БНБ отчете двоен ръст на ипотечните кредити през последните четири години. Риск от свърхкредитиране няма, но за да остане системата стабилна, Централната банка разпореди в началото на седмицата по-строги мерки при отпускане на заеми, обезпечени с имоти.
Какво ще променят новите изисквания, как ще се отразят на кредитната политика на банките и на условията за клиентите? Как ще реагира имотният пазар?
Годишният темп на нарастване на ипотечното кредитиране от 10% през 2020 година стигна до 20% в края на 2023 година.
През миналата година, новоотпуснатите жилищни кредити са 5,8 млрд. лв., а за първото тримесечие на тази година - цифрата гони 2 млрд. лева.
Мерките от страна на БНБ на този етап са превантивни, за да се съхранят буферите в банковата система при изразения кредитен растеж, казват оттам и подчертават, че банките не са разхлабили режима при отпускане на жилищните кредити, но и не трябва да го правят.
Новите правила, които пряко ще засегнат клиентите, са във възможностите да се изисква по-голямо самоучастие във финансирането на сделката, възможно е съкращаване на максималния срок за погасяване на заема, който в момента е 30 години. Ще се оценява размерът на кредита спрямо стойността на жилището, както и съответствието между размера на месечната вноска и срока за изплащане на заема. Ще се следят месечните и годишните доходи.
Новите условия за жилищно кредитиране няма да откажат от намеренито да се сдобие с имот Манол Трендафилов, разказва той пред "Хоризонт". Работи като програмист, със сигурна работа и доходи, от месеци търси жилище с инвестиционна цел:
"Цените ми се струват по-високи. Мога да си позволя 20% самоучастие и 80% ипотечен кредит, това са и изискванията на банката. Едно увеличение ще означава да се намалят парите на пазара, да се намалят купувачите, което означава повече сделки за хора като мен. То даже ще има и позитивна страна. Аз съм напълно съгласен с тази идея".
Търговските банки няма да ограничат жилищното кредитиране, но трябва да проучват по-добре потенциалните кредитополучатели, а от своя страна БНБ трябва да следи балансите на банките на тримесечие.
На този етап мерките на БНБ са внимателно премерени, но е възможно да се окажат предупреждение за по-високи лихви, ако кредитирането продължава да расте, коментира финансовият консултант Десислава Николова:
"Тази мярка няма да се отрази съществено в нивата на кредитиране, които виждаме и са засилени особено много през последните 2 години. ... Трябва нещо много сериозно да се случи, за да може българите да спрат да вземат кредити и апетитът им към задлъжняване да намалее".
Ръстът на доходите с 18,6% за първото тримесечие, ниската безработица и все още ниските банкови лихви насърчават купувачите да се впускат в сделки с имоти. Това поведение обаче може да се окаже и опасно, предупреждават самите брокери. Димитър Христов - мениджър "Инвестиции и ново строителство" в една от големите брокерски компании:
"Този анонс на БНБ ще стресне хората, които нямат финансова възможност да си позволят да изплащат ипотечен кредит. Този тип мерки имат охлаждащ ефект в краткосрочен етап. Това е стъпка в правилна посока от страна на БНБ. Но ние сами трябва да си дърпаме юздите и да теглим кредити, когато се чувстваме финансово стабилни. Нещата, които биха стреснали пазара, са намаляване на срока на изплащане на кредита, както и повишаване на самоучастието на една такава сделка".
Не очаквам пазарът да бъде свит, очаквам да видим един спокоен пазар, подчерта още той.
По данни от Агенцията по вписванията, в София за първото тримесечие на годината, сделките са с 14% повече в сравнение със същия период на 2023-та. Всяка втора сделка в столицата е с ипотечен кредит, а в страната - всяка трета.
Репортаж на Наталия Ганчовска в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
50-годишен мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийството през 1994 г. на 37-годишна жена, пътувала на стоп. Тя е била нападната, пребита, а разчлененото ѝ тяло изхвърлено от скала. Това е третата екзекуция с газ азот в САЩ, отбелязва Асошиейтед прес. Дъщерята на жертвата говори пред репортери, като заяви, че бъдещето..
В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите. Те искат добро здравеопазване и по-високи пенсии. "Искаме достойни старини", скандираха пред парламента стотици гръцки пенсионери, пристигнали за протеста от цялата страна. На част от плакатите бяха написани исканията им – достойни пенсии, безплатни лекарства и ниски цени,..
Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна. От правителствения пресцентър съобщават, че държавната помощ се осигурява в изпълнение на..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е..
Изследването на процесите при тежка Covid инфекция е дала нов тласък на изследванията на раковите заболявания, се казва в ново проучване, публикувано в реномирано американско медицинско списание. При изследвания върху мишки е стигнато до изненадващото откритие, че Covid инфекцията води до намаляване на раковите тумори. Въпреки това учените..
Украйна преговаря със западните си партньори разработи за засилване на противовъздушната отбрана срещу новите заплахи, след като вчера Русия "изпита" новата си хиперзвукова балистична ракета със среден обсег върху украинския град Днипро. Това каза украинският президент Володимир Зеленски, съобщи АФП. Путин: Новата ракета..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът, че ѝ е правил неприлични предложения за ресторант и я питал "обичаш ли баня", сподели самата Хвостенко в интервю пред БНР. Остават разногласията по..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..