Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лъчезар Богданов за тавана на надценката на хляба: Политическо заслепяване и момент на кратко умопомрачение

| Интервю
Лъчезар Богданов
Снимка: БГНЕС

Днес е денят на данъчната свобода - оттук нататък започваме да работим за себе си. 

Този ден почти винаги се пада около средата на май, посочи пред БНР Лъчезар Богданов - главен икономист в Института за пазарна икономика. По думите му големи разминавания има само в моменти на кризи. 

"Това е един измерител на общата данъчно-осигурителна тежест в една страна. Това показва, че България далеч не е някакъв данъчен или офшорен рай. Далеч не сме страна, в която едва ли не няма данъци или те са съвсем минимални. Ако натрупате всичко, което плащат стопанските субекти, гражданите, собствениците на имоти, всички, които извършват някакъв вид дейност в страната, всъщност се получава една не малка тежест, със сигурност повече от 1/3 от това, което създаваме", обясни той в интервю за предаването "Преди всички". 
Лъчезар Богданов постави и темата за изпълнението на бюджета. Той смята, че въпросът трябва да влезе в дебата за предизборната кампания. И очаква от кандидатите да кажат мнението си относно размера на данъците, събираемостта, данъчните преференции, както и реакцията им към външни фактори и инфлацията. 

Според него един от проблемите на твърде честите избори е, че сме постоянно в кампания

Икономистът допуска, че решението за увеличаване на пенсиите ще бъде за 11%. По думите му това не е нещо ново:

"От края на пандемията, после минахме в цикъл на политическа несигурност, все повече имаме превръщане на парламента в някакъв вид революционен конвент, в който в рамките на дни, а понякога на часове и минути, се вземат решения с огромни последици, включително за милиарди".

Лъчезар Богданов смята решението за таван на надценката на хляба за "политическо заслепяване и момент на кратко умопомрачение": 

"Ако държавата толкова иска да регулира дадена цена, нека просто открито да каже "слагаме конкретна фиксирана цена на един продукт". Другото е някакъв опит за полупланова, полупазарна икономика, който никога не свършва добре".
Цялото интервю на Силвия Великова с Лъчезар Богданов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър-председателят на Северен Рейн-Вестфалия Хендрик Вюст.

Избори за местна власт в германската провинция Северен Рейн-Вестфалия

В най-богатата и многолюдна провинция на Германия - Северен Рейн-Вестфалия, се провеждат избори за местна власт. Призвани да гласуват за свои кметове и общински съвети са повече от 13 и половина милиона избиратели от Леверкузен, Гелзенкирхен, Бон, Аахен и редица други градове. Според местните медии днешният вот е първи тест за управляващата на..

публикувано на 14.09.25 в 19:14

Медицински хеликоптер транспортира от Ямбол до София мъж, пострадал тежко при битов инцидент

63-годишен пациент от Ямбол е транспортиран с медицински хеликоптер до столичната  болница "Софиямед". Това е първият случай на използване на въздушна линейка в Ямболска област. Медицинският хеликоптер е кацнал в 13:30 часа на градския стадион след координация между Министерството на здравеопазването и Центъра за спешна медицинска помощ в Ямбол...

публикувано на 14.09.25 в 19:07

Плевенчани отново на протест: Не искаме лукс, искаме течаща вода

В Плевен тази вечер отново се провежда  протест срещу безводието, който започна с автошествие и блокиране на три републикански пътя и центъра на града. Протестиращите без автомобили се събраха пред Драматично-кукления театър "Иван Радоев" и тръгнаха на шествие до Общината.  Протестно автошествие в Плевен срещу безводието затвори републикански пътища..

публикувано на 14.09.25 в 18:42

Протестиращите от столичния кв. "Горубляне" освободиха движението по бул. "Цариградско шосе"

Протестиращите от столичния квартал "Горубляне" освободиха движението по бул. "Цариградско шосе".  Жителите протестираха с искане за оставка на заместник-кмета по направление​​​​ "Обществено строителство" Никола Лютов. Жители на столичния кв. "Горубляне" на протест, искат оставката зам.-кмет Причината за исканата оставка е несправяне със..

публикувано на 14.09.25 в 18:34
Снимката е илюстративна, архив.

Двама румънци загинаха при катастрофа в Прохода на Републиката, пътят остава затворен

Двама румънски граждани са загинали при катастрофа в Прохода на Републиката". Инцидентът е станал около 16:00 часа в северната страна между великотърновските села Въглевци и Вонеща вода. Пътят ще  остане затворен за неопределено време.  Тежката катастрофа е станала между три леки автомобила с румънска регистрация и тир. На този етап няма..

публикувано на 14.09.25 в 18:25

Ясен е графикът на изпитите за правоспособност на радиолюбителите

Определен е графикът за предстоящите изпити за придобиване на радиолюбителска правоспособност. Очаква се броят на новите радиолюбители тази година да достигне между 500 и 600 души.  Председателят на Българската федерация на радиолюбителите Виктор Ценков коментира, че е въведена и процедура за пререгистрация на неактивни инициали. Всеки има три години за..

публикувано на 14.09.25 в 17:52

Катастрофа с 4 коли на изхода на Варна, петима са пострадали

Петима души са настанени в болница във Варна с различни травми след катастрофа. Няма опасност за живота им, съобщиха от КАТ. На изхода на града са се ударили четири автомобила, единият от които е бил спортен. Движението не еотклонено,на място е екип на Пътна полиция.

публикувано на 14.09.25 в 17:48