Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба ще бъде открита на 16 април в столичната галерия "Стубел"

Феникс Върбанов с "Пулсации" в едно пътешествие към вътрешния свят на човека

Всяка картина е като пулсът на живота, проникнал същността на човешкото битие

3
Феникс Върбанов
Снимка: Личен архив

Среща в "Нощен хоризонт" с истинското изкуство и стремеж за откриване на вдъхновение за всеки по своята душевна и емоционална пътека

Гостува художникът Феникс Върбанов с "Пулсации" в едно пътешествие към вътрешния свят на човека, към магичния Космос, който се разкрива при досега с неговите творби. Покана за откриването на една изключителна изложба с пулсациите на самото творене и сътворяване – на вечното съблазняващо противопоставяне между човешкото и божественото, между земното и небесното. 

Със своята изложба "Пулсации" - на времето в прегръдката живот дочул сърцето си, художникът Феникс Върбанов разказва за една изключителна изложба, където времето се разкрива чрез изкуството, а животът с пулсациите на сърцето с досег до най-дълбоките емоции и вълнения на художника, пресъздадени в неговите творби. 

Те ни водят през времето и пространството на чувствата, а всяка картина е като пулсът на живота, проникнал същността на човешкото битие. Живеещият в Париж художник Феникс Върбанов определя себе си като космополит и признава, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури - българска, китайска и френска. 

Неговата изложба ще бъде открита на 16 април в столичната галерия "Стубел". Тя се бъде последвана през месец май от друга изложба под наименованието "Мъртво течение" в столичната галерия "Аросита". 

Феникс Върбанов

За новата си изложба "Пулсации" художникът Феникс Върбанов споделя, че тя е спонтанно решение и тръгва от усещане за вълнение, което на френски звучи като вълнообразно, пулсираща енергия, енергия за живот. Емоциите са моторът на пулсациите като движение. Онези състояния, които излизат извън рамката без да се къса връзката между ум и душа. 

Пулсациите като границата да се преодолее любовта, смъртта и чрез изкуството да се постигне абсолютът. Според художника пулсацията трябва да се контролира иначе настава война, а изкуството е средство да изразяваме пулсациите на своите емоции и да оставяш следа по пътя. Тази пулсация обобщава творчеството му. 

Новата му изложба ще е монохромна в червено и черно. В момента червеният цвят му дава много енергия и го събужда като вулкан, от който изригват емоции. Работи с абстрактни елементи, тъй като те са най-близо до сърцето, духовността на работите, които прави. Пулсацията е процес, който става много бързо, в случая рисуването е уловен миг. 

В новата изложба Върбанов ще покаже накъсани парчета, фрагменти от времето. Колажите му дават възможност за свобода, усещане без граници. Следваща стъпка е да ги освети с ретро осветление. Ще бъдат показани 20 картини рисувани върху китайска хартия с туш, както и малки формати. Вече 30 години той работи с китайската хартия. Харесва му, че тя се поддава на мачкане, прави скулптури с нея, моделира я, поддава се на релеф. Тя е гъвкава и силна, много лека, казва Феникс Върбанов и се опитва в творбите си да съчетава като в скулптура светлосянката и пространството.


Феникс Върбанов е роден 1962 г. в София в семейството на художници. Баща му Марин Върбанов е български художник по съвременен текстил, а майка му Сун Хуай Куей е от китайски произход и е живописец. През юношеските си години Феникс Върбанов заминава за Франция, където преминава по-голямата част от живота му. Париж като епицентър на съвременното изкуство запалва творческата искра в художника. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени във Феникс Върбанов. Учи в Lycèe Pilote de Sèvres (Департамент по рисуване) и Ecole Nationale Supèrieure des Beaux-Arts (ENSBA), Paris. Специализира в Китайската академия по изкуствата, Хан Джоу. Интересът му към традиционните китайски техники на работа с туш върху хартия датират от 1985 г., когато учи в Академията за изящни изкуства, Хан Джоу.  Китайската живопис е основен елемент в неговото творчество. Работи предимно с китайски туш върху хартия, облепвани върху платно, снаждани като колажи. Феникс Върбанов обича кръговата форма, която асоциира с хармонията на Ин и Ян. Негови творби са излагани в галерии в Париж, Пекин, София, Пловдив, Люксембург и др.

Носител е на първа награда на Фондация „Charles Oulmont“ (Fondation de France) 2023 за живопис


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирина Ботева и Максимилиян Бояджиев

Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев: Любовта към българските народни танци се възвърна трайно

След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции.  Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..

публикувано на 08.07.25 в 14:35

В Двореца - новият камерен фестивал в Балчик

Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик.   От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..

публикувано на 08.07.25 в 12:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..

обновено на 07.07.25 в 17:34
 Андрей Янев и изложбата

Художникът Андрей Янев: Провокацията да отправяш към себе си въпроси ме държи в будно състояние

Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт".  Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си .  "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..

публикувано на 07.07.25 в 09:33
Иван Пеев - художник, откриване на изложба в Смолян

Иван Пеев с ретроспективна изложба графика в Смолян

Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев.  Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци.  Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството.  През 1980 г...

публикувано на 06.07.25 в 05:35

Дафина Коен: В изложбите храната е главно действащо лице

"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..

публикувано на 06.07.25 в 05:20
 Яна Местдаг

Младата цигуларка Яна Местдаг: Мечтая да стана добра цигуларка и добър човeк

Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг.  Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..

публикувано на 05.07.25 в 08:15