Как да повишим качеството на образованието? Това продължава да е темата, която стои не само пред нашата образователна система, но и пред други образователни системи по света. Специалисти и изследователи по образованието стигат до извода, че благосъстоянието и позитивната училищна среда са двете основни предпоставки, които могат да дадат добри резултати.
Какво ни пречи да се фокусираме върху хубавите страни в системата на образованието?
Поредица от въпроси постави Националната конференция на Синдиката на българските учители на тема "Благосъстоянието и позитивната училищна среда като фактори за повишаване на качеството на образованието“.
Благосъстоянието на образователната система в България не се отчита. Не се отчитат нито повишаването на заплатите, нито фактът, че се работи на безсрочни трудови договори, нито възможностите за образователен и културен обмен за учители и ученици.
Председателят на Съюза на българските учители Янка Такева е убедена, че трябва да се направят няколко важни неща, така че да се подобри училищната среда и да се повиши качеството на образованието. А именно - план за действие за учителите и директорите, за да работят качествено.
Трябва да се разработи и план за мотивация на учениците да учат, смятат от Синдиката на учителите.
Министърът на образованието Галин Цоков подчерта, че проблемите на възрастните се разпростират и сред децата, сред учениците. Позитивната образователна среда намалява агресията и насилието, повишава мотивацията и общата ангажираност на учениците и учителите.
Проф. Маргарита Бакрачева, заместник-декана на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет разглежда благосъстоянието като превантивен механизъм за защита на психичното здраве.
Ако отсъства позитивната среда, много бързо може да се стигне до прегаряне, което започва от изтощение, преминава към негативна представа за себе си и стига до отрицателно отношение към околните, обясни проф. Бакрачева.
Репортаж на Виктория Петрова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Чуйте рубриката "Законите на Мърфи" с водещ Даниела Якова в звуковия файл.
На 4 юли 2025 г. се навършват 36 години от кончината на забележителната българска актриса Леда Тасева. Тя остава в историята на българския театър не като актриса с шумно присъствие, а като феномен, описан от съвременници с думите: "тишина, в която се криеше цяла буря". Леда Тасева, родена като Виолета Цветкова Тасева на 22 август 1926 г. във Видин,..
Изречението на месеца е "Спестената истина олихвява лъжата" на Емилия Търновска от гр. Габрово.
"Силата на нощта е в светлината на звездите" - така се казва новата книга на една от най-известните двойки в алпинизма, Мария и Андрей Щремфел. През 1990 г. те стават първото семейство, изкачило Еверест. После Андрей Щремфел получава два пъти най-престижната награда в тази сфера, а двамата със съпругата му стават международно сертифицирани алпийски..
Албумът на Академичен народен хор с диригент проф. д-р Костадин Бураджиев вече е факт. В предаването „Имат ли песните спиране“ на 5 април ви представихме тази магична селекция от ефирни, но доста сложни песни за изпълнение и заедно с проф. д-р Бураджиев навлязохме в спецификата на хоровото изкуство и това как се прави бутикова музика. Разговорът..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..