Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сюжетът на "Многото стаи на сърцето" е вихрена и невъзможна любов

Кристина Павлова: Как да извървим живота си - по правилата на разума или на чувствата

"Ако живеем само с разума, ще се превърнем в роботи, това не носи щастие, тези хора се разболяват"

| Интервю
Снимка: ciela.com

Няма рецепта за щастие. Всяко нещо ни се случва неслучайно. Всичко, през което преминаваме е да получим урок на живота и да ни го оцвети. Ако живеем само с разума, ще се превърнем в роботи, това не носи щастие, тези хора се разболяват.

 Това препоръча д-р Кристина Павлова в интервю по БНР, в което разказа за новата си книга за „Многото стаи на сърцето“.

След пътуване и работа в Мексико тя получава отговори на житейски въпроси, които често си е задавала.

„Един лекар среща много хора и съдби и ако приема хората със сърце, както са ме научили, цялото ми семейство са лекари, трябва просто да чуеш човека, не просто да го слушаш. Той разказва за болките си на сърцето и така ставаш събирач на истории. И когато останеш сам със мислите си и преосмисляш, кои битки са ти нужни или не са. Спасението от емоциите се случва с музика, танц, а при мен с писане“, споделя авторът на „Многото стаи на сърцето“.

„В Мексико трябваше да се преборя в мъжки свят, там на жените е отредено място на бижута. Трябваше да работя за възстановяване на елитни спортисти в един университет. Опитваха се да покажат, че жената е за флиртуване и не е умна. В крайна сметка получих урок, различен от европейския живот. В Мексико има емоционалност, чувственост и няма проблем да показваш чувствата си. Разговарях с колега психиатър, който отговаряше за спортистите, който е много интересна личност и е включена в книга. Той ми говореше чрез легенди и фолклор и ме навеждаше на размисъл. В онзи Латиноамерикански свят любовта е религия, там без любов не се живее, там любовта е светлина“, разказа за преживяванията си в Мексико д-р Павлова, провокирали я да ги опише в книга.

Ако има много емоционалност, трябва да се излее, защото иначе ще ви разболее, съветвал я колегата ѝ психиатър в Мексико.

За „Много стаи на сърцето“ тя бе лаконична: 

"Сюжетът търси отговори на различни въпроси на всеки човек на вододела между 30 и 40 години, дали извърви живота си по правилата на разума или на чувствата. Онзи свят ми даваше различни отговори от това, което имах от нашия - европейския. Сюжетът е много вихрена, чувствена и невъзможна любов на главната героиня. И тази любов не може да бъде продължена. Тя заминава в далечна страна, за да осмисли, ако от тази любов, мъжът е подвластен на разума в разгара на кариерата си, се роди дете, то би ли било пригодно за нашия свят, ако е мъж.

Анна Заркова: Луканов притежава качеството да печели безброй и силни врагове

За себе си д-р Кристина Павлова казва, че обича Габриел Гарсия Маркес и „Любов по време на холера“, и продължавам да живея по правилата на сърцето, включвам малко и разум“.

„Като включиш разума, трябва да разбереш коя е главната стая, за да постигнеш равновесието и да продължиш“, споделя за книгата си. 

Цялото интервю с д-р Кристина Павлова чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34