изказа относно митата на САЩ за хранително-вкусовата промишленост, така както и президента на Италия Серджо Матарела. Джорджа Мелони използва случая по награждаването  с  наградата Maestro dell'arte della cucina italiana ("Майстор в изкуството на италианската кухня"). Церемонията се състоя в палатът Киджи..

публикувано на 02.04.25 в 19:43

Десетки хора пред Съдебната палата в София с искане за по-строги наказания за насилие над деца

Десетки хора се събраха пред Съдебната палата в София с искане за по-строги наказания при случаи с насилие върху деца. Проявата се провежда паралелно в няколко от големите градове в страната и е провокирана от случая с насилието над 5-годишния Адриан от Пловдив. Протестиращите настояват за мининум удвояване на наказанията лишаване от свобода за..

публикувано на 02.04.25 в 19:36
Дейвид Лами

Дейвид Лами призова Косово и Сърбия да постигнат напредък в преговорите помежду си

Британският външен министър Дейвид Лами даде уверения по време на посещението си в Косово, за интереса на Великобритания към региона на Западните Балкани, като призова Косово и Сърбия да постигнат напредък в преговорите за нормализиране на отношенията, съобщиха британски издания. Дейвид Лами се срещна през втория ден на посещението си в..

публикувано на 02.04.25 в 19:30
Марк Рюте

Рюте: Работим за по-силна, по-справедлива и смъртоносна НАТО

"Чували сме много налудничави неща, които идват от Путин и от Русия. Не ги приемам много сериозно, но те показват как той се опитва да преговаря" - това каза генералният секретар на НАТО Марк Рюте на въпрос какво би отговорил Алиансът на искането на руския държавен глава да се оттегли до границите преди 1997-ма година. Рюте даде брифинг в..

публикувано на 02.04.25 в 19:15
Десислава Иванчева в съда в Ловеч

Делото за освобождаване на Десислава Иванчева е отложено за 16 април

Окръжният съд в Ловеч отложи за 16 април делото по молбата за предсрочно освобождаване от затвора на бившия кмет на столичния район "Младост“ Десислава Иванчева. Тя изтърпява шестгодишна присъда за корупция, от която ѝ остава около година. От защитата на Иванчева поискаха да бъдат представени допълнителни доказателства от затвора в Сливен,..

публикувано на 02.04.25 в 19:02

Увеличава се производството на зеленчуци и плодове в България

Увеличава се производството на зеленчуци и плодове, и основни полски култури в страната – сочат агростатистическите данни на министерството на земеделието.  Произведените плодове и зеленчуци, обаче, продължават да са крайно недостатъчни за задоволяване на нуждите на българския  пазар. Общото производство на зеленчуци за реколта 2024 г. е..

публикувано на 02.04.25 в 19:01