Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЦИК създава организация за бърза обработка на резултатите от секционните протоколи

Росица Матева
Снимка: БГНЕС

Централната избирателна комисия (ЦИК) създава организация за бърза обработка на резултатите от секционните протоколи в районните избирателни комисии и след това при постъпването им за повторна проверка в Комисията. 

За целта фирмата "Информационно обслужване" ще осигури повече оператори за обработката за данните от двойния вот на 9-и юни. 

Заместник-председателят и говорител на ЦИК Росица Матева уточни, че темата е обсъждана и на среща със служебния премиер Димитър Главчев, който в предходно свое изказване изрази опасения от обема на информация, която трябва да се обработи, за да се спазят сроковете за оповестяване на резултатите. 

Матева уточни, че няма да има значение за секционните комисии дали, първо, ще броят бюлетините от евроизборите, или от този за народни представители, тъй като протоколът за попълване е един и в две части. 

От 769 секции зад граница в 389 ще се гласува и за двата вида избори. 

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов скандал в Гърция с фалшиви документи за европейски субсидии

Нов скандал в Гърция с фалшиви документи за европейски субсидии за биопродукти. Спряха плащането на всички фермери. По разпореждане на министъра на аграрното развитие Костас Циарас е спряно изплащането на европейски субсидии за биоземеделие. Над 60 хиляди земеделци са кандидатствали за субсиидии и от направените до сега проверки много от..

публикувано на 05.10.25 в 16:26

Много слаба реколта от ябълки в Кюстендилско

Реколтата от ябълки в Кюстендилско е изключително слаба заради измръзванията на овошките през април, а плодовете, които се прибират, не могат да бъдат предложени за продажба.  Ябълките по градините в региона са дребни, с лошо качество и стават само за преработка във "Винпром". В региона обаче няма такава изба и няма изкупуване. С много ниски добиви, само..

публикувано на 05.10.25 в 16:15
Автомобил, участващ в състезанието, е изпуснал завоя, преминал през мантинелата и се е врязал в публиката, наблюдаваща надпреварата край трасето.

60-годишен мъж загина, а жена на 27 години е с опасност за живота след инцидент на рали "Аладжа манастир"

Смъртоносен инцидент стана по време на провеждащото се край Варна автомобилно състезание "Планинско изкачване Аладжа манастир" -  един от зрителите на състезанието загина, а други седем пострадаха.  Инцидент със загинал и осем пострадали прекрати рали "Планинско изкачване Аладжа манастир" край Варна Информация за инцидента беше оповестена на..

публикувано на 05.10.25 в 15:47

В "Елените" още няма ток, доброволци раздават храна и дрехи на засегнатите от наводнението

Трети ден след бедствието по Южното Черноморие продължава разчистването на кал, отломки и дървета във ваканционното селище "Елените" и в община Царево. Основният път във високата част на "Елените" се разчистван с тежка техника. Продължава разчистването след наводненията в района на Царево и Несебър Все още няма ток, а доброволци на входа на..

публикувано на 05.10.25 в 15:26

Очаква се началото на непреките преговори между Израел и "Хамас"

Очаква се Израел и радикалното палестинско движение "Хамас" да проведат непреки преговори в египетската столица Кайро. Трябва да бъдат уточнени условията по обявения от президента на САЩ Доналд Тръмп план за прекратяване на огъня в Ивицата Газа и освобождаване на заложниците, държани все още от "Хамас".  Междувременно Тръмп заяви, че Израел се е съгласил..

публикувано на 05.10.25 в 15:08
Шествие в подкрепа на палестинския народ в София на 05.10.2025 г.

Стотици хора се включиха в шествието в подкрепа на палестинския народ в София

Стотици хора в София се включиха в шествие в подкрепа на Палестина.  Демонстрацията започна по обяд от НДК, премина по булевард "Витоша" и стигна до района на Президентството и Народното събрание. По данни на полицаите, които охраняваха проявата, включилите се в нея са били над 700. Демонстрация в подкрепа на палестинския народ в София..

публикувано на 05.10.25 в 15:07

НАП е установила 7 търговци в нарушение при внезапна проверка на Димитровградския пазар

Националната агенция за приходите установи седем търговци в нарушение на Димитровградския пазар за по-малко от час при внезапна проверка тази сутрин, съобщиха от институцията. Двама от проверените  търговци издадоха касови бележки според нормативните изисквания. При контролна покупка в друг обект ,  инспекторите от НАП са получили фискален бон..

публикувано на 05.10.25 в 14:55