Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Загубата на връзка между поколенията, води до загубата на духовност

Виктория Бешлийска: Ние много по-често се молим за нещо, отколкото да благодарим на Бога!

Виктория Бешлийска
Снимка: Иван Русланов

"Най-ярките ми спомени като дете са от празнуването на Великденските празници, както и Лазарицата от предната седмица, сподели за "Хоризонт" писателката Виктория Бешлийска.

"По нашия плевенски край този празник е много тачен и обичан. Момичетата се обличат в носии, окичват се с цветя и лазаруват, което ще рече, че обикалят съседните къщи, пеейки за бладенствие и здраве на стопаните, за което получават яйчица и малки подаръчета, в това се състоеше лазаруването от моето детство в село Гиген и това все още се пази.

На Велика събота баба месеше козунаци, а ние й помагахме. Ние много обичахме аромата на ванилия, на лимонови кори, на захар, на масло...След това отивахме на другия ден на черква, ако тя беше отворена. Това са изключителни съкровени за мен спомени, които показват една много дълго пазена и предавана традиция, сподели още Бешлийска.

"В онези времена семействата бяха много по-свързани, не бяха така разпръснати като днес. Много по-често децата се гледаха от бабите и дядовците на село...Родителите по-често живееха с възрастното поколение и това даваше възможност всички заедно да минават през всички трудности и през всички радости...

В днешно време всички ние, много повече номадстваме, пътуваме и сме много по-пръснати. Възрастта за пенсиониране е по-висока и хората са принудени да работят...

Тази загуба на връзка между поколенията, води и до загубата на духовност. Защото ние знаем, че възрастните хора държат един духовен и сърдечен център, който е необходим на всички онези, които обикалят около тяхната орбита. Те по един или друг начин пазят родовия и семейния закон, те придават друг тип послание, сподели още писателката.

По думите й, има много вярващи хора, но те не говорят за вярата си. Не говорят за връзката си Бога, за това си има и историческо обяснение, каза тя.

"Проблемът за мен е как ние общуваме с Бога, как се молим. Ние много по-често се молим, отколкото да благодарим! Да благодарим на Бога, че сме тук, сме живи и здрави, че са добре близките ни, че имаме това, което имаме...

Когато се молим, ние дори не се молим, а предимно искаме! Според мен трябва да обърнем повече внимание на това как общуваме с Бога, какво е съдържанието на молитвата и как става това, каза още Бешлийска.

Писателката посочи още, че трябва да търсим Бог не само, когато сме в беда, но и когато сме в радост, че не трябва да залитаме толкова често по чужди религии или учения, защото за всеки от нас е по-ценно да покорим върховете в собствената си страна, отколкото да търсим чужди върхове...


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02
Първо студио на БНР

Музика от трима ярки композитори от музикалния ни авангард ще звучи в Първо студио на БНР

"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..

публикувано на 20.11.24 в 13:23

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41