Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работници и активисти от цяла Европа и Азия отбелязаха Деня на труда с масови протести

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Работници и активисти от цяла Европа и Азия отбелязаха Деня на труда (1-ви май) с протести срещу увеличаващите се цени и трудовите политики на правителствата си и с призиви за повече права.

Полицията в Истанбул използва сълзотворен газ и гумени куршуми, за да разпръсне хилядите хора, които се опитаха да пробият барикадите и да стигнат до централния площад "Таксим",  след като властите забраниха първомайските митинги на символичното място.



Транспортът в съседна Гърция беше напълно блокиран от стачка. В Атина няколко хиляди протестиращи участваха в демонстрации, докато национални стачки предизвикаха прекъсвания на обществения транспорт и железопътния превоз в цяла Гърция. Стачките бяха организирани от най-големия профсъюз в страната, който настоява за завръщане на колективните преговори с работодателите, след като трудовите права бяха орязани по време на финансовата криза в страната.

В послание по случай 1-ви май германският канцлер Олаф Шолц обеща пенсионната възраст да не бъде вдигана. Шолц подчерта, че работещите в Германия никога не са работили толкова много часове, колкото през миналата година:

"За мен е въпрос на почтеност да не лишаваме тези, които са работили дълго време, от пенсионирането, което заслужават. А по-младите хора, които са в началото на трудовия си живот, имат правото да знаят колко дълго ще трябва да работят", посочи той.

В Париж протестиращите се събираха на Площада на Републиката с искания за по-добро заплащане и условия на труд. Франция остава напрегната след неотдавнашните протести на учители, полицаи и фермери срещу повишаването на възрастта за пенсиониране.


Хиляди демонстрираха и в испанската столица Мадрид с призиви за подобряване условията на труд и повишаване на заплащането.


В Индонезия работниците изразиха гняв срещу нов закон, който според тях нарушава правата им и поискаха защита на индонезийските гастарбайтери в чужбина.

В Сеул, столицата на Южна Корея, хиляди протестиращи осъдиха антиработническите политики, провеждани от консервативното правителство, на президента Юн Сук-йол.

В Япония повече от 10 000 души се събраха в центъра на Токио с настояване за увеличение на заплатите, което според тях трябва да компенсира увеличението на цените.



Снимки: EPA/BGNES
По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Габриела Руменова

Габриела Руменова: Отказът от услуги на мобилен оператор - писмен и входиран!

Ще може ли пълноценно да се откажем от договор с мобилен оператор без неустойка при всяка индексация на цената и за какво да внимаваме при смяна на оператора?  Промени в Закона за електронните съобщения вече дават повече възможности на потребителите. Потребителят ще може да се откаже, ако мобилен оператор вдигне едностранно цените..

публикувано на 24.11.25 в 09:13

Лиляна Павлова: На България няма да се наложи да спасява държави от еврозоната, които изпитват трудности

На България няма да се наложи да спасява държави от еврозоната, които изпитват трудности. Това заяви пред БНР Лиляна Павлова, бивш вицепрезидент на Европейската инвестиционна банка. "В договорите, които подписваме и в правилата, които функционират, много ясно е казано, че нито една държава няма да плаща дълга на друга . Ние участваме със..

публикувано на 24.11.25 в 09:10
Изглед към столицата на Косово Прищина.

Прищина остава без обществен транспорт

Косовската столица Прищина остава без обществен транспорт от днес, 24 ноември, съобщи вчера кметът Пърпарим Рама, цитиран от вестник "Коха диторе", предаде БТА. Той заяви, че това се случва, тъй като бюджетът на Прищина е "блокиран по изцяло политически причини" от косовското Министерството на финансите, като заяви, че за първи път в историята..

публикувано на 24.11.25 в 09:06

Антон Иванов: Сигурен съм, че ще има компенсация за битовите потребители и през следващата година

Сигурен съм, че ще има компенсация за битовите потребители и през следващата година. Това заяви пред БНР Антон Иванов, Български енергиен и минен форум. Той обаче не се ангажира с прогноза за размера й.  "Процесът на либерализация на пазара в България върви като последователно ценово приближаване на отделни групи потребители към онези нива,..

публикувано на 24.11.25 в 08:40
Валя Гигова

Валя Гигова: Адвокатурата е длъжна да пази авторитета на съда

Органите на адвокатурата са длъжни да пазят авторитета на съда . Съдът е единственото, което ни остана, за да запазим усещането за справедливост в обществото. Много трябва да се внимава с говоренето за съда. Това коментира в интервю за БНР адвокат Валя Гигова. Обществото трябва да бъде чуто, само че не може да бъде чувано от съда,..

публикувано на 24.11.25 в 08:29

"Изправи се.БГ" с жалба срещу поскъпването на зоните за паркиране в София

Представители на гражданската платформа "Изправи се.БГ" ще внесат в Административния съд София - град жалба, подписана от десетки граждани, срещу решението на Столичния общински съвет за двойно поскъпване на паркирането в синя и зелена зона.  Жалбата и подписката са насочени и срещу разширяването на зоните за паркиране. В различни..

публикувано на 24.11.25 в 08:18
Началникът на президентската администрация в Киев Андрий Ермак и държавният секретар на САЩ Марко Рубио в Женева, ноември 2025 г.

Христо Римпопов за мирните преговори за Украйна: Пазарлък, който започва от крайни позиции

Това по-скоро е план на Русия за прекратяване на войната, каза пред БНР журналистът Христо Римпопов от Клуб Z за огласения от САЩ мирен план, състоящ се от 28 точки. Възникват сериозни въпроси относно разделението на американската администрация . И при Байдън имаше разногласия, но тук те вече избиват на повърхността , отбеляза той...

публикувано на 24.11.25 в 07:46