В днешната научна лекция тук ще разгледаме едно явление от българския политически живот и както винаги, анализът ни е толкова дълбок, че 5 минути не можем да изплуваме на повърхността за глътка въздух. С нашите научни лопати ние копаем сведения от библейските страници през феноменологията на Хегел чак до банкянските извори на мъдростта.
Предмет на изследването ни е мазната символика в диалектиката на феномена Делян Пеевски и Бойко Борисов, особено втория.
Научният ентусиазъм ни обхвана с натрупването на мазни знаци в нашата политика. Лесньо дири леснината, Мазньо дири мазнинката.
Да изброим набързо.
Делян Пеевски твърди, че новата съвършена Конституция е изработена в скута му при помощта на мазно турско кафе, с което Пеевски угощавал… скутера си.
Бойко Борисов от няколко години пък нарича финансовите резерви на страната не другояче, а именно “мазнинка” - и шумно недоумява как може това да се вижда на някого смешно.
Най-новата мазно-елейна препратка от Борисов е декларацията, че много хора се опитвали да се катерят по гърба му. Но тая негова гърбина не ставала за скално катерене, защото е колкото широка, толкова мазна, според притежателя ѝ.
“Моят гръб е широк - каза Борисов, - но гърбът ми, освен това е хлъзгав”.
Сиреч - който се е покатерил, винаги е бил изпързалян, защото в мазните борби на политическия ни пехливанлък Борисов няма достоен съперник.
Още от зората на политическия му живот знаем как в тежкото си детство малкият Бойко, бъдещото Слънце на българската политика, поглъщал солидни количества свинска мас. Това знаем от многобройните му изповеди по всички медийни изповедални.
Малко хора си дават сметка, че тези процедури със свинската мас в детството, това е било помазването му за избраник и месия, който един ден ще води народа, колкото и трудно да се води такъв дезорганизиран материал.
Помазването, това е посвещение, в християнската традиция се извършва веднага след кръщенето. Помазаникът е избраник, човек получил мисия да се бори за спасението на човешката душа.
Четох, че традицията с помазването в древността не била свещено тайнство, а практична рационализация в бита на овчарите и чобаните. Скотовъдите в Старата ера помазвали ушите на дребния си добитък, за да го предпазят от въшките. Тия въшки били огромна напаст и мор по добитъка. Много били вредни, ако попаднат в ухото на стоката. А при намазване на ушите, въшките се пързаляли.
Някакви такива процедури в момента извършва Бойко Борисов с ПП-ДБ. Пързаля ги по гърба си и прави подбор, като си пита ушите - колко и кои демократи-въшки да опитоми и колко да изяде като хищна калинка. Листните въшки са голям деликатес за калинките, а може би сте чували също как мравките експлоатират листните въшки и ги отглеждат като домашни животни - точно както хората гледат мисирки, за да извличат от тях, колкото си искат мазнини, белтъчини и жълтини.
Самият Исус Христос, след като братовчед му Йоан го покръстил, бил помазан значи за Спасител. Веднага след това станала историята с Дявола, който изкушавал Исус и едно от изкушенията било такова - щом си Божи син, рекъл Дяволът, направи тоя камък на хляб!
Исус казал: "Не само с хляб ще живее човекът, но с всяко Божие слово".
Почти същото се случило и с Бойко Борисов, за което е писал Йоан Бокослов.
Дяволът изкушавал Бойко Борисов и му казал: "Направи от асфалта хляб!"
Месията докоснал черния асфалт и той мигом се превърнал в дебел бял комат. И казал Месията на Дявола: "Не само с хляб ще живее човекът. Тури малко свинска мас отгоре!"
А впрочем и самите ПП-ДБ нямат нищо против да се правят на приятно изпързаляни. Всички карикатуристи в нашата малка и плодородна страна от поне десет години рисуват Борисов и Пеевски в най-разнообразни форми на сътрудничество. А ПП решиха предизборно да лансират наивната теза, че те не знаели как с Борисов получават и Пеевски. А когато сключват мазни джентълменски споразумения с единия, това означава обвързване и с другия. Ама те не знаели. И кому е нужно това детско оправдание?
За да си мислиш, че такава теза ще хване дикиш, значи смяташ колективния електорален мозък за толкова лубрикиран, че всяко знание се хързулва по него като въшка по намазано овче ухо.
Усещам нещо дивно-кутроазно,
във тоя поглед строг и отговорен;
когато лъжеш мазно-безобразно,
сложи и малко свинска мас отгоре!
Бюджетната рамка за годината бе одобрена на първо четене от парламента на заседание, продължило до късно през нощта. Финансовата рамка за годината предвижда рекордно ниво на разходите и приходите, съответно близо 97 млрд. и над 90 млрд. лева. Заложеният дефицит е 6,4 млрд. лева, или 3% от брутния вътрешен продукт. По-рано депутатите гласуваха на първо..
Стотици проукраински демонстранти се събраха пред посолството на САЩ в Лондон късно снощи, скандирайки "Срам!" и призовавайки за отмяна на държавното посещение на президента Доналд Тръмп в Обединеното кралство. Демонстрацията, която беше организирана от кампанията за солидарност с Украйна и други проукраински организации, събра около 200 души, които..
Евролидерите се събират на извънредно заседание в Брюксел, на което ще обсъждат продължаващата помощ за Украйна и подсилването на европейската отбрана. На срещата ще присъства украинският президент Володимир Зеленски. Срещата идва в момент, в който ЕС е поставен пред несигурност от страна на Съединените щати дали и до колко ще продължи..
15-годишно момиче от село Брезница, община Гоце Делчев, беше намерено мъртво в дома си този следобед. Десетокласничката от местната гимназия се е обесила, потвърди кметът на селото Иса Сакала. Момичето е било открито от майка си, която се обадила и на бащата, който работи в общинската администрация в Гоце Делчев. Незабавно в дома..
Депутатите работят по бюджета на Здравната каса, който надхвърля 9 милиарда и 400 милиона лева. Проектът бе представен от ресорния министър д-р Силви Кирилов: "Ръстът на приходите и трансферите и съответно на разходите и трансферите е в размер на 1 306 360 000 лева спрямо 2024 година - или 16%". От ГЕРБ - СДС обявиха, че имат критики към..
Парламентът одобри на първо четене законопроекта за държавното обществено осигуряване. С него се предвижда увеличаване на пенсиите от 1 юли с 8,6 %. От 1 април максималният осигурителен доход за всички осигурени лица се увеличава от 3 750 на 4 130 лева. Минималният осигурителен доход става 1 077 лева, колкото е и минималната работна заплата. Запазва..
Администрацията на Доналд Тръмп провежда тайни преговори "Хамас" за освобождаване на заложници с американско гражданство, държани в Газа. Това съобщиха няколко западни медии, позовавайки се на свои източници. Според изданието "Аксиос" американският специален пратеник Адам Бьолер е разговарял директно с представители на "Хамас" в катарската столица..
"Правителството на Росен Желязков получи тиктакаща бомба в ръцете си и в момента е в ролята на сапьор" . Това заяви пред БНР евродепутатът от групата..
Очаквам да се влезе в спирала от битки и напрежение между Израел и "Хамас" . Това каза пред БНР арабистът проф. Владимир Чуков във връзка със среща на..
" Имам информация, че е имало среща на министъра на културата с министър-председателя. В рамките на тази среща министърът на културата е казал, че е..