Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Свръхпроизводството в Китай ще продължи и ситуацията за американските производители ще става все по-лоша"

Клеър Джоунс: Който и да победи на президентските избори в САЩ, ще се стигне до повишаване на митата за китайска продукция

"Американският финансов министър се надяваше да смекчи ефекта от влошаването на търговските отношения между САЩ и Китай"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Финансовият министър на Съединените щати Джанет Йелън прекара четири дни в Китай, където участва в икономически форум и се срещна с високопоставени правителствени представители. Основният фокус на визита й беше свръхпроизводството в Китай на електрически автомобили, соларни панели и други "зелени технологии", което според Вашингтон застрашава работните места в тази индустрия в Съединените щати. Готова за разговори, но и с твърд тон, Йелън като че ли не постигна желания резултат.

Посещението й беше последвано от визита на руска делегация в подготовка на среща идния месец между Владимир Путин и Си Цзинпин. А днес към Пекин се отправя голяма германска делегация, водена от канцлера Олаф Шолц. 

Джанет Йелън - финансовият министър на Съединените щати, за втори път за по-малко от година посети Китай, където е почти като рок звезда.

"Йелън е много харесвана в Китай. Визитата й беше широко отразена в социалните мрежи, а хората буквално бяха обсебени от новините кои ресторанти е посетила и как си служи с клечките за хранене. Разбира се, това беше заради случката от миналата година, когато беше яла халюциногенни гъби. Домакините наистина разпънаха червен килим за нея - разговорите й бяха много задълбочени. Въпреки това - по отношение на същината - не останах с убеждение, че Китай е променил подхода си от последните години", разказа в интервю за "Събота 150" на Клеър Джоунс, редактор във „Файненшъл таймс“ и един от журналистите, които отразяваха визатата на Йелън в Гуанджоу и Пекин. Мистичната история с гъбите датира от юли миналата година, когато самата Йелън призна, че е яла "омагьосващи гъби" в ресторант без да знае, че са такива. Настрана от сънищата и мечтите обаче визитата на американския финансов министър имаше за цел едно много важно послание: 

"Китайските свръхинвестиции и субсидии за определени икономически сектори, като производството на литиево-йонни батерии, слънчеви панели и електрически автомобили, носят риск за световния пазар. Той може да бъде залят с китайска продукция. Опасението е, че цените на тези зелени технологии могат да паднат толкова много, че да се стигне до загуба на работни места в Съединените щати".

Посланието е ясно, но беше ли чуто и възприето?

"Не мисля, че това ще промени начина, по който китайските власти управляват икономиката си. Фокусът ще продължи да бъде върху държавните субсидии. Като се има предвид, че вече видяхме огромни инвестиции в инфраструктурата, новите най-вероятно ще продължат да бъдат в производство. Подходът няма да се промени. Но това не значи непременно, че посещението на Йелън е провал", отбеляза Клеър Джоунс, според която още преди да стъпи на китайска земя американската делегация е била наясно, че няма да има сериозна промяна в поведението на Китай.

"За американците беше важно все пак да отправят посланието си очи в очи. Защото свръхпроизводството в Китай ще продължи и ситуацията за американските производители ще става все по-лоша и по-лоша. С тази дълга визита и с толкова много срещи Йелън се надяваше да смекчи ефекта от влошаването на търговските отношения между Съединените щати и Китай.

В Америка ни предстоят избори и се нагнетяват нагласите против Китай. Това води до натиск върху администрацията на Байдън да увеличи търговските мита. Именно това беше аргументът на Йелън, за да постави трудните въпроси на масата.

Мисля, че който и да е победителят на президентските избори през ноември, ще се стигне до повишаване на митата за китайската продукция. Струва ми се, че делегацията от финансовото министерство и лично Йелън целяха да установят контактите, които да помогнат в последствие Вашингтон и Пекин да продължат да си говорят нормално".

И все пак - климатичните промени са факт, а Съединените щати и Европа настояват за по-екологични технологии. В същото време и от двете страни на Атлантика се опасяват, че евтиното китайско производство, което е с високо качество, измества американската и европейската индустрия. Какъв е здравословният баланс - всъщност, словосъчетание, употребено и от самата Йелън при посещението й в Китай - но въпросът ми е отправен към Клеър Джоунс:

"Трябва да намерим начин да смекчим ефекта от променящия се климат, а това минава през все по-голямо проникване на зелените технологии в живота ни. Има проблем от гледна точка на това, че Съединените щати и Европа се оплакват от свръхпроизводството на Китай. Все пак обаче погледът е насочен към тяхното производство. Колкото по-евтино е то, толкова по-добре".

Основният фокус на визитата на Йелън е свързан с икономическите отношения между Съединените щати и Китай, но все пак и войната на Русия срещу Украйна и отношенията между Москва и Пекин са били тема на разговор, допълни редакторът във "Файненшъл таймс" Клеър Джоунс:

"Миналата седмица имахме публикация за предупреждението, отправено от Антъни Блинкън към съюзниците от НАТО, че разполагаме с убедителни доказателства, че китайски компании продават на Русия компоненти, които могат да се използват във военната индустрия. Йелън повдигна този въпрос. Китайците показаха известна откритост по темата и готовност да предоставят определена информация. Но не бих казала, че това беше приоритетът на посещението на финансовия министър".

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Конференция "Българските занаяти - традициите срещат бъдещето" се провежда в София

Патентното ведомство на Република България заедно с Европейската комисия и Службата на ЕС за интелектуална собственост организира конференция на тема "Българските занаяти - традициите срещат бъдещето". Форумът е част от информационната кампания на Патентното ведомство по повод новия регистрационен режим на Географските указания за занаятчийските и..

публикувано на 01.07.25 в 09:55

Антон Иванов: Българите ще продължат да плащат една от най-ниските цени за ток в ЕС

Предложеното от регулатора поскъпване на тока с 4,6% средно за страната е умерено с оглед на ръста на общите ценови равнище на пазарите на електрическа енергия, което защитава нашия вътрешен потребител.  Това заяви пред БНР енергийният експерт от Българския енергиен и минен форум Антон Иванов. " Българските потребители ще продължат да плащат..

публикувано на 01.07.25 в 09:34

Превантивни обходи в пожароопасни райони, използват и дрон

Пожарната обстановка към момента е относително спокойна, но задаващите се горещини връщат спомена за миналото огнено лято. Официално пожароопасният сезон започва от днес, но високите температури в последните дни на юни го активираха още преди две седмици. Все още не сме достигнали мащабите от миналото лято , когато бяха изпепелени десетки..

публикувано на 01.07.25 в 09:30
Министерство на земеделието

Министър Тахов нареди спешна проверка на регионалните клонове на "Напоителни системи"

Министърът на земеделието Георги Тахов е  разпоредил спешна проверка на регионалните клонове на държавното дружество "Напоителни системи". Ще се проверява както водното количество в язовирите, така и техническото състояние на изравнители, напоителни и отводнителни канали и други хидромелиоративни и хидротехнически съоръжения. За следващите..

публикувано на 01.07.25 в 09:28

Горещата вълна настъпва - 37-42 градуса през юли, без дъжд

Още юни максималните температури в България бяха значително по-високи от климатичните норми. Тенденцията е горещата вълна да продължи . В следващите десетина дни температурите постепенно ще се повишават и ще достигат до 37 – 42 градуса . Това коментира пред БНР метеорологът Красимир Стоев. 43-44 градуса ще са най-високите температури..

публикувано на 01.07.25 в 09:24

С акция с пушек екоактивисти настояха за преминаване към зелена енергия

С акция пред Министерски съвет активисти на Грийнпийс България настояват за инвестиции във възобновяеми енергийни източници, за да се избегнат все по-високи сметки за ток. Десислава Микова - координатор кампания "Климат и енергия" в "Грийнпийс" – България обясни какви са причините за акцията. "Намираме се пред Министески съвет на 1-ви юли,..

публикувано на 01.07.25 в 09:14

Страните от ЕС одобряват 18-ия пакет санкции срещу Русия тази седмица?

18-ият европейски пакет от санкции срещу Русия заради войната ѝ срещу Украйна се очаква да бъде одобрен от всички страни членки на Европейския съюз до края на седмицата. Това съобщи говорител на германското правителство. Според него решението ще бъде взето на ниво посланици в Брюксел след преговори между Еврокомисията и правителството на..

публикувано на 01.07.25 в 09:04