Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По програмата се финансира само изпълнение на строително-монтажни работи

"Затворник №1 съм." Защо националната програма за достъпна среда не помага на хора с увреждания?

1000 лева струва само проектът. Ако не ни одобрят, всичко си остава за наша сметка, разказват желаещи да кандидатстват

Снимка: Румен Сарандев

Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност за хора с увреждания се оказва трудна или неприложима за някои от потенциалните ѝ бенефициенти.

76-годишният Кольо Колев от Ловеч живее затворен в апартамента си. За да излезе навън, съпругата му и приятели го изнасят на ръце в инвалидната му количка.

"В блоковете много лица с рингови колички не могат да излязат навън от входа си, защото от първия етаж, където спира асансьорът, до входа, има мининум 5 стъпала. В повечето случаи по панелките са 10. Това лице е затворено в дома си вовеки веков. Тази национална програма е чудесна. Отворена е за кандидатстване, но документите, които трябва да се подават за кандидатстване, са толкова сложно написани, че средностатистическо лице няма да се справи! Не са лесно достъпни за хората", коментира Людмила Ичева, която е приятел на семейството. Ичева, която също има син с увреждане, твърди, че документите ги няма в дирекциите по социално подпомагане.

Решението е да се измести входната врата на блока, за да има място за поставяне на рампата, която е на ток. За целта се изисква съгласието на всички обитатели на входа. Най-близката фирма, която се занимава с проекти по програмата, се намира в Плевен.

1000 лева струва само проектът.

"Строителите колко ще вземат за преместването на входа? Самата рампа колко струва? Ние се отказахме да проверяваме. Трябва да го заплатим ние и ако министерството ни одобри всичките документи, проекта и молбите, ще ни върнат парите. Ако не ни одобрят, всичко си остава за наша сметка", изтъква Людмила Ичева.

Проектът за монтаж на такива трайни съоръжения се оказва неподходящ за панелни блокове, смята съпругата на Колев – Радинка.

Алтернативата е робот за качване на стъпала. Работи на батерия и е сгъваем. Той обаче струва около 5500 лева и не е включен в националната програма.

"Вече сме свикнали с мисълта, че ще си купим нещо, което ще ни струва повече от колата", споделя Радинка Колева.

"Не излизам. Затворник №1 съм аз. Девет години гледам таван и екран. Докато може, те използват. След това те забравят като умрял", коментира Кольо Колев, бивш учител по физкултура, майстор на спорта по десетобой, ловец, рибар.

По програмата се финансира само изпълнение на строително-монтажни работи по изграждане на рампи, платформи и асансьори, пояснява в предаването "Хоризонт до обед" Любка Анастасова от МТСП, която ръководи звеното за изпълнение на проектите по програмата.

Проектирането се финансира от кандидата. Когато обектите в жилищната сграда са над три, се учредява сдружение, което да кандидатства по програмата, допълва тя.

"Няма значение каква е сградата. Ние правим в съществуващи сгради достъпна среда", уточнява експертът.

"Това, че е панел, изобщо не е пречка да се направи достъпна среда."

Има голям интерес към програмата, който расте, коментира Анастасова.

За 2019 г. са кандидатствали 55 проекта, а са били одобрени 37. През 2022 г. са финансирани 58 от 68 кандидатствали. През тази година са постъпили 110 проектни предложения. Парите по програмата обаче стигат едва за 50-60 предложения.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52