Недоверието към институциите и разочарованието от демокрацията са по-големи в целия регион на Централна и Източна Европа, включително Гърция и Италия. Това е червена лампичка и трябват повече усилия, за да се преодолее тази ситуация.
Това препоръча проф. Румяна Стоилова, председател на Българската асоциация на социологическите агенции, в интервю пред БНР.
В предаването "12+3" тя коментира доклада от европейско социално проучване, публикуван преди дни.
"Знаем причините за недоверието. Една от тях са всички тези сигнали за корупция, които остават без последствия. Корупция има и на други места, но когато не следват действия да минимизират риска от следващи действия, това действа разочароващо за избирателите. Не случайно се набляга и на съдебната реформа. Тя е във фокуса на политиците, но остава неоценена от обществото и говореното единствено за корупция не води до съществени резултати", каза проф. Стоилова.
Докладът разкрива значителни различия в политическата ангажираност в европейските региони. Тези с добре образовано население показват по-високи нива на политическа активност. Резултатите показват различия в институционалното недоверие в различни региони. В скандинавските има по-ниски нива на недоверие, отколкото в континенталните страни и източноевропейските и средиземноморските.
Изследването се провежда над 20 години и обхваща Европа, не само страни от ЕС, и България участва.
Недоверието е и резултат от преминалата криза от Covid-19.
"Когато индивидуалните усилия не са достатъчни за справяне с криза, нараства необходимостта държавата да се намеси. Разочарованието по времето на пандемията в страните с по-твърди мерки нараства", обясни проф. Стоилова.
Тя сподели, че трябва да се обърне внимание на политическите препоръки в доклада, "защото имаме проблем с недоверието и разочарованието".
"Едно от тях е да се намали разделението в обществото, а в българското то е значително структурно и на ниво нагласи. Така че, когато се говори, да се имат предвид различните социални слоеве, техните нагласи. Създаването на повече работни места, увеличаване на възможностите на младите хора и за по-добро образование, защото в кризи те са по-уязвими. И когато не намират подкрепа в преходите, недоверието им нараства. Недостигът на детски градини няма как да не увеличи недоверието в управляващите", предупреди проф. Стоилова.
Тя коментира, че на базата на проучването е направен извод, че хората, които разчитат повече на социалните медии, показва, че те са с по-голямо недоверие към институциите и се виждат непредставени в управлението на страната.
За предстоящите избори на 9 юни проф. Стоилова се позова на изследване на Евробарометър от пролетта на 2024 г.
"Лично ме притеснява, че вероятността да гласуват в евроизборите е близо 20 пункта по-ниска от тази за страните от ЕС", сподели тя.
И посочи:
"Приоритети на българските граждани пред евроизборите са - борбата срещу бедността и социалното изключване, подкрепа за икономиката и работни места, здравеопазване и едва на четвърто място е бъдещето на Европа. Когато гражданите не виждат в дебата за тези приоритети, логично е, че ще е ниска заинтересоваността".
Председателят на Българската асоциация на социологическите агенции препоръча добре да се следят няколко социологически агенции, 6, които правят изследвания за нагласите на гражданите за 9 юни. И припомни, че всяка агенция трябва да посочва кой е поръчал изследването, каква е представителната извадка, периода и метода. Вече има агенции, които не посочват поръчителя, а друга е с по-малка извадка.
"Нараства делът на отговорилите, че ще гласуват за други партии, които не са парламентарно представени. Това означава, че има потенциал да влязат в НС, но и риск да не влязат", коментира проф. Стоилова.
"Повечето политически партии поръчват изследвания, което е добре, защото освен рейтинги, им дават важна информация за пулса на обществото", допълни тя.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Пазарджишкият окръжен съд постанови доживотен затвор за 19-годишния Николай Райчев, който преди година и половина уби 21-годишния Ангел Здравков, заради момиче. Съдът прие тезата на обвинението, че убийството е извършено умишлено по особено мъчителен за жертвата начин. Преди днешното заключително заседание близките на убития Ангел протестираха пред..
Еднодневни винетки за автомобили до 3 тона и половина се предвиждат в изменения на Закона за пътищата, одобрени на първо четене от парламентарната комисия по регионална политика. Въвеждат се и европейските изисквания за еконорми при определяне на цената на тол таксите за камиони. Целта на въвеждането на ежедневните винетки е да се облекчат..
За рехабилитацията на проблемните пътни участъци са необходими 35 милиарда лева, съобщи министърът на регионално развитие Иван Иванов пред депутатите от ресорната комисия. Той допълни, че неразплатените средства от минали години за извършени дейности възлизат на един милиард и те трябва да бъдат платени тази година. Наша основна задача е строителството..
След въвеждането на еврото у нас Българската народна банка ще обменя безплатно, в неограничено количество и без ограничение във времето банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс. Това става ясно от новата серия въпрос и отговори, публикувани на сайта на Централната банка. По-рано днес тя представи и графичния дизайн на..
Опозицията в Народното събрание се възмути, че след прегласуване по настояване на ГЕРБ-СДС от седмичната програма на кабинета отпадна изслушване на министъра на вътрешните работи Даниел Митов и на 8 полицаи от ГДБОП - Пловдив, които през ноември миналата година са участвали в разбиването на контрабанден канал за цигари за над 8 милиона лева. ПП-ДБ:..
С 24 часова национална стачка гърците протестираха днес с искане за по-високи заплати и пенсии, както и за намаляване на цените на хранителните стоки. Транспортът ще остане блокиран до полунощ. С многохилядни протестни демонстрации в цялата страна гърците показаха несъгласие с икономическата и социалната политика на правителството...
Катастрофа за ЕС ще е, ако лидерите на отделните страни започнат един по един да ходят при Тръмп да молят за отстъпки за своята страна от митата. За момента отговорът на ЕС е напълно адекватен . Това каза пред БНР политологът Христо Анастасов и обясни: "Илюзията, че ще има отстъпки при едно такова разделно и умилително отношение към удара,..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..