Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В ЕП одобриха правила за честна предизборна кампания. Какво включват те?

| Интервю
Румяна Дечева
Снимка: Здравко Петров, БНР

Правила за честни избори ще съпътстват насрочения за 9 юни вот за представители в европейския парламент. Те обхващат финансовата прозрачност, отказ от използване на фалшива информация по време на кампанията, недопускане на дискриминационни изявления, отказ от пропаганда, дискредитираща европейските ценности и отказ от анонимна политическа реклама.

"ЕП е единственият орган на европейските институции, който пряко се избира от нас", напомни в ефира на БНР проф. Румяна Дечева, експерт по изборни въпроси.

Войната в Украйна е и много пряко свързана с едни политики, които са вътрешноевропейски, отбеляза тя в предаването "Нещо повече".

"Те са в областта на енергетиката, селското стопанство и гарантирането на прехраната. От тях произлязоха и някои вторични предизвикателства, като поляризацията на гражданите на Съюза по различни теми, а къщо и увеличаване на бедността  и разходите за живот в рамките на ЕС.

Една от новите регулации за тези европейски избори е за прозрачността и таргетирането на политическата пропаганда. Забранява се вмешателство или спонсориране от трети страни за политически кампании".

България не е единствената държава, която провежда едновременно национални избори и такива за европейски парламент, посочи проф. Дечева.

"Изборите за ЕП ще се проведат между 6-ти и 9-ти юни. На 8 юни има местен вот в Италия и Малта. На 9 юни в Белгия има избори три в едно. В Унгария изборите ще бъдат 5 в 1, а в Румъния - 6 в 1.

Малко пропагандно ми се струва фокусирането във всеки дребен детайл при организацията на изборите и настойчивото повтаряне, че това ще ни бъде много трудно. Вменява ни се неспособността да се справим с техническо изискване". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Венцислав Тотев за Международния масажен фестивал

В неделя и понеделник в София ще се проведе Международен масажен фестивал.  Венцислав Тотев: Най-ценно е да бъдеш с хората, които обичаш Венцислав Тотев е единственият, който изработва иновативни коленни столове за активно седене В него ще участват масажисти и терапевти от цял свят, които са признати и утвърдени имена в сферата на..

публикувано на 06.07.25 в 05:00
Войник на хусите край Сана, Йемен.

Израел е прехванал ракета, изстреляна от йеменските хуси

Израелската армия обяви, че е прехванала ракета, изстреляна от Йемен в посока на еврейската държава. Сирени са били активирани в няколко райони на Израел, допълват военните. Израел заплашва йеменските бунтовници хути с морска и въздушна блокада, ако групировката продължи с атаките към еврейската държава, припомня агенция "Ройтерс". Хусите, които са..

публикувано на 06.07.25 в 04:56

Илон Мъск създава нова партия

Бизнесменът Илон Мъск обяви, че е създал нова политическа партия в Съединените щати.  Мъск е най-богатият човек на света и беше най-големият спонсор на предизборната кампания на американския президент Доналд Тръмп. Милиардерът и Тръмп обаче се скараха, след като Мъск работи за президентската администрация с цел намаляване на федералните разходи и работни..

публикувано на 06.07.25 в 04:46

43 са вече загиналите при наводненията в Тексас

43 са вече жертвите на наводненията в американския щат Тексас. 15 от загиналите са деца. Това съобщи шериф Лари Лейта и добави, че властите работят по идентифицирането на част от починалите, чиято самоличност все още не е установена - това са 12 възрастни и 5 деца.  Междувременно 27 момичета, изчезнали от детски лагер по протежението на река Гуадалупе,..

публикувано на 06.07.25 в 04:33

В Пампорово се проведе 20-ят национален събор на служителите от Главна дирекция "Охрана"

С физическа охрана в България се пазят 198 обекта на съдебната власт, а само с технически средства - 48, каза в Пампорово главният директор на Главна дирекция "Охрана" главен комисар Георги Жеков. Днес в курорта се проведе 20-ят национален събор на служителите от дирекцията и бе отбелязана 22-годишнината от създаването й. Главен Комисар..

публикувано на 05.07.25 в 22:12

Израел ще изпрати делегация в Катар за преговори за спиране на огъня в Газа

Израел ще изпрати делегация в Катар за преговори за споразумение за освобождаване на заложници и спиране на огъня в ивицата Газа, предаде Ройтерс, като се позова на израелския 12-ти канал. По-рано днес Израел обяви, че подготвя отговора си, след като палестинското движение "Хамас“ изрази готовност да преговаря за прекратяване на огъня в Газа,..

публикувано на 05.07.25 в 22:02

Пожарна аларма в самолет причини леки наранявания на 18 души

Пожарна аларма в самолет на Ryanair е причинила леки наранявания на 18 души. Шестима от тях са били откарани в два медицински центъра. Инцидентът се е случил малко след полунощ, докато самолетът е бил на земята на летището в Палма де Майорка. Машината е трябвало да излети за Манчестър, Великобритания. Въпреки първоначалните съобщения за..

публикувано на 05.07.25 в 21:56