В средата на април Софийската градска прокуратура огласи свои законодателни предложения в отговор на продължаващата тенденция за увеличаване на пътните инциденти, водещи до смърт или тежки травми.
"Трафичните данни биха могли да носят много информация за разкриването на престъпленията. Законът не предвижда възможност съдът да даде разпореждане до мобилните оператори да предоставят информация, когато се касае за престъпления по непредпазливост, независимо колко са тежки и с каква обществена опасност. Искаме това да се промени", обясни пред БНР Иво Илиев, заместник-градски прокурор на София.
Той даде за пример случаят "Семерджиев".
"За установяване на обективната истина трябва да имаме всякакви възможности за разследване. Ако има възможност за изискване на данни, това не означава, че ще е по всяко едно дело. Искаме да се разреши получаването им само при тежки престъпления".
От Софийската градска прокуратура настояват и за задържане до осем месеца при непредумишлено тежко престъпление.
"Грешно интерпретиране е, че едва ли не ще се задържа всеки причинител на катастрофа. Това няма как да стане".
Илиев се мотивира с ограничаването на възможността провинилото се лице да извърши друго престъпление или да напусне страната преди да е приключило разследването.
"Смятаме, че 8-месечният период е достатъчно дълъг, за да може да внесем едно такова дело в съда".
Трябва да има възможност за по-широк диапазон от действия от страна на прокуратурата, посочи той.
"ПТП -тата се разследват бавно заради натоварените вещи лица. Практиката показва, че в двумесечен срок не може да приключи разследването".
Друга искана промяна е за своевременно и принудително взимане на кръвни проби и слюнка за доказване на наркотици и алкохол в кръвта.
"Искаме промени, които ще доведат до положителен ефект по отношение на правосъдието. Това не означава, че ще се задържа всеки и на всеки ще се взима кръв".
Правораздаването трябва да се реформира откъм закони, а не откъм устройство, посочи още Илиев в предаването "Преди всички".
"Трябва да се направи нов Наказателен кодекс, а не нов Закон за съдебната власт".
Това, че се изгражда един лош, черен образ на прокурорите, на магистратите, не мога да си го обясня, заяви той.
"Вероятно има хора, които дискредитират системата, но огромният брой магистрати работят изключително добре".
Разследванията около Нотариуса и Пепи Еврото продължават в прокуратурата, увери Илиев.
"Там се работи наистина интензивно. В някои случаи не е удачно да се дава информация, която да стане публично достояние".
Не ми е известно да има някакво развитие около убийствата на Алексей Петров и на Мартин Божанов – Нотариуса по отношение на това да е установен извършител, посочи заместник-градският прокурор на София.
"По делата се работи активно. Най-малкото е въпрос на имидж и на полицията, а и на прокуратурата, да разкрият извършителя и да повдигнат обвинения. Но като при всяко поръчково убийство, има доста затруднения".
Той посочи, че не му е известно телефоните на Алексей Петров да са разкодирани и да е извлечена информация от тях.
"Искаме съдействие от партньорските служби тези телефони да бъдат отворени, защото могат да дадат някаква насока на разследването. Все още се работи по различни версии".
Илиев обясни, че наблюдаващият прокурор осъществява ръководството и надзора над разследването.
"По тези медийни случаи работят доста активно, като получават информация от МВР почти ежедневно. Работим в координация с тях. Това, че няма резултат не означава, че не се работи по едно дело".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Коледната ваканция за учениците в Габрово се удължава с един ден, след като със своя заповед кметът на общината обяви 3 януари 2025 г. за неучебен ден. От местната администрация информират, че решението е взето след проведено проучване, което сочело, че родители планират първият учебен ден след официално обявената ваканция 3 януари, петък, да е..
Когато изберем за председател на Народното събрание Силви Кирилов без ясен ангажимент за законодателната програма, ще стане един парламентарен Франкенщайн. Това каза пред БНР Ивайло Мирчев от "Демократична България", депутат от ПП-ДБ. "След това ще ни питат, когато сме гласували заедно с "Възраждане" за Силви Кирилов, не сме ли знаели, че те ще..
ГДБОП разби добре структурирана организирана престъпна група, изнудвала длъжници чрез заплахи и насилие да продават имоти и да погасяват кредити, отпускани срещу непосилни лихвени проценти. Специализираната полицейска операция е проведена от екипи на ГДБОП на 19 ноември в София. В хода й са задържани четирима мъже - на 47, 49, 50 и 54..
В Народното събрание се проведе среща между ИТН и БСП-Обединена левица, на която са обсъдени възможностите за подкрепа на кандидатурата на Силви Кирилов като председател на 51-ото НС. Кирилов беше предложен от ИТН като компромисен вариант за временен председател на парламента, за да се отпуши законодателната дейност, докато се формира..
Политическите сили в Европейския парламент постигнаха късно снощи споразумение за одобрението на последните 7 еврокомисари, което прокарва пътя към встъпването в длъжност на новата Европейска комисия на 1 декември. Процедурата обаче още не е приключила официално. Парламентарните комисии вече са дали окончателната оценка на всички оставащи 7..
Седмица след като прекрати процедурата за избор на председател на Върховния административен съд, заради липса на номинации, мнозинството във Висшия съдебен съвет откри нова процедура. Гласуването ще е на 20 март. До решението се стигна след едночасов спор за това има ли процедурно и законово право и морална легитимност орган с изтекъл мандат..
В търсене на подкрепа за избора на председател на НС в парламента днес се провежда среща между ръководствата на БСП и ИТН. Тя е по инициатива на левицата. Вчера депутатите от БСП не подкрепиха кандидатурата на Силви Кирилов от "Има такъв народ" за председател на Народното събрание. Междувременно в пост във Фейсбук съпредседателят на ПП-ДБ..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
" Очевидно някои сили виждат в избора на председател на парламента борба за служебен премиер, борба за власт, борба за пачки, борба за пудели, борба..
Партийната система се девалвира от елитите на големите партии . Тази позиция изрази в интервю за БНР политологът Георги Киряков. "Това не е криза..