Въпросът с 10% или с 11% да се увеличат пенсиите е измислен, защото в Кодекса за социалното осигуряване е казано ясно как трябва да стане това от 1-ви юли.
Това каза пред БНР доц. Жеко Милев, заместник-ръководител на катедра "Финанси" в УНСС, и обясни:
"50% трябва да се вземе предвид от ръста на инфлацията за 2023 г. и 50% от ръста на осигурителния доход. Като се сметне и се получават 10%. Когато се съставяше Бюджетът, в него бяха заложени 11% ръст, като това отразяваше прогноза, тогава данните не се знаеха. Ако спазваме стриктно разпоредбите на нормативната база, би трябвало увеличението да е 10%, но понеже вече са залегнали числата в Бюджета по отношение на пенсиите с 11%, а и се намираме в предизборна обстановка, за мен беше логично да се стигне до увеличение от 11%".
Той подчерта, че всеки въпрос, свързан с пенсионната система, става централен, защото пенсионерите са значителна част от обществото.
"Основният въпрос е доколко пенсионната система у нас е устойчива. Главната реформа беше направена преди повече от 20 г. с въвеждането на втория стълб в системата. Още тогава бяха ясни негативните демографски тенденции у нас. Именно това е основната система, поради която всички очакваме, че първият стълб ще изпитва трудности и те ще стават все по-съществени в следващите години", коментира доц. Милев.
Интервюто на Снежана Иванова с доц. Жеко Милев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Състав на Районен съд – Свиленград не уважи искането на прокуратурата за налагане на постоянна мярка за задържане под стража за Димитър Перчемлиев и снаха му Росица Перчемлиева и постанови парична гаранция от по шест хиляди лева за всеки един от тях, предаде БТА. Перчемлиеви са обвинени за държане на акцизни стоки в голямо количество без..
Протестно автошествие със знамена и плакати "Битката тепърва предстои ","Не на еврото", организирано от партия "Възраждане", премина по централните улици на Варна Протестиращите казаха, че няма да се откажат от протестите и че до първи януари могат да се задействат механизми, които да възпрепятстват влизането ни в еврозоната, въпреки..
"Продължаваме промяната" ще внесе есента вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков срещу "ограбването на българския народ". Това обяви председателят на партията Асен Василев. Решението е взето на провелия се днес Национален съвет на ПП. От формацията ще предложат три теми на партньорите си от „Демократична България“:..
Година след първия си протест, от гражданската инициатива "Опълченци за София" излизат на нова демонстрация - този път срещу готвеното отваряне на движението по ремонтираната улица "Опълченска". В петък от Столичната община обявиха, че в началото на следващата седмица ще бъде пуснато движението в участъка между булевардите Сливница и Тодор..
Председателят на КЗП Мария Филипова заяви, че наблюденията в аптеките показват опити за неправилно превалутиране върху опаковките в момента. След 8 август, това ще бъде санкционирано като нарушение на закона. Комисията за защита на потребителите информира, че в резултат на масирани проверки в търговски обекти, аптеки, включително онлайн аптеки,..
30-процентно мито върху целия внос от Европейския съюз от 1-и август, обяви американският президент Доналд Тръмп. Същата ставка ще бъде прилагана и за продуктите идващи от намиращото се в съседство Мексико. Планираната завишена митническа ставка от 30% спрямо Европейският съюз и Мексико беше обявена, след като президентът Тръмп публикува..
Няма данни за физическа агресия спрямо родилката Антония Андонова по време на раждането на бебето ѝ в университетска болница "Майчин дом". Това показва проведената вътрешна проверка в лечебното заведение, съобщи доц. Сергей Славов, началник на Родилна зала в болницата. Лекари от дежурния тогава екип представиха информация за раждането, а..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Налице е култура на злоупотреба с т.нар. неотложност . Прокуратурата заедно с МВР прави каквото си иска, а съдът най-често като селски кмет одобрява..
60 млади учители от цялата страна обсъждат до края на тази седмица в архитектурния резерват Арбанаси какво е да си преподавател на дигитално..