Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Художествена галерия - Добрич откриха изложбата "Яйце от крава, мляко от кокошка"

| Репортаж
Яйце от крава, мляко от кокошка - изложба
Снимка: Мая Щърбанова

Трима художници откриха изложба в Художествената галерия в Добрич с оригиналното заглавие "Яйце от крава, мляко от кокошка". Творбите на Желко Терзиев, Калина Димитрова и Красимир Терзиев са в различни направления на визуалното изкуство и експериментират по интересен начин с изразните средства на киното, фотографията, инсталацията, живописта. Експозицията е реализирана благодарение на проект, целящ децентрализирането на изкуството и е финансиран от Национален фонд "Култура".

Изборът на заглавие говори за съвместяването в една експозиция на произведения, които са    противоречащи си на пръв поглед. 

Тримата художници творят в различни направления, експериментират и се изявяват чрез нестандартни техники от изобразителното изкуство, сподели директорът на Художествената галерия в Добрич Недко Недков.

"Тази изложба е създадена специално за нашата галерия. Събрани са работите от последните им няколко години творчески път".
Яйце от крава, мляко от кокошка
Програмата на Национален фонд култура, финансирала тази изложба, има за цел да се децентрализира културният живот и проектите да се представят в страната,  вместо да остават единствено в София и "да продължаваме да съществуваме в изключително централизирания модел от последните десетилетия", посочи един от авторите - Красимир Терзиев.

"Вече веднъж съм работил с Художествена галерия – Добрич. Най-естествено беше да помосля отново да го направим. Страшно харесвам тези зали". 

Идеята за нестандартното заглавие на изложбата принадлежи на Желко Терзиев.

"По иносказателен начин представя абсурда, който присъства във всяка една от работите ни". 

Калина Димитрова, другият автор в изложбата, споделя, че именно в споровете и в различността си тримата творци откриват връзка помежду си.

"Доста често говорим, обсъждаме, спорим за проблеми, свързани с изкуството. Това заглавие добре пасна на събирането ни заедно. Оказа се, че въобще не сме толкова различни, а нещата, които сме създали, много добре кореспондират помежду си". 

Изложбата на Калина Димитрова, Желко Терзиев и Красимир Терзиев може да бъде разгледана в Художествената галерия в Добрич до 4 юни.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34