Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

"За разлика от работата по ПВУ, Националната инвестиционна програма през тази година върви много по-интензивно"

Общините не са стартирали проекти по ПВУ. Притеснени са дали ще успеят

Силвия Георгиева: Тъжно е, че се налага кметовете на общини да стигат до крайни мерки, за да привлекат вниманието на институциите

| Интервю
Силвия Георгиева
Снимка: НСОРБ

Все още е голямо предизвикателство изпълнението на проектите на общините по ПВУ. Това съобщи пред БНР Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружението на общините в България.

"Причините са няколко. Това е нов инструмент. Той е непознат като администриране и управление както за общините, така и за централната администрация. Общините се справиха много бързо през 2023 г. с подготовката на голямо количество проекти и ги подадоха към министерствата. Към днешна дата реалното изпълнение на тези инвестиции все още не е стартирало. 

Общините ще управляват обновяването на около 750 многофамилни жилищни сгради. Все още нямаме сключенти споразумения с МРРБ, които да позволят сключването на договори с изпълнители. Много е затруднен административният процес, по който се сключват.

Там, където вече има сключени споразумения – това са проектите за образователна инфраструктура и за улично осветление, вече върви регулярна комуникация. Тя е с министерството на енергетиката и с министерството на образованието, които управляват този ресурс. При нас вече тече процес по избор на изпълнители. Надяваме се, че през летния сезон там ще започнат реални строителни дейности. 

Третата група проблеми по ПВУ са свързани с финансирането на домовете за възрастни хора. Там отговорната структура е Министерството на труда и социалната политика. Вече почти две години очакваме ведомството да приключи оценката на тези проекти. За нас това са едни от най-важните. С тях трябва да бъдат обновени всички домове за възрастни хора в България. Изключително важно е да се възплозваме. Тревогата на общините е, че може би няма да успеем да се справим в оставащото време до края на 2025 г.

Голямо предизвикателство за общините остава управлението на всички тези проекти. Там, където има мнофамилни жилищни сгради, всяка една е отделен проект. Предизвикателство е да осигурим вътрешния си капацитет". 

Имаме добър диалог със служебния министър – госпожа Коритарова, отбеляза Силвия Георгиева в предаването "Преди всички". 

"Министерството не е спряло да работи, но обемът е много голям и изисква още хора и капацитет и в централните администрации, за да може да се възползваме от възможностите, които ни предоставя ПВУ".

За разлика от работата по ПВУ, Националната инвестиционна програма през тази година върви много по-интензивно и бързо, посочи Георгиева. 

"Тя се администрира от МРРБ. В момента имаме сключени над 1200 споразумения. За първи път има възможност проекти на общините за базова инфраструктура да бъдат финансирани от централния бюджет. Общините се възползваха максимално от тази възможност. Много голяма част от проектите вече са в изпълнение. Начинът на администрирането им е по-облекчен. Имаме възможност да започнем още в този строителен сезон. На много места вече се ремонтират улици, пътища, спортна инфраструктура, културна инфраструктура. Оптимисти сме, че до края на тази година по-голяма част от заявените проекти ще бъдат започнати, а немалък процент ще бъдат изцяло завършени".

Тя коментира протеста на кметовете от карловските села. Те не са получили парите, за които настояват след големите наводнения през 2022 година. Тези пари са им необходими, за да ремонтират нанесените щети. При искани от тях над 32 млн. лева, служебният кабинет им е обещал 10 млн. лева.

"Тъжно е, че се налага кметовете на общини да стигат до крайни мерки, за да привлекат вниманието на институциите върху реалните проблеми. 

Държавата заделя 80 млн. годишно за реакции при бедствия и кризи. Те обаче се управляват от една междуведомствена структура, която работи изключително бавно – събира се два пъти годишно и не е онзи орган, който трябва да реагира бързо и адекватно, когато настъпи бедствие. 

Отново общественото внимание беше привлечено към факта, че държавните институции трябва да функционират и да реагират бързо и адекватно на всяка ситуация".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дежурни екипи следят обстановката в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни

Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..

публикувано на 27.11.25 в 21:29
Лошото време в Гърция продължава

Продължава екстремното време в Гърция

Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...

публикувано на 27.11.25 в 20:49
Бившият испански министър Хосе Луис Абалос пристига във Върховния съд на Испания в Мадрид, 27 ноември 2025 г.

Арест за бивш транспортен министър и негов сътрудник в Испания

Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия.  Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..

публикувано на 27.11.25 в 20:37

Ще бъде платено обезщетение за изгорелите електроуреди на жителите на села в община Георги Дамяново

Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..

публикувано на 27.11.25 в 20:30
Обхванатите от огън сгради от жилищния комплекс

Най-малко 83 са вече жертвите на пожара в жилищен комплекс в Хонконг

Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ.  Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА.  Все още не е..

публикувано на 27.11.25 в 20:26
Двама военнослужещи са на пост близо до мястото, където двама членове на Националната гвардия на Западна Вирджиния бяха простреляни във Вашингтон, окръг Колумбия, САЩ, 26 ноември 2025 г.

Кой е стрелецът, ранил тежко двама военни от Националната гвардия на САЩ във Вашингтон

Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката.  Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..

публикувано на 27.11.25 в 20:10

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в тероризъм

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..

публикувано на 27.11.25 в 20:08