Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Икономистът от БАН Теодора Пенева за либерализирания пазар на ток:

Не е уточнен нито един от механизмите за компенсация - и за всички граждани, и за енергийно бедните

Големите страхове идват от това, че хората не знаят какво ще се случи, каза тя

| Интервю
Теодора Пенева
Снимка: БТА

"За енергийна бедност говорим от толкова много години. Нещата, които трябва да се направят, са разписани и предавани на всички възможни министерства. Когато се сменят правителствата, те не разбират какво трябва да направят."

Това каза в интервю за БНР Теодора Пенева, икономист и енергиен експерт от Института по икономически изследвания при БАН. Тя коментира отлагането на междинния срок за пазара на едро на електричество.

"Ако се отлага самото въвеждане на механизъм за защита на енергийно бедните и уязвими потребители с 1 година, всъщност нищо не се прави. Рисковете са за много кратък период след въвеждането на пазара на едро, да трябва да тестваме как работи целият механизъм."

Веднага трябва да се направят няколко неща, сред които да се изясни как ще се администрират компенсациите за уязвимите потребители, посочи Пенева.

"Всички възможни институции отказаха да администрират този голям брой енергийно бедни! 30% по последни изчисления на БАН. По наши изчисления са около 2 250 000 за 2022 г."

По други данни – на Агенцията за устойчиво енергийно развитие, към 31 март тази група възлиза на 1 800 000, или близо 2 милиона души, допълни експертът. "Това е малко над линия на бедност."

Има два вида компенсации за домакинствата – първият е за всички домакинства, за всички клиенти за битовия пазар на електроенергия, подчерта икономистът в предаването "Преди всички".

"Те включват фиксирана цена и динамична цена. Ако фиксираната се регулира по достатъчно добър начин, че да защити общото ниво, всички битови клиенти, няма проблем с либерализацията. Но тази фиксирана цена е много важно как ще се определя, кой, по какъв начин."

Отделно трябва да има компенсации за енергийно бедните, поясни Теодора Пенева. В обществото се създават негативни отношения към механизма за енергийна бедност, смята тя.

"Ако са компенсирани всички останали до един достатъчен праг на потребление – примерно 800 киловата на месец, някакво адекватно потребление – това е много по-добър подход, отколкото в момента, когато финансираме огромно потребление на хора с високи доходи, които излизат извън рамките на нормалното потребление. Нито един от двата механизма – и за всички граждани, и за енергийно бедните, не е уточнен."

"Отлагането не е добре да бъде цяла година и да продължава вечно", настоя Пенева.

Според нея безболезнена либерализация на пазара на ток може да се случи "с фиксирана цена, която е достатъчно достъпна за масовия гражданин за определено количество на месец и с допълнителни компенсации за енергийно бедните домакинства".

Фиксираната цена е задължителна, уточни тя.

Големите страхове идват от това, че хората реално не знаят какво ще се случи, обобщи енергийният експерт.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Арх. Димитър Данчев: СО не отговаря за дърветата в парк "Врана"

След инцидента с паднало дърво върху кола на булевард "Цариградско шосе" в района на парк "Врана" се надявам държавата да погледне по-сериозно на нещата и да потърси контакт със Столична община . Необходимо е държавата да предприеме действия - да се подпише съответният акт, с който СО отново да започне поддръжката и да обезопасим територията на..

публикувано на 20.02.25 в 12:03

По-малко са клиентите в хипермаркетите в Ямбол

Вторият ден, обявен за бойкот на пазаруването в хипермаркетите, както и минусовите температури не опразниха магазините в Ямбол. Клиентите са по-малко в сравнение с другите делнични дни, повечето от тях знаят за протеста, но не вярват, че цените в магазините ще паднат. "Показваме, че сме съпричастни, обаче мисля, че големите вериги няма да..

публикувано на 20.02.25 в 11:46
Кризисен център за бездомни в

Раздават храна на бездомни хора

В Центъра за временно настаняване "Света София" в столичния квартал "Захарна фабрика" ще се проведе кампания за раздаване на храна за бездомни хора . Инициативата е организирана от Столична община и Българската хранителна банка.  110 хранителни пакета ще бъдат раздадени на най-уязвимите , а именно тези, които са в центъра. Към момента там са..

публикувано на 20.02.25 в 11:40

С нелоялни практики - промоции, веригите поставят производителите в неравностойно положение

Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да пазаруваме – чисто, модерно, но те наистина трябва да не спекулират с бранда "България". Влизате и виждате шевици и т. нат. и отзад, зад това прикрито национално производство, много често има стоки с друг..

публикувано на 20.02.25 в 11:25
Снимката е илюстративна

Пожар горя в жилищен блок в квартал "Банишора" в София

Пожар горя в жилищен блок в столичния кв. "Банишора", на улица "Клокотница". От пожарната съобщиха за БНР, че сигналът е подаден малко преди 10.00 часа. На място са изпратени три противопожарни екипа с 15 служители и линейка. Евакуирани са хората от жилищния блок. Няма данни за пострадали и загинали. Огънят вече е потушен...

публикувано на 20.02.25 в 11:12

Из софийските квартали: Ледени пързалки

Жълт код за студено време е обявен за всичките 28 области на страната. Максималните температури са отрицателни , като на повечето места те са от -5 до 0 градуса.  Хората се оплакват, че снегът в кварталите не е почистен и всичко е заледено. "Пред моето общежитие в Студентски град - домакините и охраната чистят, сипват сол. Основните улици и..

публикувано на 20.02.25 в 10:49

Неуспешен е бойкотът на големите търговски вериги във Велико Търново

Във Велико Търново призивът за бойкот на големите търговски вериги днес не се случва. Пазаруват, както пенсионери, така и хора на средна възраст. Ниските доходи в комбинация с промоциите не обезлюдиха големите магазини във Велико Търново, а на касите има обичайните опашки от хора: "Хората са гладни, няма как да разчитат на тези хора, че..

публикувано на 20.02.25 в 10:45