България трябва да развие Регионален кризисен център, свързан с адаптация към климатичните промени.
Това каза пред БНР бившият министър на околната среда и водите Юлиян Попов, старши съветник на Европейската фондация за климата.
"Надявам се един ден да стане това - България трябва да развие Регионален кризисен център. Защото това, което изпитва Гърция - тя е в много голяма степен подложена на риск от горски пожари - изисква не само гръцка намеса, изисква и международна намеса, когато кризата е много голяма. Така че един Регионален център, свързан с адаптация към климатичните промени и справяне с екстремни състояния, който е базиран в България, би бил от голяма помощ и за България, и за съседните страни. Освен това би бил перфектната регионална дипломация, защото няма по-добра дипломация от това да помогнеш на съседната страна, когато става дума за беда".
Той подчерта, че дирекцията по политики, свързани с промените на климата в МОСВ, при неговото управление е била превърната в главна дирекция, "което ѝ дава по-висока степен на влияние и на анали", както и е бил увеличен нейният екип:
"Много е важно тази дирекция да работи с всички министерства - на здравеопазването, на енергетиката, социалното, на регионалното развитие и т.н. Това е структурна промяна, която вече дава резултати и се надявам в бъдещето да промени климатичната политика в България. Повечето министерства на страните от ЕС, които са свързани с климат, са министерства на климата и нещо - на енергетиката и климата, на иновациите и климата, на околната среда и климата. Аз имах амбицията да прекръстим МОСВ на Министерство на околната среда и климата, но може би това ще стане в бъдеще".
Юлиян Попов изтъкна, че в края на юли в София ще се състои най-голяма международна научна конференция за климата:
"Тя ще събере делегации от над 150 държава и ще може да въвлече много български учени и хора, които се занимават професионално с климатичните промени. Тогава нашето разбиране на климатичните промени ще могат да навлязат в научните среди много дълбоко. Защото предвижданията не трябва да се правят на базата на тревога, а на базата на модели и на наука. Това е голямо постижение, че успяхме да го докараме в България".
Напоителната система за земеделие в България трябва да се възстанови, категоричен беше бившият министър на околната среда и водите и добави, че трябва да се преосмисли начинът, по който се управляват язовирите в страната:
"Управлението на водата в България трябва драматично да се промени. ... Това е управление на язовирите, почистване и ревитализация на реките, включително и в градски условия, и напоителните системи. Трябва да се намалят значително загубите във ВиК. ... Всичко това трябва да се преосмисли. Инвестициите в тази сфера са огромни, но те са оправдани заради бъдещето на нашите деца, защото климатичните промени, загубите на води са нещо, което може да докара огромни щети на България, ако не се овладее този сектор, който сега е малко оставен".
Интервюто на Явор Стаматов с Юлиян Попов в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.
В четири общини - Бургас, Ивайловград, Малко Търново и Тунджа ще се изградят 6 услуги от резидентен тип, в които непридружените деца бежанци в България ще бъдат изведени от приемателните центрове и ще получават комплексни социални услуги за интеграция. Държавната агенция за бежанците вече работи по пилотен за страната ни и Европейският съюз..
Гръцката полиция арестува демонстранти на остров Родос, които се опитаха да блокират израелски туристи на пристанището. Синдикатите и депутатите на Комунистическата партия поискаха от правителството незабавно да бъдат освободени арестуваните по-рано демонстранти на пристанището на остров Родос, на които са повдигнати обвинения за нарушаване..
Ще изчезне ли сливенската праскова от трапезата на българина? Хората, които се занимават с отглеждането на този божествен плод, казват, че всичко върви към своя край и единствените български праскови ще бъдат компотните. В навечерието на фестивала "Златна праскова", чийто домакин е сливенското село Гавраилово, настроението не е..
Президентът Румен Радев удостои с орден "Мадарски конник" I степен посланика на Кралство Нидерландия Симон ван дер Бург за значимия му принос за укрепване и развитие на двустранните отношения във връзка с изтичане на мандата му. Радев благодари на посланик Ван дер Бург за оказаната ценна експертна помощ за подобряване на граничния контрол,..
Сдружението "Близо до теб" от Дупница стартира благотворителна кампания за набиране на средства, обзавеждане и помощи за пострадалите хора от пожара в Трънско. Още първия ден са събрани над 1500 лева, предлагат се и мебели, покъщнина, строителни материали. Ситуацията с пожара в Трънско се успокоява "Приятели, налага се да организираме..
17 затворници в наказателна колония в украинската Запорожка област са загинали при руски въздушни удари, а повече от 40 са били ранени, съобщиха от украинското министерство на правосъдието. Руските сили са атакували колонията с управляеми бомби малко преди полунощ. Напълно разрушена е трапезарията на центъра за задържане, а..
Измина поредна тежка нощ за огнеборците, опитващи се да овладеят огнената стихия в Пирин. Разразилият се върхов пожар е стигнал в опасна близост до селата Илинденци и Струмяни, но към 4 сутринта ситуацията е била овладяна. В момента огънят се гаси наземно и от въздуха с 4 хеликоптера. Самолетите от Швеция все още не са пристигнали у нас...
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..
"Става все по-топло. Сега юли е с 2.7 градуса над нормата". Това обясни пред БНР проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент..
Максималният размер на държавната помощ за пострадалите от пожарите е 1914 лв. Това заяви пред БНР Анелия Василева - началник отдел "Социални и семейни..