През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото възнаграждение на труда на журналистите, остават актуални.
Преди 180 години започва историята на българския периодичен печат. Маститите духовни учители и предци на словото със страстен пламък към истината и обществената отговорност, са търсели решение на подобни въпроси – за моралния облик на колегията и стремеж към подобряване условията за работата на хората на словото – журналисти и писатели. По същия начин, както в миналото, днешните журналисти се стремят към изграждане на доверие, отговорност и етичност в своята професия.
"И до днес наша истина и наше кредо е максимата на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук", каза за "Хоризонт" Снежана Тодорова, председател на Съюза на българските журналисти.
Йосиф Хербс е първият председател на Дружеството на столичните журналисти. Един от най-големите публицисти на България, който работи в прекрасни български издания и който до последния си дъх отстоява истината и заплаща със живота си за това, припомни още председателят на Съюза на българските журналисти.
"180 години от периодичния печат е един дълъг период, и точно отбелязвайки 50 години от неговото начало през 1894 г. се свиква първият журналистическо-списателски събор. Той е известен в нашите архиви с това наименование. Участници в него са Тодор Влайков, Алеко Константинов, Йордан Иванов, д-р Кръстьо Кръстев, Янко Сакъзов, Евтим Дабев, Димитър и Вела Благоеви, Иван Вазов, д-р Александър Теодоров - Балан, Гаврил Георгиев, Стоян Заимов, Тодор Постомпиров - наши сънародници, дали много за българската духовност и култура, наши будители.
Те са поставили началото на организираното журналистическо движение. За първи път от записките на Димитър Михайловски разбираме, че още през далечната 1879 г. е ставало дума за желанието на пишещите хора в България, че искат да се сдружат. Това става факт 15 години по късно, разказа още Снежана Тодорова.
"130 години по-късно ние отново си поставяме същите цели като преди столетие, за достойно възнаграждение на журналистическия труд, както и обществото да бъде напълно доволно от моралния облик на пишещите братя, допълни Тодорова.
На 15 май СБЖ ще отбележи годишнините с тържествено събрание-концерт в Сатиричния театър "Алеко Константинов" в София.
Още по темата в звуковия файл.
"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..
"Примерът с Хърватия е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото, имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..
Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..
Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..
" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..