Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Според проф. Г. Атанасов има пряка връзка между делото на Кирил и Методий и Патриаршеския комплекс

| Репортаж
Снимка: Незабравка Кирова

В центъра на днешна Силистра се намират останките на средновековния Дръстър, наследник на древния Дуросторум, наречен от византийците Доростол - една от най-древните крепости на територията на страната ни.

И макар градът да възниква като селище още по време на траките и животът там никога да не е спирал, първото му споменаване е през 106 година, когато в него се настанява IX Клавдиев легион.

В Дуросторум е роден спасителят на Рим – Флавий Аеций, наречен „последния римлянин”, който през 451 година разгромява Атила в битката при Каталаунските полета.

Градът е известен и със своите дванадесет светци, застигнати от мъченическа смърт между 303 и 307 година, които се превръщат във фундамент за християнството в българските земи.

Останките от многовековната история на този град показват как в едно са свързани делото на братята Кирил и Методий, българската църква- православна, българската патриаршия и патриаршеската катедра в Дръстър.

Днес Силистра пази останки, които свидетелстват, че градът е бил важен център на християнската вяра.

Град признат като пръв между епископските градове в България, където се е намирала и резиденцията на първият български патриарх Дамян, разказва проф. Георги Атанасов.

Освен писмените извори, които посочват Дръстър еднозначно като първа патриаршеска катедра на България, за това свидетелстват и направени археологически открития, които дават сигурни доказателства за наличието на патриаршески комплекс на брега на Дунав.

Между двете църкви се намира и патриаршеската резиденция.

Според проф. Георги Атанасов има пряка връзка между делото на светите братя Кирил и Методий и Патриаршеският комплекс, защото именно служещите на Бога са били тяхна опора, предвид изискването това да са хора владеещи четмо и писмо.

Археологическите разкопки и находките в Силистра са свидетелство за духа и културата на този древен град. Те дават възможност на всеки да се докосне до тях и да разпали пламъчето на гордостта ни, че сме потомци на славен народ.

Подробности чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бенямин Нетаняху

Нетаняху обеща да "елиминира" екстремистите от "Хамас"

"Израел е разярен от чудовищата на Хамас" - това заяви премиерът Бенямин Нетаняху и обеща да "елиминира" палестинските екстремисти, след като ислямистката групоровка върна на Тел Авив четирима мъртви заложници. Телата пристигнаха в Тел Авив, за да бъдат разпознати.  "Хамас" върна на Израел телата на 4-ма заложници Телата на четиримата..

публикувано на 20.02.25 в 17:54
Директорът на дирекция

Хората, потърпевши от ограничения на водоподаването - колкото населението на областен град

Броят на гражданите, които не могат да използват вода за питейно-битови нужди поради риск за здравето им, се равнява на град с големината на Русе. Данните са подадени от 26 ВиК оператора към Министерството на здравеопазването. Информацията беше оповестена от Илия Тасев - директор на дирекция "Опазване на общественото здраве, здравен контрол и права..

публикувано на 20.02.25 в 17:52

Пресконференцията на Зеленски и американския пратеник в Киев е отменена

Пресконференцията на украинския президент Володимир Зеленски и американския пратеник в Киев Кийт Келог беше отменена на фона на нарастващо напрежение в отношенията между Зеленски и Доналд Тръмп. Американският държавен глава нарече украинския лидер "диктатор" и каза също, че Русия "държи козовете" в мирните преговори.  Кремъл е "абсолютно..

публикувано на 20.02.25 в 17:45
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп

Антон Грушецки: Твърденията на Тръмп, че Зеленски е диктатор са шокиращи за украинците

Твърденията на американския президент, че украинците са нападнали Русия и че президентът им е диктатор, се възприемат в Украйна като истински "шок", каза пред БНР Антон Грушецки, изпълнителен директор на Киевския международен институт по социология: "Със сигурност такива твърдения са шокиращи. Защото, въпреки всички проблеми в момента, въпреки..

публикувано на 20.02.25 в 17:43
Община Сливен

Сливенска област ще кандидатства за финансиране на ремонта на 3 военни паметника

Област Сливен ще кандидатства за финансиране на ремонтите на 3 военни паметника през тази година, реши областната комисия "Военни паметници". Подлежащите на ремонтно-възстановителни дейности войнишки паметници са в общините Сливен и Нова Загора. Община Сливен предвижда ремонт на паметните плочи в селата Горно Александрово и Самуилово, които..

публикувано на 20.02.25 в 17:16
Меглена Плугчиева

Меглена Плугчиева: Да имаме своя физиономия и да отстояваме интереса си в ЕС

Да имаме своя физиономия и да отстояваме нашия интерес в ЕС - надявам се с вече редовното правителство, а не сменящите се служебни, да постигнем това. Това каза пред БНР Меглена Плугчиева, вицепремиер в правителството на Сергей Станишев и бивш посланик на България в Германия, Швейцария и Черна гора.  "Както ЕС се засяга, че не присъства на срещата..

публикувано на 20.02.25 в 17:09

Ивелина Вълкова: Малките магазинчета са мачкани от веригите

Призивът за бойкот на големите търговски вериги се осъществява с променлив успех на територията на цялата страна.  Кореспондентът на БНР в Ловеч провери дали има клиенти в хипермаркетите.  Неуспешен е бойкотът на големите търговски вериги във Велико Търново По-малко са клиентите в хипермаркетите в Ямбол Цялата аткета може да чуете..

публикувано на 20.02.25 в 17:05