Трябва ли църквата да осъвремени езика, на който говори, за да достигат посланията до повече хора?
"Ако трябва да цитирам Витгенщайн : "Каквото ни е в ума, това ни е на езика", а умовете ни стават все по-бедни, затова и църковният език ни става все по чужд и все по-далечен, каза в "Нощен Хоризонт" отец Николай Петков, поет и писател от църквата в шуменския квартал "Дивдядово".
"В 20 век хората започнаха да учат китайски, а не могат да научат родния си български език. Проблемът не е толкова филологически, колкото духовен.
Ние се откъсваме от нашите корени, затова колкото по-нависоко се издигаме, толкова по-несигурни се чувстваме в своята висота.
Защото нещо е изгнило в ствола...Много е деликатен проблемът и той ще става все по-деликатен и той важи за всички християнски народи, те имат трагедия.
Другите нехристиянски народи имат същата драма, мюсюлмани, будисти, защото всички ние се отдалечаваме от своите мистични корени, от своите традиции, от това, което ни е дало автентичността и идентичността, казва отец Николай.
"Преди личната воля, трябва да има волята на нашите родители, преди това на нашите баби и прабаби...Защото едно семе, само не се сее, някой друг го е посял, за да имаме лична воля, трябва да наследим нещо...
Ние помним, онова което са ни разказали, онова, което с някой сме съпреживели...
Оставим ли паметта на самотек, тя ще подивее като репей, като троскот...така че, преди да имаме лична воля, трябва да имаме колективна воля!
То е като матерния език, за да го научиш, някой трябва да ти говори на него, тогава става леко и истинско, каза още отец Николай.
По думите му това е един от пробемите на вярата - твърде много сме я опосредствали, твърде много връзки са се прекъснали!
"Църквата е все пак нещо съборно - а ние твърде индивидуалистично преживяваме всичко. Затова не можем да го преживеем както трябва - бягаме от празника!
Хващаме самолета и отиваме в някоя далечна страна..., далеч от дома, може би защото в къщи човек усеща, че нещо кухо има в ствола, допълни отец Николай.
А трябва да останем при Бога, при изконните неща, отправи послание той.
Николай Петков учи едновременно българска филология, богословие и философия. Между 1998 и 2000 г. преподава антична философия във философския факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. По това време написва книгите „Архе“ – сборник за Антична и Средновековна култура и „Божествените имена във философията на Прокъл Диадох“. Доктор е по история на литературата, с дисертацията на тема „Образите на пътя и възрожденския наратив“.
През 2002 г. е ръкоположен от великотърновския митрополит Григорий. От края на 2003 г. е свещеник във Варненска епархия, в храм „Свети пророк Илия“ в квартал Дивдядово,Шумен.
Още по темата в звуковия файл.
Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..
Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..
12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства. Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..
Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници. Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..
"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..
Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..