Въпросът с частната болница "Мама и аз" е дали отговаря на законовите изисквания, дали данните, които са представени, са реални и дали не се обслужва повече финансовият интерес на инвеститора, отколкото общественият интерес и необходимостта от създаване на поредното болнично заведение.
Това каза пред БНР адвокат Мария Петрова, лекар и юрист, специалист по медицинско право.
Според д-р Илко Семерджиев, бивш служебен министър на здравеопазването и бивш управител на Здравната каса, няма законова причина за отказ за изграждане на болницата:
"Тази необходимост се преценява от много специализирани институции. В продължение на почти две години те са правили този анализ. В резултат на което, в самото заявление за разкриване на болницата и за получаване на разрешение, са се получили две становища от Изпълнителна агенция "Медицински надзор", две становища от НЗОК, също така и от БЛС, въз основа на които министърът на здравеопазването е издал разрешението. Цялата тази процедура е текла в мандата на министър Христо Хинков, той се е занимавал с това. И една седмица преди да му свърши мандатът са гледали тази тема, при което той не си е довършил работата и е прехвърлил горещия картоф на министър Галя Кондева, защото е подозирал, ч„е ще има обществена реакция и не е искал на гърба му да се стоварят критики. Това означава отказ от изпълнение на задълженията си и на закона. Аз видях и стенограмата на Министерския съвет, и описанието на документацията - те са абсолютно редовни, така че няма никаква законова причина за отказ".
Според него след дело в Административния съд "министърът или Министерският съвет ще бъде осъден и това разрешение ще се гледа пак, но след време".
По думите на д-р Семерджиев единствената формула за спиране на теча на обществения ресурс от здравната система е:
"Парите на НЗОК следват избора на пациента. Там, където отиде пациентът и е доволен от медицинската помощ, там се заплаща оказаната медицинска услуга. В момента се финансират структури, а не услуги. Затова структурите се множат. Ако финансираме само услуги, пациентът с краката си ще избере кои болници да останат в България и кои - не. Втората част от формулата е, че системата е публично недофинансирана и тя си взема от гражданина. За разлика от страните в ЕС българите най-много доплащат за здравеопазване. Трябва много радикална реорганизация, а това става с политически решения. Трябва да се върне регламентът на потребителската такса, адекватна, и да кажем, че нищо друго не се доплаща, но за сметка на това да увеличим публичните разходи за здравеопазване".
Адвокат Мария Петрова изказа мнение, че трябва да бъде променен Законът за лечебните заведения, защото условията, на които трябва да отговарят те, са много далеч от европейските и "това е предпоставка да се увеличава техният брой":
"Не всяка триетажна кооперация на ъгъл трябва да се нарича многопрофилна болница. Всички настоящи, които са в тази хипотеза, бих им дала достатъчен период да минат в извънболничната помощ и да ги преструктурираме в медицински центрове. Бих заложила повече на извънболничната помощ чрез профилактика и превенция".
Интервюто на Явор Стаматов с Мария Петрова и Илко Семерджиев в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл и да гледате във видеото.
За 16 часа днес е насрочено заседанието на ръководството на ДПС на Ахмед Доган, на което се очаква от формацията да обявят дали ще продължат да подкрепят правителството. Срещата на Централното оперативно бюро се провежда ден преди обсъждането на втория вот на недоверие към кабинета "Желязков". Няма задържани след напрежението в "Сараите"..
Управителят на БНБ Димитър Радев заяви, че България е в много солидна изходна позиция за присъединяване към еврозоната, а на фона на глобалната несигурност – интеграцията в силни съюзи придобива още по-голямо значение. Заедно с финансовия министър Теменужка Петкова Радев участва в среща на бизнеса, организирана от Американската и Британската..
Министерството на енергетиката подписа договор за търсене и проучване на нефт и природен газ в блок "Хан Тервел", намиращ се в изключителната икономическа зона на България в Черно море. Компанията, която започва да проучва е дъщерна на "Шел", а блокът е съседен на "Хан Аспарух", който също активно се проучва за залежи на природен газ...
Пожелали анонимност източници съобщиха пред БНР, че е възобновено събарянето на незаконните постройки в квартал "Захарна фабрика", след като временно беше прекратено заради повредена техника. По информация на БНР на хората на място е забранено да снимат. Полицейската блокада не позволява на никой да влиза или да излиза от гетото,..
Шефът на "Райънеър" (Ryanair) Майкъл О’Лиъри предупреди, че ирландската авиокомпания може да забави доставките на самолетите "Боинг" (Boeing), ако станат по-скъпи, поставяйки началото на битка между производители и авиокомпании за това кой ще поеме разходите от търговската война на Доналд Тръмп, пише "Файненшъл таймс". "Ако митата бъдат..
Днес отбелязваме Световния ден на културата и изкуството. Най-младото ловешко читалище - "Изкуство 2022" чества своя празник с рок концерт на младежки банди от ловешки гимназии. Читалището дава начало и на новия сезон на детската си театрална школа. Тя ще се води от професионални актьори и режисьори от драматичния театър в града...
Специалният пратеник на американския президент Доналд Тръмп заяви, че руският лидер Владимир Путин е отворен за "трайно" споразумение с Украйна след разговорите, целящи да сложат край на продължаващата повече от три години война, предаде БГНЕС. Тръмп оказва натиск върху Москва и Киев да се споразумеят за прекратяване на огъня, но не успява да..
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
Не би трябвало да имаме претенции как формално ще се нарича предметът – "Аз и обществото" или "Обществото и аз", но е важно децата, които влязат..