Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 48 000 българи са претърпели инсулт за година. Как да го разпознаем и какво да предприемем?

Дорина Добрева: Това не е заболяване, за което имате предходни симптоми. Случва се внезапно

| Интервю
Илюстрация: Алами/Ройтерс

През изминалата година над 48 хиляди българи са претърпели инсулт, а 4813 от тях са починали, показват данните на Националния център за обществено здраве и анализи. Животът на преминалите през това изпитание се променя. 

Инсултът е причинител номер едно на смъртност и инвалидизация в България, посочи пред БНР инж. Дорина Добрева, председател на Асоциацията за инсулт и афазия.

От асоциацията са разработили инфобот, който може да бъде използван чрез вайбър. Той дава информация за симптомите и реакцията на околните при получаване на инсулт.

"Това е изкуствен интелект, който комуникира с хората чрез предварително зададено контекстуално меню. Позволява с висока скорост да се достъпват най-важните данни. Важно е този инструмент да се разпространи. Той е напълно безплатен"

От асоциацията поддържат и Национална линия за подкрепа при инсулт - 0 700 11 404. 

До четвъртия час е т.нар. златен час и възможността да се лекува адекватно пациента, ако той постъпи в специализирано звено, обясни още Дорина Добрева. 

Всички трябва да имаме познание за симптомите, подчерта тя. 

"Асиметричното провисване на лицето. Помолете човек да се усмихне. Ако единият ъгъл на устата остава неподвижен или се отпуска надолу, има наличие на симптом. Вторият симптом е загуба на контрол над крайниците. Помолете човек да повдигне напред двете си ръце. Ако не може да ги задържи успоредно или едната отпадне надолу, то симптомът е налице. Нарушаване или завалване на говора е третият симптом. Трябва да помолите човек да повтори просто изречение. Ако се затруднява или завалва, симптомът е налице. Дори при наличие на един от тези три симптоми, е редно да позвъните на 112 и да съобщите за наличие на инсулт". 

Един от основните рискови фактори е нелекуваното и непроконтролирано във времето високо кръвно налягане, посочи Добрева. 

"То може да бъде лекувано, а това означава профилактика и превенция".

Самоволното спиране на лекарството от пациент обаче не е интелигентен подход към лечението, посочи тя.

Наличието на аритмия, затлъстяването, употребата на алкохол и на наркотици са другите рискови фактори. 

Приложението дава възможност да бъде изчислен и личния риск. Всеки четвърти може да се сблъска с инсулт в живота си.

Постарахме се да разработим пациентски ъгъл за поставяне във всяка една неврологична клиника, където с QR код ще може да се изтеглят безплатни наръчници как да се подготвят близките и да преодолеят първите стъпки, а и следващите фази след инсулт, обясни Добрева в предаването "Хоризонт до обед".

Пациентите, които са получили тежък инсулт, вече ще могат да останат в болница 10 дни, а не както досега - четири. 

"Тази промяна е много съществена, за да имат време лекарските екипи да проследят последиците.

Това не е заболяване, за което имате предходни симптоми. Случва се внезапно. Близките са объркани".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Ловеч беше отбелязана годишнина от рождението на екзарх Йосиф Първи

В Ловеч тържествено отбелязаха 185 години от рождението на екзарх Йосиф Първи, висш български православен духовник с големи заслуги за запазване единството на Българската православна църква и за българското просветно и църковно дело в Македония и Одринско, останали в Османската империя след 1878 г.  Пред паметника на централния площад в..

публикувано на 05.05.25 в 17:12
Българските военни лекари се включват в десетки мисии в горещите точки на света. 
/Снимката е илюстративна/

Колко важно е да има млади хора, желаещи да се включат в армията?

Колко важно е да има млади хора, желаещи да се включат в армията? В това ни убеждават двама бъдещи военни медици - Павлина и Тодор. Те бяха наградени тази година в категории в състезанието "Студент на годината".  Младите военни са получили отличията си заради това, което са, а не в преследване на награди.  Какво мотивира Павлина Георгиева и..

публикувано на 05.05.25 в 17:07

"Възраждане" внесе за трети път в НС предложение за референдум за запазване на лева

"Възраждане" внесе за трети път в Народното събрание предложение за провеждане на референдум за запазване на българския лев. То е със следния въпрос: Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 година? От партията припомнят, че според действащите закони Народното събрание няма право да отхвърля провеждането..

публикувано на 05.05.25 в 16:43

Иво Тодоров: Аватар, обучен на български език, чете новините на БНР

БНР успешно въвежда ИИ за своите програми. От края на април новините в сайта на общественото радио се четат от обучен на български език аватар във виртуално генерирано студио. Само година след като БНР обучи ИИ да чете новините на портала на обществената медия с глас, те вече имат и своето дигитално лице.  "Аватарът не чете едно към едно..

публикувано на 05.05.25 в 16:40

Три трансплантации бяха извършени след донорска ситуация в Кюстендил

Трима души получиха шанс за нов живот, след като близките на 64-годишна жена решиха да дарят органите ѝ.  Донорската ситуация е осъществена от екип на Многопрофилната болница в Кюстендил, съобщават от Изпълнителна агенция "Медицински надзор". В резултат на това 49-годишен мъж е претърпял успешна чернодробна трансплантация, извършена от екип..

публикувано на 05.05.25 в 16:29

У нас се проведе международното кулинарно състезание "Лъжицата на Купидон"

За трета поредна година в България  се проведе международното кулинарно състезание "Лъжицата на Купидон".  “Лъжицата на купидон” – кулинарно предизвикателство в София за хора с увреждания "Лъжицата на Купидон" - кулинарно състезание за хора с увреждания Целта на кулинарната надпревара е да покаже, че хората с увреждания могат да се..

публикувано на 05.05.25 в 16:17
Инсталации и пърформанси, свързани с екологията под мотото -

Инсталации и пърформанси, свързани с екологията под мотото - "50 градуса на сянка"

Често около празниците хората обикалят магазините да търсят най- подходящи подаръци. Понякога изнервените продавачи подхвърлят "Тук не е изложба да зяпате- купувайте". В един от най-големите МОЛ- ове на Тел Авив в дните на празниците са открили изложба на инсталации и пърформанси свързани с екологията.  Показани се творбите на 13 художника,..

публикувано на 05.05.25 в 16:09