"Руският закон" е нужен на управляващите в Грузия и за изборите през октомври, те искат да вземат и четвърти мандат.
Това каза пред БНР журналистът Чавдар Стефанов, бивш кореспондент на БНР в Москва. Той прогнозира, че законът ще бъде приет, защото управляващите имат парламентарно мнозинство.
"Нагласите на управляващите в Тбилиси са да приемат този закон и смятат, че покрай Европейското по футбол, на което Грузия участва, ще се забрави приемането на т.нар. руски закон или закон за "чуждите агенти". Иначе той е нужен на управляващите в Грузия и за изборите през октомври, тъй като наричаният от опозицията "руски" закон ще даде възможност не за прозрачност, а за овладяване на медии и репресии срещу неправителствени организации", обясни той и добави, че управляващите в Грузия искат да вземат и четвърти мандат, искат да потвърдят властта си от 2012 г.
По думите на Чавдар Стефанов управляващата партия "Грузинска мечта" използва страховете в Грузия от това, което се е случвало преди това - войната с Русия, сраженията в страната, отцепването на Абхазия и Южна Осетия:
"Партията се възползва от тези страхове и в момента използва лозунги, които виждаме и в московската пропаганда, като например за външна намеса в Грузия. Законът предвижда организациите и медиите, които имат над 20% чуждо финансиране, трябва да се регистрират. ... Другото, което се използва, е разпокъсаната опозиция".
Журналистът подчерта, че все повече висши училища в Грузия започват да стачкуват и "не е ясно какво може да излезе от това пълно забъркване", което се случва в страната от управляващите от "Грузинска мечта".
"На протестите главно са младите хора", изтъкна той.
Според Стефанов от "Грузинска мечта" разчитат и на европейските избори, тъй като очакват да има хора в ЕП, които да възпрепятстват обща европейска позиция за събитията в Грузия:
"Спекулира се, че Унгария и Словакия възпрепятстват обща позиция на ЕС за случващото се в Грузия".
Интервюто на Снежана Иванова с Чавдар Стефанов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Властите в Гърция ще командироват повече полицаи за работа на граничния пункт "Промахон" за по-бърза обработка на документите на преминаващите хора и автомобили. Заместник-министърът по защита на гражданите Николакопулос, на когото е подчинена отговорната по въпроса Дирекция на полицията, се срещна с полицейския екип, работещ на..
БСП и "Демократична България" са причината и днес да няма избран председател на НС. Такава е позицията на лидера на МЕЧ Радостин Василев, след като и днес парламентът не успя да започне. От първата сила ГЕРБ-СДС не се отказаха от председателската кандидатура на Рая Назарян, а тази на най-възрастният депутат - Силви Кирилов от "Има такъв..
Румънският премиер Марчел Чолаку написа във фейсбук, че Румъния и България ще влязат в Шенген на 1 януари 2025. Двете страни са изпълнили ангажиментите по охрана на външните граници на ЕС, предаде Радио Румъния. Днес в Будапеща унгарското председателство обяви, че Австрия се e съгласила да вдигне ветото си върху присъединяването на София и..
Сигнал до Окръжната прокуратура заради проблемите с водата в Шумен и близките села е подал днес кметът на община Шумен проф. Христо Христов. Той пое ангажимент пред шуменци да сезира отговорните институции и да работи за решаването на водния проблем в общината. "Първото нещо, което съм направил, е да сезирам прокуратурата за извършване на..
Служебният премиер Димитър Главчев очаква финалното решение за пълното приемане на България в Шенген на 12 декември. Румънският премиер: Румъния и България ще влязат в Шенген на 1 януари 2025 година В деня на срещата в Будапеща Главчев посети граничния пункт "Кулата". Илков на среща с вътрешните министри на Австрия, Унгария и..
Украинският парламент отмени днешното си заседание заради опасения от възможно ново руско ракетно нападение. Съветът НАТО-Украйна ще заседава на равнище посланици на 26 ноември в Брюксел за ескалацията на конфликта с Русия. Срещата е свикана по искане на Киев след вчерашната руска атака със свръхзвукова балистична ракета, способна да носи..
Бюджетен дефицит от 3% е панацея заради еврозоната. Въпросът е дали си заслужава да се плати цената от целия народ. Могат да го постигнат, като вдигнат данъци, осигуровки, замразят увеличения на заплати, но реално не знаем каква политика ще водят. Това коментира Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ "Подкрепа", в интервю пред БНР...
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..