"Парламентарната асамблея на НАТО няма право да решава, но е орган за широка дискусия. В Алианса решенията не се взимат прибързано". Това обясни пред БНР проф. Румен Кънчев, бивш зам.-министър на отбраната.
Асамблеята прие на заседание в София декларация с призив на Украйна да се позволи да използва изпратената ѝ военна помощ за удари по военни цели на руска територия.
САЩ обаче не съгласни с тази позиция, обясни проф. Кънчев.
"Изчисленията показват, че един конфликт в Русия ще бъде глобална война.
Американската администрация е внимателна да не влезе в ситуация на ескалация. Америка не я е страх от Путин. Американската военна и стратегическа мощ е много по-голяма от тази на Русия и руското ръководство също го знае. Но Америка следва един по-мек подход".
Проф. Румен Кънчев прогнозира, че на предстоящата среща на върха на Алианса през юли във Вашингтон ще се достигне до позицията на САЩ.
Позицията на президента Радев обаче няма нищо общо с позицията на Съединените щати, посочи още той в предаването "Нещо повече".
"Не сме въвлечени във войната. Ние подпомагаме жертвата с каквото можем. Президентът влиза малко в реториката на Кремъл".
Проф. Кънчев обясни, че на предстоящата среща на върха ще бъде засегнат и въпроса за сигурността в Черноморския регион.
"Изследванията през последните години показаха, че Черноморският регион има много голям конфликтен потенциал. Русия концентрира много въоръжение и техника и продължава да доминира там. Това създава проблеми на НАТО. Ние не сме смятали, че Черно море ще стане някога зона на конфликт и нашият флот беше развиван със затихващи функции. Подобна беше и ситуацията в Румъния. Сега сме в дисбаланс в полза на Русия в тази зона".
Делегатите от Парламентарната асамблея на НАТО в София се ангажираха и със създаването на Център за устойчивост на демокрацията в Брюксел.
"Там трябва да се изследват демократичните процеси и да се набележи стратегия, с която да започне подобряване и адаптиране към сегашните реалности".
Мирната конференция в Швейцария на 15 юни е опит за ангажиране на вниманието на световната демократична и прогресивна общност към конфликта в Украйна, обясни още професорът.
"Ще бъде изложена позицията на Украйна и ще се даде възможност на лидерите от цял свят да дискутират този въпрос, защото нещата вече не са толкова невинни. Този конфликт, при определени обстоятелства, може да се превърне в глобална война. Той засяга вече всички държави в света. Важно е да се види дали може да се намерят точки на компромис.
Тази конференция е един тест за Китай. Ако отидат, това означава, че не съвсем докрай подкрепят тази война".
Експертът анализира бъдещото развитие на Алианса, ако Доналд Тръмп спечели президентските избори в САЩ.
"САЩ направиха поправка в Конституцията, според която президентът няма право да вземе еднолично решение за излизане от военен съюз или за влизане във война. Дори Тръмп да стане президент, няма да има толкова големи правомощия, които да засегнат северноатлантическото единство, което е изключително важно както за сигурността и отбраната на западния свят, така и за световния мир".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Шестима израелски заложници бяха освободени днес от Ивицата Газа, след като Израел потвърди, че палестинската организация "Хамас" е предала снощи тленните останки на една от заложничките Шири Бибас. С вече характерната за "Хамас" церемония в Нусейрат бяха предадени на Червения кръст Елия Коен, Омер Шем и Омер Венкерт - и тримата на възраст..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на Европа в реалностите на Студената война и на глобализацията. Америка се оттегля. Не е акт на национализъм, а на нов тип националистически империализъм . Европа е сама и трябва да помисли как да..
Участниците в протеста, организиран от партия "Възраждане", срещу въвеждането на еврото се насочиха с шествие към сградата на представителството на Европейската комисия в София. Стигна се до напрежение, след като протестиращите хвърлиха боя и се опитаха да подпалят вратата на сградата. Огънят беше потушен. Има пострадали полицаи. Има и..
След самолетната катастрофа в Торонто тази седмица, третата голяма от началото на годината в Северна Америка, все повече хора започнаха да се питат безопасно ли е да се пътува със самолет? На 17 феврурари самолет на Делта еърлайнс с 80 души на борда се разби при кацане в Торонто. За щастие катастрофата се размина без жертви. Необичайното в случая..
Все още, обаче е неясно развитието на трусовете. Някои жители се върнаха, въпреки риска от земетресения. В последното денонощие трусовете на Санторини не надвишават 4-та степен по Рихтер, съобщава екипът от специалисти, който следи сеизмичната активност. Намален е броят на земетресенията, но все още не могат да се дадат прогнози за..
Общинските съветници от ГЕРБ-СДС ще предложат създаване на специална работна група в СОС, която да извърши обследване на ремонта на ул. "Опълченска", който вчера беше спрян от ДНСК. Това обяви Антон Хекимян, председател на групата на ГЕРБ-СДС. По думите му в тази работна група трябва да бъдат включени и експерти от Държавната агенция за безопасност..
Държавата да изработи Национален план за хората на редки болести настояха за пореден път близки на пациенти, страдащи от такива заболявания. Те организираха в София поход по повод Световния ден на редките болести. В похода се включиха близки и пациенти с редки заболявания, както и такива, които ежедневно полагат усилия и грижи, за да..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..