Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"И в предишни периоди доста кашлици може да са се дължали на коклюш"

Доц. Любомир Киров: Не може да се говори за епидемия от коклюш

Може да се помисли за още една ваксина срещу коклюш - на 17-годишна възраст, смята общопрактикуващият лекар

| Интервю
Доц. Любомир Киров
Снимка: БТА

В момента не може да говорим за епидемия от коклюш.

Това заяви пред БНР доц. д-р Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари.

"Има, но рядко пациенти със съмнения за коклюш, и то в различни възрасти. Самият коклюш е със сменена физиономия – не е характерното, което сме чели в нашите учебници. Няма, за щастие, типичната картина, каквато е описана. Много колеги няма и да видят типичната картина на коклюш и това се дължи на провежданата ваксинация."

В началото започва като остро вирусно заболяване на горните дихателни пътища, с хрема, невисока температура и кашлица. Първа червена лампичка е, ако тази кашлица не намалява и не върви към подобрение към края на този период, поясни лекарят. Белег е качествената промяна на кашлицата към пристъпна, която може да бъде съпроводена с трудно поемане на въздух и дори с повръщане, особено през нощта.

"Това вече е сигнал, че може да бъде коклюш. Доказва се с лабораторни изследвания. Това не е рутинна практика и не се прави при всяка кашлица."

И в предишни периоди доста кашлици може да са се дължали на коклюш, допуска специалистът.

"У нас, за разлика от много страни по света и в Европа, имаме задължителен имунизационен календар. Моят призив към всички родители – нека да водят децата си редовно на съответните ваксинации. Неслучайно около нас пламти от морбили, а в България няма. Като говорим за коклюша, до 12-годишна възраст включително, децата подлежат на 5 ваксини срещу коклюш", коментира д-р Киров в предаването "Хоризонт до обед".

Ако родителите са пропуснали някоя от тези реваксинации, нека заведат детето си при семейния лекар, за да постави ваксината, апелира той.

Възрастта за първата ваксина може да се свали, смята доц. Любомир Киров. По думите му, това няма да реши на момента проблема, но е мярка, която ще действа добре и в бъдеще.

Общопрактикуващият лекар изрази мнение, че може да се помисли "защо пък не и на 17-годишна възраст да се прави още една такава ваксина" и след това реимунизирането през 10 години да не бъде само тетанус-дифтерия, а срещу тетанус-дифтерия и коклюш.

Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По-високи заплати в здравеопазването - единствено при промяна в структурата на системата

"Разговорът не е дали да даваме повече пари . Решението за даване на едни пари, които не са изработени от икономиката, е неправилно. Както беше неправилно за шофьорите, така ще е неправилно и за различните части от медицинското съсловие. Решението е в промяна на структурата на системата".  15-часови дежурства, 1200 лв. заплата: Стотици медицински..

публикувано на 29.05.25 в 14:05

Националната полиция отчита намаляване на домовите кражби у нас

Намаляване на случаите на домови кражби у нас отчитат от Националната полиция. От МВР допълват, че е важно хората да наблюдават ставащото в блоковете, когато знаят, че съседите им отсъстват, както и да осигурят входовете на жилищата си с добри заключващи механизми. Инспектор Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция" обясни, че в..

публикувано на 29.05.25 в 13:54

Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за водите

Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за водите. Чрез тях се дава възможност Земеделското министерство да започне процедура по нотификация на държавната помощ за компенсиране на разходите за поливна вода. Това ще позволи още тази година да продължи подпомагането на земеделските стопани, което досега идваше по линия на вече..

публикувано на 29.05.25 в 13:49

Още загинали в Газа след израелски атаки

Агенцията за гражданска защита в Газа съобщи, че при израелски атаки днес са загинали 44 души, включително 23 при нападение срещу жилищна сграда в центъра на палестинската територия. "Има и хора в неизвестност", каза пред Франс прес служител на гражданска защита. Четирима загинали в Газа, след като хиляди палестинци щурмуваха склад за храни..

публикувано на 29.05.25 в 13:38
Гюнер Тахир

Гюнер Тахир: Зад всички фирми на сина му стои самият Джевдет Чакъров

" Когато изграждахме структурите на ДПС през 1990 г. Чакъров, Местан, Адемов и Аталай ги нямаше . Те и още хора се криеха под масата, защото тогава не се знаеше дали ще я има тази парти, дали тя е съобразена с Конституцията. Те дойдоха, когато вече от ДПС можеше нещо да се вземе . Аз гледам на Чакъров като на клиентелист - човекът, който само е..

публикувано на 29.05.25 в 13:28

Язовирите са в добро състояние и имат достатъчно вода за напоителния сезон

Язовирите на територията на страната разполагат с достатъчен обем за безпроблемното протичане на сезона и към момента те са запълнени около 43%, съобщават от "Напоителни системи" на старта на напоителния сезон.  Съоръженията на дружеството са в добро техническо състояние и вода се пуска по всички напоителни канали в районите, в които са подадени..

публикувано на 29.05.25 в 13:26

АКФ представи разследване за скрито влияние в българската енергетика

Нерегламентирани финансови стимули за държавни служители, шестцифрени заеми за политици, данъчни и осигурителни измами за стотици милиони, фалшификации с въглеродни квоти и изтичане на информация за предстоящи проверки на Европейската прокуратура. Т ова са част от нарушенията, за които от Антикорупционния фонд (АКФ) твърдят, че са извършени от..

публикувано на 29.05.25 в 13:15