"В краткосрочен план е възможно да няма ескалация. Иранците не дават голяма гласност на конфронтацията или по-точно на това, което се случи в района на Исфахан. Но по-рано имаше съобщения за израелски нападения на други места, извършени срещу проирански групи в Сирия и Ирак. Много е възможно иранците да виждат в тези нападения символичен отговор без реална нужда да отговорят на свой ред. Възможно е израелците да са били предупредени от американския президент Джо Байдън, че ако ударят мощно, това ще се отрази много лошо на отношенията между САЩ и Иран. За момента изглежда като че е ли нещата леко се успокояват."
Това мнение изразява пред БНР анализаторът Пол Роджърс, професор по международни отношения от Брадфордския университет.
"Що се отнася до израелския премиер Нетаняху, за него отклоняването на вниманието от случващото се в Газа е много ценно. Ако се върнете две седмици назад, Израел беше смятан за злонамерена държава, а сега отново се превърна в близък съюзник на САЩ и Великобритания. Така че Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран. По-голямата тревога е, че сега той ще се посвети напълно на установяването на контрол върху Рафах в южната част на ивицата Газа. Много анализатори сега са разтревожени, че предстои ескалация в Газа, но това няма връзка с Иран.
Израел беше посъветван от своите съюзници да не отвръща на Иран, но Нетаняху все пак реши да го стори. Сега изглежда важно докъде е готов да стигне Джо Байдън в подкрепата си за Тел Авив?
"Доколкото можем да разберем, вероятно Байдън е относително доволен от развитието на нещата. Може да се предполага, че израелската реакция е била координира с Вашингтон. Първо западните медии съобщиха за израелския удар. Първите съобщения дойдоха от САЩ, а не от Иран. Подозирам, че всичко е било координирано на най-високо ниво и ако трябва да го кажа директно - до известна степен израелците направиха това, което им каза Байдън. Разбира се, живеем в много трудни времена, когато една малка искра може да подпали голям пожар. От това трябва много да се пазим.
Едно от ключовите неща, които чухме е, че Международната агенция за атомна енергия във Виена е оповестила, че доколкото е запозната, обектите на иранската ядрена програма не са засегнати. Тази иначе гражданска програма, която почти сигурно се занимава с оръжия, е скрита дълбоко под земята. Иранците наскоро довършиха изграждането на нов много голям бункер на около 100 метра под земята. Картината е сложна, но мисля, че в момента израелците ще са страшно доволни, а Нетаняху със сигурност би желал тази криза да продължи, защото тя отклонява вниманието на Запада от случващото се в ивицата Газа."
Има коментари, че действията на Израел на практика обслужват интересите на Иран да поддържа постоянно напрежение и хаос в региона.
"Това със сигурност помага на Иран. Израелците твърдят, че иранският отговор преди седмица е бил доста безпомощен. Много хора се съмняват в това. Първото, което Израел побърза да съобщи, беше, че нито една иранска ракета, дрон или самолет не са достигнали израелска територия. Всъщност, това не е вярно. Имаше няколко случая, като този с малкото момиче, ранено сериозно при атаката. Погледнато от иранска страна, в Техеран вероятно са много доволни, защото това, което направиха, всъщност беше голям тест на израелската противовъздушна отбрана и те ще го имат предвид в бъдещe.
Не мисля, че иранците ги е грижа за това, че израелците изкараха тяхното нападение като провал. Предполагам, че иранците не мислят така. Само за една нощ те проведоха една доста координирана атака от Иран, Йемен, Сирия, Ирак и напълно възможно и от Южен Ливан. Те са си извлекли поуките и ще ги използват при развитие на конфликта, което би довело до по-нататъшна ескалация."
Да поговорим още за иранската гледна точка. Какво смятат за случващото се иранските съюзници? Каква е ролята на Русия? И на Китай, разбира се.
"Мисля, че е очевидно, че Русия се радва на всичко, което прави по-труден живота на американците и на най-близките им съюзници Великобритания и Франция. Китайците са доста сериозно разтревожени от внезапна непровокирана ескалация, основно заради ефекта върху цените на енергоносителите, защото Китай продължава да е много зависим от вноса им, особено на природния газ от Иран. Така че мисля, че китайците ще бъдат по-скоро предпазливи. Официално Пекин твърди, че е готов да посредничи в конфликта, но не мисля, че това е от особено значение в момента."
Къде в целия този хаос се намират всички съседи на Израел и Иран, като Ирак, Сирия, Йордания, които пряко са засегнати от кризата?
"Ако причислите към тях и страните от Персийския залив, ще видите, че никой от управляващите, от елита ако щете, не е доволен от това, което се случва. Елитът е притеснен от реакциите на хората на улицата, които са настроени срещу Израел и срещу Запада като цяло. Това настроение се дължи до голяма степен на огромното страдание и десетките хиляди убити и ранени в ивицата Газа. В целия регион обикновените хора са истински гневни. Така че елитът би желал нещата да се успокоят, да видят някакви компромиси за Газа, което обаче не изглежда много вероятно. Това, което никой не иска, е страданието да продължава и броят на жертвите да се увеличава."
Доколко е обезпокоително, че международната общност, най-вече в лицето на ООН, не може да отнеме от напрежението? Като се вземе предвид, че Израел не слуша особено много съюзниците си, и макар и да не знаем какви са точно съветите на съюзниците на Иран, Техеран очевидно следва своите си цели, не е ли много тревожно, че една пълномащабна война е съвсем реален сценарий?
"Риск има. Трябва да си припомним две неща, когато говорим за Израел. Едното е, че нападенията на 7 октомври бяха много значими, че те наистина разрушиха мита за израелската сигурност и това няма да отшуми скоро. Второто е, че тази атака беше огромен провал на израелските сили за сигурност, на разузнаването, на силите за отбраната, на граничната полиция и на обикновената полиция. Доколкото си спомням, израелските сили за сигурност загубиха около 300 души при нападенията. И мисля, че Израел усилено се стреми да покаже, че е способен да си върне пълния контрол.
Това очевидно може да се свърже с Нетаняху, който загуби доверието на мнозинството израелци, основно заради многото вътрешни проблеми. Припомнете си масовите демонстрации само преди девет месеца. Та, поради всичко това, макар и Нетаняху да е непопулярен, той знае, че обикновените израелци като цяло са готови да подкрепят война. Вероятно те са по-малко склонни да подкрепят война срещу Иран, но със сигурност подкрепят войната срещу "Хамас". Така че за Нетаняху продължаващата криза с Иран в известна степен ще продължи да отклонява вниманието от това, което се опитва да направи в Газа. Той смята, че е изключително важно да унищожи напълно "Хамас", но това вероятно е невъзможно, което всъщност е големият проблем, пред който всички са изправени."
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...
" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..
Бойко Борисов се чувства силен и иска да наложи своите условия в преговорите за правителство. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов..