Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Въпросът за Украйна досега не е поставян толкова открито в разговорите между Си Дзинпин и Владимир Путин"

Тодор Радев: Китай е все по-близо до централната роля в уреждането на конфликта между Русия и Украйна

"Пекин е спасителен пояс за Москва в много отношения"

| Интервю
Тодор Радев
Снимка: Личен архив

Китай е спасителен пояс за Русия в много отношения. Това обясни пред БНР журналистът Тодор Радев.

Руският президент Владимир Путин избра Поднебесната империя за първото посещение в началото на своя нов мандат.

Китайските медии отделят голямо мнимание на визитата му, посочи Радев.

"Си Дзинпин и Владимир Путин излязоха със съвместна декларацияАкцентът на разговорите им е бил върху политическите и икономическите отношения между двете страни. На второ място е въпросът за Украйна. На трето е този за новия световен ред". 

Въпросът за Украйна досега не е поставян толкова открито в разговорите между двамата лидери, обясни журналистът в предаването "Нещо повече".

"Русия и Китай за пръв път излизат с еднаква позиция по украинския въпрос. Москва се съгласява с китайския подход за разрешаване на конфликта чрез диалог. Пекин е близо до това да влезе в ролята на посредник.

Според си Дзинпин, Русия и Китай са за политическо уреждане на кризата чрез диалог. Той каза, че Китай се надява на бързо възстановяване на мира и стабилността в Европа. 

Китай е все по-близо до това да започне да играе централна роля в уреждането на конфликта".

Радев обясни и основните акценти от дискусията на двамата лидери по въпросите за икономическото сътрудничество. 

"Говориха за интеграцията в евразийската икономическа общност и за напредъка на инициативата "Един пояс, един път".

Най-важната новина,  която излезе от тази среща е, че те ще се опитат да се освободят търговията си от ролята, която в момента играе доларът".

По отношение на новия световен ред Русия и Китай отново демонстрираха завидно единство, отбеляза той. 

"В декларацията на двамата лидери не се говори за Европа и ЕС. Това представлява едно своеобразно китайско намигване към Стария континет да не следва американския курс към икономическо разделяне и геостратегическо сдържане на Китай.

Китай и Русия потвърждават сериозната си загриженост относно опитите на САЩ да осигурат решаващо военно предимство в нарушение на стратегическия баланс. Те отбелязаха, че ще работят за по-справедлив и многополюсен световен ред. Говори се също така, че институциите за икономическо развитие трябва да бъдат съживени и приведени в съответствие със съвремените реалности". 

Руско – китайските отношения в момента са едно много добро ниво, обобщи Радев.

"След разпадането на Съветския съюз започва затоплянето на отношенията. Тази тенденция продължава. В момента натискът на Запада срещу Русия заради войната в Украйна и стратегията за икономическо разделяне и сдържане на Китай движи по естествен път Москва и Пекин. Путин определи тези отношения като "осъзнат стратегически избор на базата на широко съвпадение на интереси. Икономиките им са изключително свързани. Русия печели от близостта си с Китай в момента".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русия отново нанесе удари в Харковска област на Украйна

Руските сили отново нанесоха удари по украинската Харковска област. Има ранени. В същото време Кремъл обяви, че руските сили са свалили десетки украински дронове и пускови установки HIMARS. Девет души са пострадали в резултат на руски удар по жилищен район на град Дергачи в Харсковска област, съобщи в "Телеграм" управителят на областта Олег Синегубов...

публикувано на 26.06.24 в 17:46
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Ще се промени маркетингът на Зелената сделка, но не и същността ѝ

Ще се промени маркетингът на Зелената сделка, но няма да се промени същността ѝ . Това каза пред БНР бившият министър на околната среда и водите Юлиян Попов, старши съветник на Европейската фондация за климата. " Зелената сделка ще получи някакво друго име , за да не се асоциира със Зелената партия, която не е много успешна в момента, в долна..

публикувано на 26.06.24 в 17:29
Жозеп Борел

ЕС осъжда решението на руските власти да блокират достъпа до повече от 80 европейски медии

ЕС осъжда напълно необоснованото решение на руските власти да блокират достъпа до повече от 80 европейски медии в страната, се  казва в изявление на върховния представител на Съюза за външната политика Жозеп Борел. То е в отговор на обявената вчера от Русия забрана на достъпа до 81 европейски медии, сред които българските "24 часа" и..

публикувано на 26.06.24 в 16:41

Музиканти от 10 държави ще участват в третото издание на джаз фестивала "Д-р Емил Илиев“ в Боровец

Музиканти от 10 държави ще участват в третото издание на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев“ в Боровец през август.  Директорът на фестивала Татяна Илиева обясни: "Фестивалът няма и никога не е имал комерсиална цел. Единствената цел на събитието е много благородна - да се подпомогне развитието на летния планински туризъм в курортния комплекс..

публикувано на 26.06.24 в 16:39
Тодор Галунов

Проф. Тодор Галунов: ГЕРБ протоколно ще предложат кабинет, но шансът му е нулев

ГЕРБ протоколно ще предложат кабинет, но шансът му е нулев .  Това каза пред БНР политологът и университетски преподавател проф. Тодор Галунов. Борисов: Ще предложим правителство на малцинството "Първият мандат на ГЕРБ, ако не стане някаква допълнителна уговорка, каквато поне до момента официално аз не виждам, няма как да мине. Ако те..

публикувано на 26.06.24 в 16:37

Медийна грамотност, инструменти и алгоритми

Трябва да дадем повече инструменти, с които да си служат и децата, и родителите, и учителите, когато потребяват информация .  Това каза пред БНР Боряна Гидикова от УНИЦЕФ . "Трябва по-често да се говори. Да се намира пътят към децата - как те потребяват съдържанието, какво правят в смартфона. Не е достатъчно само да ги ограничаваме с различни..

публикувано на 26.06.24 в 16:06
Служебният министър на финансите Людмила Петкова

Според финансовия министър е технически възможно България да въведе еврото от началото на 2026 г.

Финансовият министър Людмила Петкова заяви, че технически най-възможно е България да въведе еврото от началото на 2026 г.  По-рано Европейската комисия обяви чрез конвергентен доклад, че към момента страната ни не изпълнява ценовите критерии за въвеждане на общата валута: "Очакванията са не по-късно от края на годината да бъде изпълнен и критерият за..

публикувано на 26.06.24 в 15:59