Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необходими са между 80 и 100 млн. лв. за ремонта в рамките на 4-5 години

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Проф. Георги Вълчев: Ако няма разбиране, са възможни протести

| Интервю
Софийски университет “Св. Климент Охридски”
Снимка: Ани Петрова

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние.

Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката.

Сградата деградира, а покривът е един от основните проблеми, подчерта той и допълни:

"Нуждае се от цялостна реконструкция. Дори над Аулата, най-тържественото пространство в сградата на СУ, дървената конструкция, която носи този великолепен купол, е компрометирана. В следващите години ние рискуваме действително да стигнем до тежки поражения".

По думите му към момента няма помещения, които да не се ползват, но има такива, които са с тежки поражения от течове.

Настояването е за планирана в рамките на няколко години цялостна реконструкция на двете сгради и дворното пространство. На държавата ще бъде предложено и изграждането на подземен паркинг. Ректорът е категоричен, че това е напълно възможно: "В минали години са правени такива предварителни проекти, но не са отпускани средства".

Предварителните разчети сочат сума между 80 и 100 млн. лв. за ремонта, посочи ректорът в интервю за предаването "Преди всички". Той обясни, че тази сума не може да бъде инвестирана наведнъж, защото университетът не може да затвори врати. По думите му реконструкцията ще бъде в рамките на 4-5 години, за да се обхване цялата сграда.

"Освен финансова подкрепа, трябва да получим и институционална подкрепа от държавата", категоричен бе проф. Вълчев. Според него проблемите във висшето образование изискват дълготрайни решения.

"Като хора, които стопанисваме тази сграда, сме длъжни да алармираме за сериозните проблеми в нея. Полагаме всички усилия и грижи да я поддържаме в добро състояние, да обновяваме отделни аудитории, но с бюджета, който държавата отпуска, не сме в състояние да спрем тази видима деградация на сградата. Това е един от символите на централната част на София, един архитектурен символ въобще на пиетета на българската нация към образованието, онзи възрожденски порив за промяна, за модернизация, което да става през образованието", коментира ректорът.

Проф. Вълчев се надява да получат подкрепата от държавата, за да се върне достолепието на тази сграда. Ако не срещнат нужното разбиране, колективните органи на Университетът могат да вземат решение за протести, предупреди той.

Цялото интервю на Спас Крайнин с проф. Георги Вълчев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15
Ирина Манушева

Ирина Манушева: Няма ръст на отсъствията по семейни причини дори с един учебен ден!

Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..

публикувано на 16.05.25 в 10:20
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09