Трябва ли църквата да осъвремени езика, на който говори, за да достигат посланията до повече хора?
"Ако трябва да цитирам Витгенщайн : "Каквото ни е в ума, това ни е на езика", а умовете ни стават все по-бедни, затова и църковният език ни става все по чужд и все по-далечен, каза в "Нощен Хоризонт" отец Николай Петков, поет и писател от църквата в шуменския квартал "Дивдядово".
"В 20 век хората започнаха да учат китайски, а не могат да научат родния си български език. Проблемът не е толкова филологически, колкото духовен.
Ние се откъсваме от нашите корени, затова колкото по-нависоко се издигаме, толкова по-несигурни се чувстваме в своята висота.
Защото нещо е изгнило в ствола...Много е деликатен проблемът и той ще става все по-деликатен и той важи за всички християнски народи, те имат трагедия.
Другите нехристиянски народи имат същата драма, мюсюлмани, будисти, защото всички ние се отдалечаваме от своите мистични корени, от своите традиции, от това, което ни е дало автентичността и идентичността, казва отец Николай.
"Преди личната воля, трябва да има волята на нашите родители, преди това на нашите баби и прабаби...Защото едно семе, само не се сее, някой друг го е посял, за да имаме лична воля, трябва да наследим нещо...
Ние помним, онова което са ни разказали, онова, което с някой сме съпреживели...
Оставим ли паметта на самотек, тя ще подивее като репей, като троскот...така че, преди да имаме лична воля, трябва да имаме колективна воля!
То е като матерния език, за да го научиш, някой трябва да ти говори на него, тогава става леко и истинско, каза още отец Николай.
По думите му това е един от пробемите на вярата - твърде много сме я опосредствали, твърде много връзки са се прекъснали!
"Църквата е все пак нещо съборно - а ние твърде индивидуалистично преживяваме всичко. Затова не можем да го преживеем както трябва - бягаме от празника!
Хващаме самолета и отиваме в някоя далечна страна..., далеч от дома, може би защото в къщи човек усеща, че нещо кухо има в ствола, допълни отец Николай.
А трябва да останем при Бога, при изконните неща, отправи послание той.
Николай Петков учи едновременно българска филология, богословие и философия. Между 1998 и 2000 г. преподава антична философия във философския факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. По това време написва книгите „Архе“ – сборник за Антична и Средновековна култура и „Божествените имена във философията на Прокъл Диадох“. Доктор е по история на литературата, с дисертацията на тема „Образите на пътя и възрожденския наратив“.
През 2002 г. е ръкоположен от великотърновския митрополит Григорий. От края на 2003 г. е свещеник във Варненска епархия, в храм „Свети пророк Илия“ в квартал Дивдядово,Шумен.
Още по темата в звуковия файл.
Жители на град Ябланица сигнализираха , че както в града, така и в цялата община, включваща и осем села, от години няма аптека, която да работи по договор със Здравната каса . Това затруднява пациентите, които имат т.нар. рецептурни книжки, вече в електронен вариант да купуват лекарствата с отстъпката, която се поема от касата и се налага да..
Асоциацията на българските спортни федерации (АБСП) не се борим за увеличаване на средствата на членовете ни, а за всички спортни федерации. Също така и за увеличаване на финансирането за клубовете и на програмата "Спорт в свободното време", заяви Иван Ценов, председател на новосформираната организация, в интервю пред БНР. "Искането ни..
Извършена е първата безкръвна операция в кюстендилската болница с нова лапароскопска апаратура, доставена в здравното заведение наскоро, каза за БНР директорът Димитър Стоилов. Д-р Иво Живков и д-р Борис Борисов от екипа на хирургичното отделение оперирали херния на 83-годишен пациент. Той се чувства добре. Преди броени дни е направена..
В 15:30 ч. очакваме девет българи да отплават от остров Санторини, 27 са отказали да напуснат и остават на острова, около 30 вече са го напуснали. Това коментира пред журналисти в Народното събрание министърът на външните работи Георг Георгиев във връзка земетресенията в района. Продължават земетресенията в района на остров Санторини Сеизмолози..
Парламентът изслуша представители на службите и вътрешното министерство за предприетите действия по издирване на Петьо Петров, известен като Петьо Еврото, във връзка с повдигнатите срещу него обвинения. ПП-ДБ иска изслушване на службите заради Пепи Еврото, хакери знаели къде се намира Бойко Борисов: Не познавам Пепи Еврото Пред депутатите..
Акциите на бойкот на магазините могат да имат въздействие, но само временно , няма как да очакваме дългосрочно те да повлияят на политиката и стратегиите на големите търговски вериги в областта на ценообразуването. Това каза пред БНР макроикономистът и университетски преподавател проф. Ганчо Ганчев, заместник-министър на икономиката в правителството..
Българският министър на туризма проведе работна среща в Брюксел с еврокомисаря по устойчив транспорт и туризъм Апостолос Дзидзикостас. Това съобщиха от Министерството на туризма. Срещата се състоя по време на форума на високо ниво "Дестинация Европа". Събитието бе открито именно от комисар Дзидзикостас, като това е неговата първа публична изява..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"