Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Генерал Тошево се сплотиха около каузата да изправят Цвети на крака

Момиче с автоимунно заболяване има нужда от помощ за спешно лечение

Цветелина Маркова: Водех нормален живот – училище, народни танци. Сега съм прикована на количката

| Репортаж

Петнайсетгодишната Цветелина Маркова от Генерал Тошево се нуждае от скъпо лечение в клиника в Турция, след като в началото на март се парализира от бюста надолу. Лечението е непосилно за семейството ѝ. За Цвети се грижи единствено майка й, която заради състоянието на детето си в момента не работи. След неуспешен опит за поставяне на диагноза в България, Цвети и майка ѝ заминават в болница в Турция, където детето е диагностицирано с изключително рядко автоимунно заболяване. Необходимостта от събирането на средства за лечение е спешна, тъй като лекарите са категорични, че момичето може да бъде излекувано, но ако се действа бързо.

Засега техните предвиждания са, че Цвети ще проведе четиримесечен курс по рехабилитация, като цената на ден възлиза на 1 000 долара. Всички приятели, преподаватели, близки и роднини на Цвети са поели различни инициативи за събирането на необходимата сума.

Датата 9 март е разделна за живота на Цветелина Маркова от Генерал Тошево. Преди нея детето е отлична ученичка в СУ "Никола Йонков Вапцаров", танцува народни танци, пее и се наслаждава на живота като всеки млад човек. Първоначално детето се оплаква от болки в кръста. Прегледано е в Спешното отделение в болницата в Добрич. Същата вечер започва да усеща слабост в краката и на сутринта Цвети вече е изцяло парализирана. Линейка я транспортира отново в Добрич и оттам по спешност в "Св. Марина" във Варна, където в продължение на един месец са поставени три различни диагнози. Дни след изписването ѝ от Варна Цвети и майка й заминават за клиника в Турция, където диагнозите от България са отхвърлени категорично, разказва майката Сузана Костадинова.

"Направиха ѝ нужните изследвания и накрая се оказа, че имаме съвсем друга диагноза, която няма нищо общо с първите три – рядко автоимунно заболяване. Вече имаме изготвена оферта за лечение и физиотерапия. Много е важно да ги започнем веднага, тъй като сме изгубили доста време."

Необходимата сума за рехабилитацията на Цвети възлиза на около 240 000 лв. Отделно тя има нужда и от лечение, което изисква още средства. Затова и обществеността в Генерал Тошево се е заела с организирането на различни кампании, споделя Теодора Петкова, колега на майката на Цвети.  

"Страшно много граждани се включиха. Местният бизнес помага, кой с каквото може – с организация, с даряване на средства. Целият град се е ангажирал с каузата да изправим Цвети на крака."

Първата голяма инициатива е концерт, който ще се проведе в квартал "Пастир", в който живее момичето. Подготвя се и благотворителен бал "Заедно за Цвети", като половината от стойността на всеки куверт ще отиде за дарение. Балът ще е придружен с базар и търг.

"Ще има произведения на изкуството, които ще предложим, които да се продадат и да съберем възможно най-много средства, Цвети да стигне до първата рехабилитация в Турция."

Цвети пее във фолклорната школа към Центъра за работа с деца в Генерал Тошево. Директорът на центъра Елена Дачева се включва в кампанията, посветена на детето, с едничкото желание тя отново да се върне на сцената.

"Да помогнем да се съберат средства, за да може да се направи адекватно лечение в Турция."

В училището на Цвети учители, деца и родители също се обединяват в помощ на Цвети, допълва директорът на образователната институция Радка Йорданова.

"Нашият град е малък, но много сплотен. Цялата общност – ние сме едно. Помагали сме и в други инициативи, когато се е налагало. Този млад човек заслужава да получи шанс за лечение. Просто е спешно! Колкото по-бързо бъде събрана тази сума, толкова по-кратко ще е лечението."

Още след първите вливания в турската клиника Цвети чувства леко подобрение, което е надежда, че лечението е правилно и ефективно. Петнайсетгодишното момиче се нуждае от съпричастността на много хора, за да успее да се завърне към нормалния си начин на живот, който, по думите й, много й липсва.

"Преди си водех нормален живот – на училище, на народни танци. Сега нищо не мога да правя и съм прикована на количката."

В средата на юни Цвети и майка й трябва да заминат за Турция, за да продължат лечението. За целта е необходимо по-голямата част от сумата от над 300 000 лв. да бъде събрана. Детето се нуждае от помощта на много хора, за да може отново да танцува, да играе, да излиза с приятели и да живее пълноценно. Ако искате да сте един от тях, можете да го направите на посочените сметки:

Банка ДСК АД

IBAN:BG06STSA93000030818725

BIC:STSABGSF

Сузана Димитрова Костадинова

Основание: Дарение за Цвети

Revolut:@suzanapaeu

FB: „Заедно за Цвети“

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Василев

Бойко Василев: Сръбските студенти бягат от политиката, но идеите им ще трябва да станат политика

Голямата причина за студентските протести в Сърбия е липсата на правова държава , падналата козирка на гарата в Нови Сад е само поводът. Те бягат от политиката, но рано или късно ще се изправят пред момента, в който техните идеи ще трябва да станат политика. Как ще се мине тази крачка никой не вижда. Това каза пред БНР журналистът от БНТ Бойко..

публикувано на 25.02.25 в 18:53
Замръзналият Дунав - 1940 година

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг.   Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..

публикувано на 21.02.25 в 06:10
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15