Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Левон Хампарцумян: Заместването на действието с пиар не върши дългосрочна работа

"Въпросът е как да си подредим държавата така, че политическата нестабилност да не влияе толкова силно върху икономиката"

| Интервю
Левон Хампарцумян
Снимка: БТА

Политическата криза вече ни струва един милиард лева. Това се казва в анализ за Централна и Източна Европа на италианската финансова група "Уникредит".

"Всяка прогноза е базирана на система от допускания, които са доста условни", обясни обаче пред БНР финасистът Левон Хампарцумян.

"Работата на банките в една такава ситуация е да предупредят за възможните рискове. 

Основната стока, която банката продава,  е доверието".

Въпросът е ще имаме ли работеща институционална среда, обясни финансистът. 

"Отговорът е, че имаме, но с доста въпросителни. 

Има държави с по-високи данъци, които обаче са наредени по-добре институционално и при тях инвестиционната активност не се влияе толкова силно от политическия процес. В България парламентът си позволява да се бърка в отговорностите на изпълнителната власт. Това по принцип не  е добра практика. Въпросът е как да си подредим държавата така, че политическата нестабилност да не влияе толкова силно върху икономиката".

Той коментира спора за фискалния резерв между бившия финансов министър Асен Василев и наследилата го на поста Людмила Петкова.

"Парадоксално, но и двамата министри са прави. При единия случай става въпрос за различни счетоводни политики – едната  е на касова основа, другата е на начислена основа. По-коректно би било да се посочва и основата, на която се дават тези цифри. Този скандал обаче вече е забравен". 

Нашите партньори не слушат точно какво говорим, а правят хладнокръвна оценка, обясни още той в предаването "Нещо повече".

"Заместването на дейстивето с пиар не върши дългосрочна работа. Нашата работа  е да си подредишм нещата така, че да привлечем както чужд капитал, така и активизиране на българския". 

Светът се променя доста бързо, но събитията в Близкия изток и войната в Украйна са повод за по-висока консолидация на Западния свят. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Тренд": 43% от българите не са прочели нито една книга през последната година

Над 80 процента от българите определят четенето на книги като важно. 43 на сто признават, че не са прочели нито една книга през последната година. Това показва проучване на социологическа агенция "Тренд", по поръчка на "24 часа", посветено на това колко и какво чете българинът. Изследването е направено между 12 и 18 май тази година чрез пряко..

публикувано на 24.05.25 в 09:56
Изкоренени дървета след буря в Хисаря

Буря и градушка в Хисаря. Изкоренени са дървета, отнесен е покрив

Градушка, премесена с дъжд и силна буря връхлетяха снощи Хисаря. Изкоренени са дървета, има щети по автомобили, ламаринен покрив на кооперация е бил отнесен, съобщава БТА, като цитира кметът на града Ива Вълчева.  През нощта са разчистени основните пътища и към момента няма затворени. Това стана причина и празничното шествие по повод 24 май да..

публикувано на 24.05.25 в 09:16

Борис Михайлов за използването на изкуствения интелект в училищата

Като хора новатори Кирил и Методий биха одобрили въвеждането на изкуствения интелект в образованието. Това каза за БНР Борис Михайлов от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски".  Михайлов е част от групата, която преди около две години е писала препоръките на Министерството на образованието за използването на изкуствения интелект в..

публикувано на 24.05.25 в 09:10
Община Тетевен

В Тетевен отбелязват 149-годишнината от епилога на Априлското въстание и гибелта на Бенковски

В Тетевен тази вечер с тържествена заря-проверка ще бъде отбелязана 149-тата годишнина от епилога на Априлското въстание и гибелта на неговия водач - войводата Георги Бенковски. Преди заря-проверката, с която ще бъде отдадена почит към загиналите за освобождението на България представителния духов оркестър на военновъздушните сили ще изнесе..

публикувано на 24.05.25 в 09:05
 VI-то издание на Международния конкурс за млади оперни певци на името на Гена Димитрова - Плевен

Завърши Международният конкурс за млади оперни певци на името на Гена Димитрова

В Плевен с впечатляващ гала - концерт завърши VI-то издание на Международния конкурс за млади оперни певци на името на Гена Димитрова. Директорът на Плевенската филхармония Любомир Дяковски връчи Гран При на Александра Зотова от Русия, наградата определи жури с председател проф. Григор Паликаров, диригент на гала-концерта...

публикувано на 24.05.25 в 09:05
Обединено училище

Грамоти "Неофит Рилски" за педагогически специалисти от Плевен

В навечерието на 24 май в Плевен с грамота "Неофит Рилски", бяха удостоени осем педагогически специалисти от областта.  Отличието се присъжда за дългогодишна цялостна професионална дейност в системата на предучилищното и училищното образование. Сред наградените е и Детелин Лунголов - директор на Обединено училище "Никола..

публикувано на 24.05.25 в 08:45

Връчват наградите "Аскеер"

Наградите за постижения в театралното изкуство "Аскеер" ще бъдат връчени тази вечер на церемония в театър "Българска армия". Голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство ще получи актьорът проф. Ивайло Христов. А с почетна статуетка ще бъде удостоен актьорът Марин Янев.

публикувано на 24.05.25 в 08:42