Защо е така разказва Д-р Омри Бронщайн от Училището по зоология и Музея по естествена история „Steinhard“ при Телавивския университет:
„Няколко вида водорасли се конкурират с коралите за слънчева светлина, която прониква през прозрачната вода до дъното на морето.
Морските таралежи се хранят с водорасли и така пречат да превземат и задушат коралите. Но мистериозно морските таралежи започват да изчезват. Подобно явление е имало преди около 40 години на Карибите. Там коралите вече представляват купчина развалини, често покрита с водорасли.
Остатъците се „разграбват“ от други морски обитатели и се разрушават от водата и морските течения. Решихме да разгадаем мистерията като отгледаме морски таралежи в лаборатория в Междууниверситетския институт за морски науки в Ейлат, наричан „Подводната обсерватория“. Те случайно бяха заразени и умряха, след като патоген влезе през системата за рециркулация на морската вода.
Смъртта бе бърза и насилствена. За първи път нашият изследователски екип успя да документира с уникална видео система, всички етапи на заболяването – от инфекцията до неизбежната смърт. В рамките на два дни здрав морски таралеж се превръща в скелет, без тъкани и шипове. В морски условия хиляди са били изядени от хищници, неспособни да се защитят. Според оценки днес само няколко индивида от засегнатия вид морски таралеж са останали в кораловите рифове на залива Акаба.
Повече чуйте в звуковия файл.
"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..