Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Севдалин Духнев за това как се прави и как се бие тъпана в далечна Америка

2
Севдалин Духнев
Снимка: Личен архив

В поредния епизод на рубриката “Америка - илюзии и реалности” гост е Севдалин Духнев - майсторът на тъпани и мебели.

Роден в Силистра, живял в София, от 20 години заедно със семейството си е част от българската общност в Чикаго. Казва, че не прави планове за бъдещето, но много му се иска един ден да се върне там, където е роден и да продължи да прави тъпани за да радва с тях хората. 

"Добри са тъпаните на Севдалин  Духнев, казва музиканта Константин Маринов, създателят на най-големият български фолклорен фестивал в Америка - фестивал “Верея”.В Чикаго се проведе 14-то издание на това невероятно събитие, а тъпаните на Севдалин пригласят на музиката и танците. 

Направата на дървения цилиндър, към който с дървени обръчи са захванати кожите, които покриват от 2-те страни тъпана, имат и зигзагообразно прекарано по тях въже, което се обтяга или отпуска и това определя звука на тъпана. Така отстрани изглежда, че да се направи и бие тъпана или барабана не е трудна работа, но май не е точно така. Оказва се, че и доста сила трябва, за да биеш тъпана."

Учени установили, че продължителното биене на барабаните  натоварва сърцето, подобно  на високото натоварване при физическа дейност. Така че биенето на барабани или тъпани не е толкова лесно, колкото изглежда, но професионалистите твърдят, че може да се тренира предварително.

"Завършил съм Лесотехническия институт. С мебели се занимавах в България, бил съм и учител, след това имах собствена фирма за мебели".

Колко време след като пристигнахте в Чикаго, започнахте да работите това, което сте работил и в България?

"Може би 3 месеца след като пристигнах."

Севдалин Духнев

Каква е връзката между мебелите и тъпаните?

"Моят човек, който е вдъхновителят за правене на тъпани е един мой приятел музикант Георги Танчев, той е перкусионист, свири перфектно на тъпан и веднъж както си говорим той ме попита: - "Би ли направил един тъпан? Замислих се и казах - Не знам. Но бих опитал. Като го гледам от дърво е направен. След като е от дърво, значи би трябвало да мога…Разглобих го, проучих го и така след няколко кратни опити първият тъпан беше готов, радвахме му се, свирихме с него."

Колко тъпана имате направени до сега?

"О,  честно казано, оказа се ,че са доста. Някой ме пита наскоро, но това, което помня, в страните, които съм направил имам тъпани - Австралия, в Канада, на много  места, из много щати, в Германия имам тъпан, който съм изпратил...А с един мой тъпан професор от Флорида е правил концерт в Китай...Сега една японка свири на тъпан, български тъпан."

Музикант ли сте?

"Не съм музикант, но харесвам музиката. Любител съм. Свиря на китара, пеем с приятели, но никога професионално. Хора викат как върви бизнеса? Аз казвам, че това не е бизнес хора. Това е така удоволствие да се занимавам с нещо, да го видя като продукт, да зная, че някой му се радва след това…", разказа за "Закуска на тревата" Севдалин Духнев. 


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22