Когато пренасяш своите идеологически спорове и борбата за власт на полето на армията и на сигурността, това вреди на интересите на страната.
Такъв коментар направи пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и бивш посланик на България в Брюксел и в НАТО, след Парламентарната асамблея на Алианса в София.
На нея беше приета декларация с призив на Украйна да се позволи да използва изпратената ѝ военна помощ за удари по военни цели на руска територия. Това беше изтълкувано от президента Румен Радев като въвличане на страните от НАТО в конфликта и задействане на Член 5.
"Отправна точка за разсъждение трябва да бъде това, че агресорът е Путин. Русия нападна чужда страна, за да отнеме територия. И военната логика, и моралът предполагат на Украйна да се даде възможността да отговори адекватно.
Виждаме заиграването с конфликта в Украйна на българската политическа сцена. Този проблем се използва за разединяване на българското общество.
Президентът Радев зове за мир, но неговият призив е ориентиран в грешната посока. Той трябва да бъде отправен към Путин. Условията за мир са руският президент да спре агресията и да се изтегли на международно признатите граници на Украйна. Желателно би било да плати репарации за нещата, които натвори на украинска територия. Президентът Радев казва на Украйна, че трябва да се предаде".
Решенията за започване на операция на НАТО се взимат единодушно от всички страни. Няма автоматично влизане във война, посочи Ноев.
Той напомни, че в Конституцията на страната ни е посочено, че има Консултативен съвет по национална сигурност, а президентът е задължен да го свиква на всеки три месеца.
"Сериозно нарушение е, че той не го прави. Ако някой му търси импийчмънт, това е нещо, което директно може да бъде използвано срещу него.
Умишлено не свиква този съвет, за да използва темата за войната и мира като пропаганда. Цялостното поведение на президента по военните въпроси и по войната в Украйна води до деморализация в нашите въоръжени сили".
Президентът трябва да отиде на Конференцията за мир в Швейцария, смята Бойко Ноев.
Бившият военен министър коментира и гласуването на Резолюцията за геноцида в Сребреница.
"От доста време ООН готви резолюция, с която осъжда геноцида в Сребреница, където бяха избити 8000 души за няколко дни. България е против геноцида. Минути преди гласуването на позицията премиерът Главчев е изпратил телеграма, с която дава указания България да гласува с "въздържал се". Нашата постоянна представителка там - Лъчезара Стоева, е проявила мъжество. Имала е и допълнителни аргументи, че физически не може да промени позицията. Но тя е защитила името на България".
Ноев смята, че някой е разпоредил на премиера Главчев да промени своята позиция.
"Вероятно му се е обадил Вучич с гореща молба.
Мимикрията в евроатлантизма прикрива дълбоки тайни, смята Ноев.
"Те далеч надхвърлят "Турски поток".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Телевизионната премиера на филма "Милен", посветен на Милен Цветков, ще е догодина по БНТ. На голям екран документалният филм с продължителност 1 час и 40 минути ще бъде показан за първи път на 20 февруари от 19.00 ч. в НДК. Работата по него е продължила над година, разказаха пред БНР авторите Веселин Диманов и Димитър Стафидов. Двамата са..
Конгресът на БСП избра Национален съвет на партията от 181 души, информираха от пресцентъра на социалистите. В списъка влизат и изключените от бившия председател на БСП Корнелия Нинова - Валери Жаблянов и Светлана Шаренкова, както и отстраненият, но върнат от съда Кирил Добрев. Зафиров: БСП да си върне статута на първа политическа..
Движението на автомобили в Русенска област е силно затруднено заради непочистени пътища. Ситуацията е сложна както в околностите, така и в самия областен център. По данни на шофьори единствено по маршрута Русе - Разград пътят е почистен. По всички останали направления преминаването е трудно и има задръствания от тежкотоварни автомобили...
Свлачище между Бобов дол и село Бабино може да затвори пътя от миньорския град за Кюстендил и няколко села в общината, сигнализира кметът Елза Величкова. Участъкът от около 50 м е означен с пътни знаци, въведено е ограничение на скоростта до 30 км/ч, а автомобилите преминават през банкета на пътя. Има опасност при пролетните валежи свлачището..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от агенция "Медиана" в интервю за БНР. Зафиров е избран за председател на БСП с 422 гласа, Гуцанов има 365 Зафиров: БСП да си върне статута на първа политическа сила - това е основна задача По..
ДСБ започват подготовка за предстоящите през 2026 г. президентски избори , съобщиха от партията след заседание на Изпълнителния ѝ съвет в събота. Поема се ангажимент ДСБ да работи за единна политическа платформа на демократичната и реформаторската десница заедно с партньорите си от "Демократична България". Партньорите от "Продължаваме промяната"..
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио замина от Израел за Саудитска Арабия днес, след като потвърди американската подкрепа за еврейската държава на срещи в Ерусалим, предаде АФП. В Рияд първият дипломат на САЩ ще се срещне със саудитските лидерите, а след това ще посети ОАЕ в първата си регионална обиколка на поста. Израелският кабинет..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият..
Самата Демократическа партия вижда и осъзнава своята неподготвеност да бъде стойностна и истинска опозиция на случващото се в САЩ. Това обясни пред БНР..