"Още сме длъжници на учителите!" Това заяви пред БНР проф. Сергей Игнатов, бивш министър на образованието.
Той посочи, че въпреки повишението на техните възнаграждения, остават редица проблеми, които не са решени.
"Има и бюрократични пречки. Учителите нямат време за творческа работа".
Увеличението на заплатите в университетите също би решило само частично проблемите, посочи той в предаването "Нещо повече".
"В случая обаче става въпрос за абсолютното право на университетската общност да поиска изплащането на тези 39 милиона, които са заложени в бюджета".
От първи април трябваше да влезе в сила и важната промяна за обвръзването на заплатата на университетските преподаватели със средната за страната, припомни той и поясни, че тя трябваше да стане 180% от нея, а стипендията на докторантите – 150%.
"Докторантите са най-енергичната част в развитието на науката".
В момента заплащането в държавните и частните университети е почти изравнено, обясни Сергей Игнатов. Той посочи още, че заплатите в системата на висшето образование са сравними с тези, които се получават в останалите страни от бившия Източен блок.
"Не казвам, че не трябва да се вдигат. Следва обаче да се решат и проблемите, свързани с реализацията на тези хора и особено на младите", заяви професорът.
Подкрепям протеста, но аз съм в частен унтиверситет и ще си работим на 20 май, каза още бившият образователен министър.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Израелската армия призна, че израелски войници са допуснали грешки при инцидента от 23 март, когато загинаха 15 хуманитарни служители в Ивицата Газа, след като колона от линейки на палестинския Червен полумесец, автомобил на ООН и пожарна попадна под обстрел в района на град Рафах. Информацията е на Би Би Си. Израел обяви началото на..
Общественото недоволство нарасна след катастрофата при село Телиш, при която загина 12-годишната Сияна. След проведения в края на седмицата многолюден протест от днес започва и събирането на подписка с искане за оставки в АПИ. Агенцията е задължена по закон да осигурява сигурна, безопасна и добре поддържана пътна инфраструктура. Стотици..
Световната здравна организация ( СЗО ) публикува за първи път тази седмица доклади за критичната липса на лекарства и средства за диагностика на инвазивни гъбични заболявания. Гъбичните заболявания са все по-голям проблем за общественото здраве, като чести инфекции като тези от рода кандида стават все по-устойчиви и трудни за лечение. Този вид болести..
За първи път всички 27 държави членки на Европейския съюз, както и Норвегия и Исландия са събрали и докладвали данни за продажбите и прилагането на антимикробни препарати при животни. Това съобщи Европейската агенция по лекарствата и уточни, че информацията за употребата на антибиотици има за цел да помогне за опазването на човешкото здраве...
Великобритания трябва да се превъоръжи и да изгради солидни запасни чести чрез форма на национална служба, за да се защити от амбициите на Владимир Путин да доминира в Източна Европа и да подкопае Запада, предупреди бившият ръководител на МИ-6 Алекс Йънгър. Алекс Йънгър каза, че хората в Обединеното кралство трябва да осъзнаят, че заплахата от Русия и..
Британският премиер Киър Стармър обяви, че е готов да защити бизнеса на Острова от последствията на новите мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп. В позиция, публикувана в британския вестник "Телеграф", Стармър пише: "Готови сме да използваме индустриална политика, за да помогнем за предпазването на британския бизнес от бурята". Премиерът..
Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон изразиха безпокойството си относно въздействието на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, върху икономиката и сигурността, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на канцеларията на британският премиер. Двамата проведоха телефонен разговор..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..