Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Около 10 процента от българите страдат от мигрена

Акад. Иван Миланов: Не злоупотребявайте с обезболяващите медикаменти!

Акад. проф. д-р Иван Миланов
Снимка: Velyana Borisova

Около 10 процента от българите страдат от мигрена, а четири пъти повече хора се сблъскват с така нареченото тензионно главоболие, предизвикано от стрес и преумора. 

Данните бяха представени от Българското дружество по неврология по време на форум за диагностика и лечение на болката през изминалата седмица.

За да различим мигрената от главоболие, което е симптом за неразположение или друго заболяване, е нужно да се обърнем към невролог, съветва акад. Иван Миланов, председател на Българското дружество по неврология.

Мигрената засяга по-често жените и се развива в млада възраст. Сред популярните симптоми е едностранното главоболие, което продължава поне 24 часа.

"Гадене, повръщане, боязън от светлина и силни звуци, движенията също засилват главоболието, затова пациентът лежи на тъмно, това са симптомите на мигрената, поясни още акад. Миланов.

Тензионното главоболие е по-разпространено. Започва най-често около 20-годишна възраст и при 2 процента от случаите става хронично. Податливи на такова главоболие са хората под стрес, в състояние на тревожност и под физическо напрежение. Тук лечението включва обезболяващи като аналгетици.

За разлика от мигрената, която се контролира с медикаменти, наречени триптани. В България хората имат достъп до 4 вида от тях, не се заплащат от Здравната каса.

"Те не са обезболяващи, пациентите не трябва да пият обезболяващи, защото те влошават мигрената".

Колкото до обезболяващите, проф. Миланов изрази притеснение относно законодателното предложение за разширяване на достъпа до тях чрез изнасянето им от аптеките и предлагането им от автомати за лекарства.

"Това не бива да се случва, да в САЩ се продават в магазините за хранителни стоки, но това не е така в Европа, защото води до пристрастяване, до злоупотреба, защото е безконтролно, допълни акад. Миланов.

Контролът върху мигрената продължава през целия живот на човек – нужно е да приема лекарства, за да се чувства добре. И да не подценява необходимостта от лечение, защото липсата му води до вредни последици.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Статуята на справедливостта върху Централния наказателен съд в Лондон.

Ново заседание от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж

В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия. На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..

публикувано на 18.02.25 в 02:05

Самолет се обърна на летището в Торонто, 15 души са ранени

Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто. Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати.   На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..

публикувано на 18.02.25 в 01:03
Руският външен министър Сергей Лавров.

Лавров пристигна с делегация в Рияд за среща с държавния секретар на САЩ

Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..

публикувано на 17.02.25 в 22:24

След заседанието на Еврогрупата: Окуражителни сигнали към България

Окуражителни сигнали към България след заседанието на Еврогрупата - основните страни приветстват напредъка ѝ по пътя към еврозоната и изразяват надежда, че скоро тя може да се присъедини към Европейския стабилизационен механизъм.  Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа..

публикувано на 17.02.25 в 22:10
Киър Стармър

Стармър: Ангажимент на САЩ към безопасността на украинците е единственият начин за сдържане на Русия

Гаранции за сигурността на Украйна от Съединените щати са единственият начин за ефективно сдържане на Русия от нова агресия срещу Украйна. Това заяви британският премиер Киър Стармър в Париж след неформалната среща за европейската сигурност и суверенитета на Украйна, която беше организирана извънредно от френския президент Еманюел Макрон. В нея..

публикувано на 17.02.25 в 22:05
Володимир Зеленски

Зеленски: Американската страна иска да угоди на Путин, за да спечели бърз дипломатически успех

Американската страна "иска да угоди" на руския президент Владимир Путин, за да спечели бърз дипломатически успех, заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски. В интервю за германската телевизия ARD той призна, че украинска победа над Русия е "определено" невъзможна без подкрепа от Съединените щати, но предупреди, че примирието, към което..

публикувано на 17.02.25 в 21:40

Пожарната в Габрово с нов шеф

Рокада в ръководството на Пожарната в Габрово, по-малко от две седмици след назначаването на нов директор. Днес той е бил сменен със заповед на министъра на вътрешните работи Даниел Митов.  Преди по-малко от две седмици пред състава на Пожарната служба в Габрово новият ръководител – комисар Георги Златев, е бил представен от директора на Главна..

публикувано на 17.02.25 в 20:22